KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Fuat Avni’ye dair bilinmeyen tüm gerçekler! - Fidel Okan

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 7711
Rep Gücü : 18062
Rep Puanı : 23
Kayıt tarihi : 27/03/09

MesajKonu: Fuat Avni’ye dair bilinmeyen tüm gerçekler! - Fidel Okan   Perş. Nis. 14, 2016 11:57 am

Fuat Avni’ye dair bilinmeyen tüm gerçekler!
- Fidel Okan
15-04-2016 Cuma
Sonunda söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim bir kere! “Kimliğini, konumunu, sosyal statüsünü gizleyen her hesap “proje hesabıdır” başka bir değişle “operasyon hesabıdır!”

Geçtiğimiz günlerde TİB İnternet Daire Başkanı Ahmet Kılıç, Fuat Avni’yi bulamadıklarını ifade ederek, “Dünyada bunu bulacak teknoloji yok” dedi.

Bir yanlış, tüm doğruları götürür! Kılıç’ın açıklamasında ki tek doğru TİB’in bulamadığıydı ama tek yanlışta “Dünyada bunu bulacak teknoloji” yok demesiydi.

Sözü hiç uzatmadan eteklerde ki taşları dökmeye başlayalım.

Devletin teknik yetersizliği, adli ve sosyolojik yetersizliği ile maalesef yarışıyor.

536 gündür son açılan hesaptan 2856 adet tweetyazarak, “sanal muhalefet” unvanını kimseye kaptırmayan Fuat Avni’nin hesabının hangi ülkeden açıldığını, tweetlerini hangi ülkeden attığını, tweet atarken cep telefonumu, tablet mi yoksa bilgisayar mı kullandığının bilinmesi gerekiyor.

İlk olarak bu hesabı deşifre edip, yukardaki sorulara net ve doğru cevaplar verelim.

Fuat Avni Twitter hesabı hangi ülkede açılmıştır?

Teknik Bilgiler;Evvela bunu öğrenmek için Fuat Avni’nin Twitter hesap numarasının bilinmesi gerekir. Çünkü Twitter hesap numaraları, o hesabın hangi ülkede açıldığını kesin bir gerçeklikle ortaya koyuyor. Fuat Avni’nin Twitter Hesap Numarası: 2844289835’dir.

Peki, bu hesap hangi ülkede açılmıştır? Cevabı hemen verelim: Afrika kıtasının batısında yer alanGana Cumhuriyeti’nden.

Kapanan diğer iki hesap olan Fuatavni ve Fuatavnifuat hesaplarının açıldığı ülke ise çok ilginç:ABD!

Fuat Avni tweetlerinihangi ülkeden ve hangi elektronik cihazı kullanarakyazmaktadır?Twitter’ın kendi araştırmalarına göre Twitter kullanıcıların çoğu tweetlerini kullandıkları cep telefonundan atmaktadır. Fuat Avni’nin son hesabından atılan ve Türkiye’de gündem oluşturan tweetlerin ise sadece bilgisayar üzerinden atıldığı tespit edildi. Ve çok kritik bir bilgi daha verecek olursak son hesabında yazılan tüm tweetlerin Türkiye’den atıldığını da kesinleşti. Dolayısı ile Fuat Avni Türkiye’dedir! (Bir dip not: Daha önce kullandığı ilk iki hesaptan yazılan tweetlerin büyük bölümünün ise cep telefonu üzerinden yazıldığı tespit edilmiştir!)

Şu an konuyu dağıtmamak için, açıklamadığımız çok önemli bazı teknik detaylar da var. Ancak bu yazıda ilk kez açıkladığımız bilgiler bile, geleceğe ışık tutacak çok önemli ipuçları vermiştir!Fuat Avni hesabından yazılan tweetleri analiz teknikleri kullanılarak sistematize edildiğinde Pazartesi-Salı günleri yoğun bir twitter kullanımı göze çarpmaktadır. En az tweetini ise Pazar günleri atmaktadır.Fuat Avni hesabından yazılan tweetler analiz edildiğinde 22:00 ile 01:00 arası yoğun bir tweet yazılımı görülürken, Türkiye saati ile 03:00 ile 11:00 arası hiçbir tweet yazmamıştır.Fuat Avni hesabının attığı tüm tweetler orijinal olup, daha önce hiçbir yerde tamamı yazılmış tweete rastlanmamıştır. Hesabında görülen tüm tweetler yazılmış tweet olup her hangi bir şekilde Retweet ve Cevap Tweeti yoktur.Şu ana kadar Fuat Avni hesabının yazdığı tüm tweetler toplamda 28 milyon kezretweet edilerek paylaşılmıştır.Fuat Avni hesabından yazılan tweetlerin beğeni sayısı ve grafiği retweet sayısı ve grafiği ile büyük bir paralellik göstermektedir.Fuat Avni hesabından atılan tweetlerhastagsiz olup, sadece 3 kez #Dağlıca #Ankara ve # Yastayız hastaglerini kullanmıştır.

Bugüne kadar hesaptan yazılan tweetlerde 4350 farklı kelime kullanmıştır.

Şimdi olayın teknik boyutunu bir tarafa bırakıp, bu hesabın gerçekten neleri doğru, neleri yanlış yazdığı konusu üzerinde biraz duralım.

Fuat Avni’nin neredeyse tam isabetle bildiği tek konu ertesi gün veya birkaç gün sonra yapılacak operasyonlardır. Peki, bu operasyonları bildiği için Fuat Avni’nin yazdığı diğer şeyler doğru kabul edilebilir mi?

Aslında bu konuda edindiğim birkaç tecrübeyi size ilk kez açıklayarak bu hesap hakkında farklı bir bakış açısı getirmek isterim.

İlk vereceğim örnek şu; İstanbul’da bir başsavcı vekili ile görüşme yaptığım günün ertesinde Fuat Avni bu