KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari

3 posters
YazarMesaj
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

Rep Gücü : 76
Rep Puanı : 7

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Empty
MesajKonu: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:17 am

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ
Ibni Hacer, Fethu'l-Bari

1- Kadir Gecesinin Fazileti

Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

1- Biz onu (Kur'ariı) Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?

3- Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

4- O gecede, Rablerinin izniyle melekler ue Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.

5- O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar. Kadir sûresi

Süfyan İbn Uyeyne şöyle demiştir: Kur'an'da "ve mâ edrâke / sana ne bil*dirdi?" denilen yerleri Allah bildirmiştir. "Ve mâ yüdrîke / sana ne bildirir?" dediği yerleri ise bildirmemiştir.

2014- Ebû Hureyre radıyaiiâhu anh, Hz. Peygamber'den saiiaMhu aleyhi ve seiiem şunu rivayet etmiştir:

"Kim (vaadine) inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Ramazan ayını oruç*lu geçirirse onun geçmiş günahlan affedilir.

Kim (vaadine) inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları affedilir".

Açıklama

Kur'an'ın belirli bir zamanda indirilmesi, bu zamanın faziletli olmasını gerek*tirir. Kadir suresinde geçen "Biz onu kadir gecesinde indirdik" âyetindeki "onu" sözcüğü Kur'an'ı ifade etmektedir. Çünkü Yüce Allah bir başka âyette "Ramazan ayı, içinde Kur'an'ın indirildiği aydır" buyurmuştur. Kadir suresinde kadir gecesi*nin faziletini gösteren unsurlardan biri de o gece meleklerin indirilmesidir.

Kadir Gecesi İfadesindeki "Kadir" Ne Anlama Gelmektedir?

"Kadir gecesi" ifadesindeki "kadir" kelimesinin ne anlama geldiği konusunda farklı görüşler İfade edilmiştir. Bu görüşlerin bir kısmı şunlardır:

* Bundan kastedilen "yüceltme"dir. Nitekim kadir kelimesi bu anlamda "Al*lah'ı hakkıyla takdir edemediler" âyetinde kullanılmıştır. Bu durumda, Kur'an'ın bu gece indirilmesi yahut meleklerin İnmesi sebebiyle bu gece "kıymetli bir gece" olmaktadır.

* Burada "kadr" kelimesi "daraltma ve sıkıştırma" anlamına gelmektedir. Ni*tekim kadir kelimesi "/cimin rızkı kendisine daraltıhrsa" âyetinde de bu anlamda kullanılmıştır. Daraltma ve sıkıştırma, bu gecenin hangi gece olduğunun açıkça belirtilmemiş olmasından, yahut da o gece inen meleklere yeryüzünün dar gel*mesinden dolayıdır.

* Burada "kadr" kelimesi "kader" anlamındadır. Bunun anlamı, o sene meydana gelecek olaylara dair hükümlerin o gece takdir edilmesidir. Nitekim Yüce Allah "Her hikmetli iş o gece birbirinden ayrılır" buyurmuştur.

Nevevî söze bu öfkeyle başlayarak şöyle der: Âlimler şöyle demişlerdir: "Her hikmetli iş o gece birbirinden ayrılır" âyetinde ifade edildiği üzere melekler o gece insanların kaderlerini (Allah'ın emriyle) yazdıklarından bu geceye "kadr" gecesi denilmiştir. Bunu Abdürrezzak ve diğer hadis alimleri sahih senetle Mücâhid, İkrime, Katâde ve diğer tefsir alimlerinden nakletmişlerdir.
http://www.guraba.com
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:18 am

2- Kadir Gecesinin, Ramazanın Son Yedi Gecesinde Aranması

2015- İbn Ömer radıyaiiâhu anh şöyle demiştir:

Hz. Peygamber'in sallallahu aleyhi ve sellem ashabından birkaç kişiye kadir gecesi rüyalannda Ramazan ayının son yedi gecesinde gösterildi. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Rüyalarınızın son yedi gece üzerinde birleştiğini görüyorum. Öyleyse kadir gecesini araştıran kişi onu son yedi gecede araştırsın".

2016- Ebû Seleme şöyle demiştir:

Arkadaşım Ebû Said'e (kadir gecesini) sordum. Bana şunları anlattı:

Hz. Peygamberle sallallâhu aleyhi ve sellem birlikte Ramazan'm ortasındaki on günde itikâf yaptık. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem yirminci günün sabahında minbere çıkarak bize hitap ederek şöyle dedi:

"Bana kadir gecesi gösterildi, sonra da unutturuldu (yahut ben unuttum). Kadir gecesini Ramazan'm son on gününün tek gecelerinde araştırın. Ben (rüyamda kadir gecesinde) su ue çamur içinde secde ettiğimi gördüm. Benimle birlikte itikâf yapanlar, itikâjma geri dönsün".

Bunun üzerine biz itikâfa geri döndük. Gökyüzünde hiçbir bulut görmüyorduk. Sonra bir bulut geldi ve yağmur yağdı. O kadar yağdı ki mescidin tavanından aktı. Mescidin tavanı hurma dallarından yapılmıştı. Namaz için kamet geti*rildi. Resûlullah'ın su ve çamur içinde secde yaptığını gördüm. Öyle ki çamurun izini onun alnında gördüm.

Açıklama

Bu ve bundan sonraki konu başlıkları, kadir gecesinin hangi gece olduğunu açıklamak için konulmuşlardır. İlim adamları bu konuda farklı görüşlere sahiptir*ler. Biz bunu, iki konuya ait hadisleri açıkladıktan sonra belirteceğiz.

Hadisten Çıkan Sonuçlar

Rüya önemlidir. Dinin kurallarına aykırı olmamak şartıyla meydana gelen olaylarda rüyaları delil olarak göstermek caizdir. Bu konuda Rüya tabirleri bö*lümünde geniş bilgi verilecektir.

Ebû Said'in rivayet ettiği hadislerde şu hususlar yer almaktadır: Namaz kılan kişi, alnını silmeyi bırakır.

Bir engel üzerine secde edilir. Çoğunluk bunu hafif bir iz şeklinde yorumlamışlardır.

Çamura secde etmek caizdir.

Evla olanını talep etme emredilmiş, daha faziletli olan ameli elde etme hususu tavsiye edilmiştir.

Hz. Peygamber saiiaiiâhu aleyhi ve seiiem hakkında unutma söz konusu olabilir. Bu, özellikle de tebliği İle ilgili olmayan konularda onun için bir eksiklik sayılmaz. Hatta bunda, hüküm koyma konusu ile ilgili bir maslahat bile bulunabilir. Nite*kim namazdaki yanılması sebebiyle "sehiv secdesi" hükmü konulmuştur. Yahut da bu hadiste olduğu gibi bunun bir yararı, ibadeti yapmak için elden gelen gayreti göstermeye vesile olmasıdır. Nitekim kadir gecesinin zamanı kesin olarak belirtilmiş olsaydı, diğer gecelerde ibadet yapma (azalacak yahut) ortadan kal*kacaktı. Hz. Peygamber'in saiiaiiâhu aleyhi ve seiiem "belki de bu sizin için hayırlıdır" sözü ile kastedilen de bu olmalıdır.

"Ramazan ayı" demeksizin sadece "Ramazan" denilebilir.

Ramazan'da itikâf müstehaptır, bu itikâfm son on günde yapılması tercih edilir.

Rüyalardan bir kısmı, yapılan yorumdaki gibi aynen çıkar. Peygamberlerin rüyalarına hükümler bağlanabilir.

Ebû Seleme'nin Ebû Said ile arasında geçen olayda ilim öğrenmek için bir yerden bir yere gitmek, soru sormak için kalabalık olmayan yerleri seçmek, soru sorana cevap vermek, birinden yararlanırken zorluk çıkarmamak, Önce öğren*mek İsteyenin soru sorması gibi hususlar vardır.

Bir şey öğretmeden önce hutbe okumak (konuşma yapmak),

Yumuşak davranma ve tedricilik esasına bağlı kalmak suretiyle uzak görülen İtaat ve ibadeti yaklaştırmak, zorluğu kolaylaştırmak gerekir.

Bu hadisten şu hükmün de çıkarılabileceği söylenmiştir: Vakıf binalarının, daha güçlü ve daha yararlı olanı ile değiştirilmesi caizdir.
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:18 am

3- Kadir Gecesini, Ramazanın Son On Gününün Tekli Gecelerinde Aramak

Bu konuda Ubâde'den bir rivayet vardır.

2017- Hz. ÂİŞe radıyallâhu anh, Resulullah'in sallallâhu aleyhi ve sellem Şöyle ğunu söylemiştir: "Kadir gecesini, Ramazan'ın son on gününün tekli gecelerinde arayınız".

2018- Ebû Said el-Hudrî radiyallâhu anh şöyle demiştir:

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem Ramazan ayının ortasındaki on günde İti­kâf yapardı. Yirminci gece bitip de yirmi birinci gün başlayınca evine gider, ken­disi ile birlikte itikâfta olanlar da evlerine dönerdi. Bir Ramazan ayında, daha önce evine döndüğü zamanda itikâfta kaldı. İnsanlara hitap ederek onlara bazı hususları emretti. Sonra şöyle buyurdu:

"Ben (ayın ortasındaki) bu on günde itikâf yapardım. Sonra aklıma bu son on günde de itikâf yapmak geldi. Benimle birlikte itikâf yapanlar, itikâf yaptıkları yerde kalmaya devam etsinler. Kadir gecesi(nin hangi gece olduğu) bana göste­rildi, sonra unutturuldu. O halde kadir gecesini son on günde arayın. Onu son on günün tekli gecelerinde arayın. Ben, (kadir gecesinde) su ve çamur içinde secde yaptığımı gördüm."

Hz. Peygamber'in bunu söylediği gece şiddetli bir yağmur yağdı ve Rama­zanın yirmi birinci gecesi Hz. Peygamber'in namaz kıldığı yere mescidin tava­nından yağmur suları akü. Ben gözlerimle Resûlullah'ı saiiaiiâhu aleyhi ve seüem gör­düm, ona baktım. Sabah namazını bitirdiğinde çamur ve su alnını kaplamıştı.

2019- Âişe radıyallâhu anh Hz. Peygamber'den "Kadir gecesini Ramazanın son on gününün tekli gecelerinde araştırınız" dîye rivayet etmiştir.

2020-Hz. Âişe radıyallâhu anh şöyle demiştir: Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem ramazanın son on gününde itikâfa girer ve şöyle buyururdu: "Kadir gecesini Ramaza­nın son on gününde araştırınız".

2021- İbn Abbas radıyallâhu anh, Hz. Peygamber'in sallallâhu aleyhi we sellem şöyle de­diğini söylemiştir: "Kadir gecesini Ramazanın son on gününde; dokuz gün kaldı­ğında, yedi gün kaldığında ve beş gün kaldığında araştırın".

2022- İbn Abbas radıyallahu anh, Hz. Peygamber'in slliallâhu aleyhi ve sellem şöyle de­diğini söylemiştir:

"Kadir gecesi Ramazanın son on günündedir; Dokuz gün geçince veya yedi gün kalınca."

İbn Abbas şöyle demiştir; Kadir gecesini Ramazanın yirmi dördüncü gü­nünde arayın.

Açıklama

Kadir Gecesinin Alametleri

Kadir gecesi ile ilgili pek çok alamet zikredilmiştir ki bunların bir çoğu ancak kadir gecesi geçtikten sonra anlaşılmaktadır.

Bunlardan birisi Müslim'in Übey İbn Kâb'dan rivayet ettiği şu hadistir: "Gü­neş o gün, ışığı olmadığı halde dogaf.

Ahmed İbn Hanbel, Übey'den "tas gibi doğar" şeklinde rivayet etmiştir.

Ahmed İbn Hanbel, Avn aracılığıyla İbn Mesud'dan "saf olarak doğar" diye rivayet etmiştir. İbn Abbas'tan da buna benzer rivayette bulunulmuştur.

İbn Huzeyme, İbn Abbas'tan merfu olarak "Kadir gecesi ılıktır, ne sıcak ne de soğuktur. O günün sabahında güneş zayıf bir şekilde kızıl olarak doğar" ha­disini nakletmiştir.

Yukarıda İbn Abbas'tan yapılan rivayete şu açıdan itiraz edilmiştir: Bu hadi­sin merfu olan (Hz. Peygamber'e ait olan) kısmını Abdürrezzak mevkuf (sahabe sözü) olarak rivayet etmiştir. Ma'mer, Katâde ve Âsim, İkrime, İbn Abbas aracılı­ğıyla şunu rivayet etmiştir:

Hz. Ömer radıyaiiahu anh, Resûlullah'ın saiiaiiâhu aleyhi ve seiiem ashabını çağırarak on­lara kadir gecesi hakkında sordu. Onlar kadir gecesinin Ramazanın son on gü­nünde olduğunda icma ettiler,

(İbn Abbas dedi ki): Ömer'e: "Ben kadir gecesinin hangi gece olduğunu bili­yorum (veya zannediyorum)" dedim.

Ömer: Hangi gece? diye sordu.

Ben: Son on günden yedi gün geçtiğinde yahut yedi gün kaldığında, dedim.

Ömer: Bunu nereden biliyorsun? Diye sordu.

Ben: Allah yedi kat gök ve yedi kat yer yarattı. Bir haftada yedi gün vardır. Bir yıl yedi gün içinde (hafta hafta) deveran eder. İnsan yedi şeyden yaratıldı, yedi şey yer, yedi azası üzerine secde eder. Tavaf ve şeytan taşlama sayısı yedi­dir (bunun dışında başka şeyler de var), dedim.

Ömer: Sen bizim aklımıza gelmeyen bir şeyi düşünmüşsün, dedi.

Buna göre yukarıdaki hadisteki sözün Hz. Peygamber'e mi yoksa İbn Ab-bas'a mı ait olduğu konusunda ihtilaf edilmiştir. Buharı bunun Hz. Peygamber'in sözü olduğu görüşünü tercih ederek bunu rivayet etmiş, İbn Abbas'ın sözü oldu­ğuna dair rivayeti ise almamıştır.

Kadir Gecesinin Zamanı

Alimler kadir gecesinin zamanı hakkında çok farklı görüşler ileri sürmüşler­dir. Cuma namazında duaların kabul edildiği an konusunda olduğu gibi bu me­selede de onların görüşlerinin sayısı kırkı bulmaktadır. Hem Cuma günündeki bu an hem de kadir gecesi, bunu talep etme konusunda insanların ciddi olmala­rını sağlamak amacıyla gizli tutulma noktasında birleşmişlerdir.

Kadir gecesinin zamanı hakkında yirmi birinci görüş bunun yirmi yedinci gece olduğudur. Bu Ahmed İbn Hanbelln ve (kendisinden rivayet edildiğine göre) Ebû Hanife'nin görüşüdür. Übey İbn Kab bu görüşü kesin olarak kabul edip, Müslim'de yer aldığına göre bunun üzerine yemin bile etmiştir. Yine Müslim, Ebû Hâzim aracılığıyla Ebû Hureyre'den radıydiâhu anh şunu rivayet etmiştir:

Aramızda kadir gecesinin zamanını müzakere ettik. Hz. Peygamber saiiaiiâhu aleyhi ve seiiem şöyle buyurdu: "Ayın tabağın yansı gibi doğduğu zamanı hanginiz zikrediyor (hatırlıyor)?" .

Ebû'l-Hasen el-Fârisî bunun "yirmi yedinci gece" anlamına geldiğini söyle­miştir. Çünkü ay, yirmi yedinci gecede bu şekilde doğar. İbnü'l-Münzir "Kadir gecesini araştıran, yirmi yedinci gecede araştırsın" şeklinde rivayette bulunmuş-;ur. Şâfiîlerden eî-Hilye isimli eserin yazan bunu alimlerin çoğundan nakletmiş-:ir. İbn Abbas'ın Ömer'in yanında, bu görüşü nasıl çıkardığı ve Ömer'in de bunu onayladığı yukarıda geçmişti.

Yirmi besince görüş, kadir gecesinin son on günün tekli gecelerinde oldu­ğudur. Hz. Âişe ve diğer sahabilerin rivayetleri de bunu göstermektedir. Bu en ;ok tercihe şayan olan görüştür. Ebû Sevr, Müzeni, İbn Huzeyme ve farklı mez-leplere mensup alimlerden bir grup bu görüşü kabul etmektedir. Naklettiğimiz 3u görüşlerin tümü yirmi üçüncü geceden sonrasındaki tekli gecelere denk dü-;er. Bu görüşler bunun bu gecelerde olabileceğini anlattığı gibi kadir gecesini bu günlerde arama konusunda ittifak etmektedir.

İbnü'l-Arabî "doğrusu bu gecenin hangi gece olduğu bilinmemektedir" de­miştir. Bu, son görüştür. Nevevî bunu reddederek şöyle demiştir: "Hadisler bunu silmenin mümkün olduğu konusunda birbirini destekler mahiyettedir. Bazı salih dmseler de bu konuda bilgi vermişlerdir. Bunu inkâr etmenin ve hangi gecede )olduğunu bilmenin mümkün olmadığını söylemenin bir anlamı yoktur."

Kadir gecesi ile ilgili görüşler hakkında benim vakıf olduklarım bunlardan barettir. Bunlar birbirinden farklı gibi görünüyorsa da aslında bir kısmını birbiri le birleştirmek mümkündür. Bunlar içinde tercihe şayan olan kadir gecesinin on on günde olmasıdır. En çok ümit edileni son on günün tekli gecelerinde olmasıdır. Bu tekli geceler içinde Şâfiîlerce en çok umut beslenen, Ebû Said ve Abdullah İbn Üneys hadisi sebebiyle yirmi bir veya yirmi üçüncü gecedir. Çoğunluğa göre kadir gecesi olduğu en çok ümit edilen gece yirmi yedinci gecedir.

Kadir Gecesinin Zamanının Gizli Tutulmasının Hikmeti

Alimler şöyle demişlerdir: Kadir gecesinin zamanının gizli tutulmasının hik-fieti, onu araştırma konusunda insanların çaba harcamasını sağlamaktır.

Şayet bunun hangi gece olduğu belirtilseydi insanlar bu gece ile yetinirlerdi.

durum Cuma günündeki "duaların kabul edildiği an" hakkında da geçerlidir.

Bu hikmet, "kadir gecesi senenin tümündedir", "Ramazanın tümündedir", "Ramazanın son on günlerinin tümündedir", "son on günün tekli gecelerindedîr" diyenlerin görüşlerine de uymaktadır. Ancak bu hikmet birinci ve ikinci görüşe daha çok uymaktadır.
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:19 am

4- Kadir Gecesinin Zamanına Ait Bilginin, İn­sanların Tartışması Sebebiyle Kaldırılması

2023- Ubâde İbnü's-Sâmit radıylliâhu anh şöyle dedi: Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem kadir gecesinin zamanını bildirmek için yanımıza geldi. Bu sırada Müs­lümanlardan iki kişi birbiri ile tartıştı. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: "Size kadir gecesini bildirmek için çıkmıştım. Ancak falan ile falan tartışma yapınca buna dair bilgi kaldırıldı. Bunun sizin için daha hayırlı olmasını umarım. Kadir gecesini (Ramazandan yirmi gün geçtikten sonra) doku­zuncu, yedinci ve beşinci gecede arayın".

Açıklama

Hz. Peygamber, tartışma yapan kişiler ile meşgul olunca kadir gecesine dair

bilgiyi unutmuştur. Diğer bir görüşe göre o sene, kadir gecesinin bereketinin kaldırılmasıdır.

Subkî el-Halebiyyât adlı eserinde bu olaydan, kadir gecesini gören kimsenin bunu gizlemesinin müstehap olduğu sonucunu çıkararak şöyle demiştir: Bunun delili şudur: Allah, peygamberinin bu geceyi ümmetine bildirmemesini takdir etmiştir. Hayrın tümü, Hz. Peygamber için takdir edilendedir. O halde bu konu­da ona uymak müstehaptır.

el-Minhâc'm şerhinde bu olay el-Hâvîden şu şekilde aktarılmıştır: Bunun hikmeti şudur: Kadir gecesi bir keramettir. Kerametin saklanması gerektiği konu­sunda ise tarikat ehli arasında görüş ayrılığı yoktur. Aksi taktirde kişi kendinde bir büyüklük görür, bunun elinden alınmasından emin olamaz. Yine kişi riyadan emin olamaz. Edep açısından da böyledir. Kişi Allah'a şükretmeyi bırakıp nimete bakmak ve bunu insanlara anlatmakla meşgul olmamalıdır. Yine kişi kerametini anlattığında kıskanılma ve böylece başkasını kötü fiillere yönlendirme ihtimali de söz konusudur. Hz. Yakub'un oğlu Yusuf'a (a.s.) söylediği şu söz de bunu çağrış­tırmaktadır: "Ey oğlum rüyanı kardeşlerine anlatma...'

Hz. Peygamber'in "dokuzuncu, yedinci, beşinci gecede arayın" sözü, son on günden dokuzuncu geceyi yani yirmidokuzuncu geceyi kastetmiş olabileceği gibi, ayın bitmesine dokuz gün kala demek istemiştir ki bu da yirmibirinci yahut yirmi ikinci geceye tekabül eder. Bu da ayın tam veya noksan olmasına yani ayın yirmidokuz yahut otuz gün olmasına göre değişir.
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:19 am

5- Ramazanın Son On Gününde (Salih) Amel Yapmak

2024- Hz. Aişe radiyallâhu anh şöyle demiştir: Ramazanın son on günü geldiğin­de Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem kemerini sıkı bağlar (sıkı ibadette bulunur ve hanımları ile cinsel ilişkiyi terk eder), geceyi ihya eder ve hanımlarına (bu gecelerde ibadete daha çok yönelmeleri için) uyarıda bulunurdu.

Açıklama

Hattâbî şöyle demiştir: Kemerini sıkı bağlamak ifadesi ibadette ciddi olmak anlamına gelebilir. Nitekim bu anlamda "falan iş için kemerimi bağladım" denilir. Bu ifadeden hem ibadette ciddi olmak hem de cinsel ilişkiyi terk etmek anlaşıla­bilir.

"Geceyi ihya etmek" hem itaat ederek geceye hayat vermek, hem de uyanık kalmak suretiyle kendisine hayat vermekle olur. Nitekim uyku, ölümün kardeşidir.

Hadiste Ramazanın son on gününde geceleri ihyaya devam etme konusun­da hırs göstermek gerekir ki bu da amellerin sonunu iyi geçirmeye işaret etmek­tedir.

Allah sonumuzu hayırlı kılsın. Âmin.
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:20 am

Konu İle Alakalı Bazı Hadisler

Allah Resulu (s.a.s.) soyle buyurur:
Her kim ramazani, iman ederek ve sevabini Allah’tan bekleyerek ibadetle gecirirse, gecmis gunahlari bagislanir. (Buhari, 37; Muslim; 759)

Allah Teala soyle buyurur:
(Biz onu (Kur’an’i) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne oldugunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan daha hayirlidir. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her is icin iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin dogusuna kadar. (el- Kadr Suresi)

Allah Resulu (s.a.s.) de soyle buyurur:
Kadir gecesini ramazanin son on gununde arayin.
(Buhari, 2020; Muslim, 1165)

Diger bir hadiste:
Kadir gecesini ramazanin tekli olan son on gununde arayin. (Buhari, 2017 ; Muslim, 1169)

Musluman kisi Kadir gecesini nasil arar:

A’ise (r.a.) soyle buyurur:
Nebi (s.a.s.) (ramazan’in son) on gunune girdiginde izarini salamca baglar (kendini ibadete vermek icin hanimlarindan uzaklasir), geceyi ibadetle gecirir ve ailesini kaldirirdi. (Buhari, 2024 ; Muslim, 1174)

Yine şöyle buyurur: Allah Resulu (s.a.s.) (ramazan’in) son on gununde gayret ettigi kadar digerlerinde bu kadar gayretli olmazdi. (Muslim, 1174)
Semanur
Özel Üye
Semanur

Rep Gücü : 2246
Rep Puanı : 18

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:20 am

Allah razı olsun
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:21 am

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Rahmetkapscopyuo3hg8

Kadir Gecesin Alametleri

Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar. Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

“Kadir gecesi açık ve mülayim olur. Soğuk ve sıcak değildir, sabahında da güneş zaif ve kızıl olarak doğar.” [Taberani]
“Kadir gecesi açık olur, sıcak ve soğuk değildir. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabahının alameti güneşin şuasız doğmasıdır.” [Taberani]

“Kadir gecesi sabahı güneş şuasız olarak doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.” [Müslim]
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:21 am

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni

Kadir gecesi ramazan ayının son gün günü içerisindedir. Peygamber (SAV)den bu şekilde şöyle buyurduğu sahih olmuştur. "O, ramazan'ın son on günü içerisindedir." Buhari leyletül kadr bab= 3 Ahmed müsned 5/234. te "onu son on günde arayınız." lafzı ile rivayet etmiştir. buhari itifak bab= 1, 9 da- Ebu Davud Fezailü ramazan bab= 2,3- Nesai Sehv bab= 98- İbni Mace Siyam bab= 56- Ahmed 1/13, 43, 2)8, 5, 36, 39, 40, 313, 318, 321, 6/50 de rivayet etmiştir.

Son on günün tek gecelerin de olur. Ancak, tek gece geçen itibarı ile olur. Ve yirmibirinci, yirmiüçüncü, yirmibeşinci, yirmiyedi nci, yirmid dokuzuncu günde kadir gecesi aranır. Ve geriye kalanlar itibarı ile olur. Peygamber (SAV)in buyurduğu gibi "kalan dokuzuncu, günde, kalan yedinci günde, kalan beşinci günde ve kalan üçüncü günde.." Bunun üzerine, ay otuz gün olduğu zaman bu çift gecelerde olur, ve yirmi ikinci, gece kalan dokuzuncu gece olur. Yirmidördüncü gece kalan yedinci gece olur. Sahih bir hadiste Ebu Said el hudri, bu şekilde açıklamıştır. Peygamber (SAV)de ay içinde bu şekilde geceyi ihya etmiştir.

Eğer ay yirmi dokuz gün olursa geçmiş tarihte olduğu gibi, tarih geriye kalan iledir. Durum böyle olunca, müminin kadir geceisini son on günün hepsinde araması gerekir. Peygamber (SAV) buyurduğu gibi "onu son on günde arayınız."sahih buhari= bab= 2,3 leyletül kadr, temcid bab= 21- Müslim siyam hadis= 205, 206, Ebu Davud siyamü ramazan bab= 5- Tirmizi savm bab= 71- Malik İ'tikaf hadis= 10, 11,14,- Ahmed 2/2, 27, 62, 74, 157, 6/56, 73, 204

Son yedi günde daha çok olur. Kadir gecesinin en çok olduğu gece yirmiyedinci gecedir. Ubey bin Ka'b onun yirmiyedinci gecede olduğuna yemin ederdi. Kendisine denildi ki= Bunu hangi şeyle bildin? Şöyle cevap verdi= Allah resulünün bize bildirdiği ayet (alamet-nişan)ile. "o bize güneşin parlak ve güzel bir şekilde doğduğunu ışıklarının leğen gibi ve ışınsız olduğunu bize bildirmiştir."
Ubey bin Kab'ın Peygamber (SAV)den rivayet etiği bu alamet hadisteki alametler in en meşhurlarındandır. Onun alametler i hakkında, "O aydınlık, parlak bir gecedir." Müsnedi Ahmed 5/324

O gece sakindir. Sıcaklığı fazla değil, soğukluğu da fazla değildir. Allah teala insanların bazılarına bunu rüyasında veya uyanıkken keşfeder ve o kimse kadir gecesinin nurlarını görür veya kendisine bu kadir gecesidir diyecek birini görür. Kendisi ile işin ortaya çıkacağı müşahadeliy onun kalbine açar. Allah (cc) daha iyi bilir.
Feteva 476. sayfadan terceme edilmiştir
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:22 am

bıcırık demiş ki:
Allah razı olsun

ecmain kardeşim.
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:23 am

Cenabı Hak cümlemize hakkı hak bilip ona tabi olmayı ve batılı da batıl bilip ondan kaçınmayı nasip eylesin, bizleri de kendi rızasına uygun ameller işlemeyi muvaffak ve müyesser kılsın.

ilahi-tr deki kardeşiniz hasan
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 9:34 am

Allah razı olsun asrın mücahidi

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
ebuhasanelmakdisi

ebuhasanelmakdisi

MesajKonu: Geri: KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari   KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 10:01 pm

@bdulKadir demiş ki:
Allah razı olsun asrın mücahidi

ALLAH razi olsun üstad.

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ --- Ibni Hacer, Fethu'l-Bari
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hz.Ali`nin (RA) Fazileti
» Delailin Nur Arapçası, Fazileti, Anlamı
» Bari Sen Unutma Beni...
» Bari Sen Unutma Beni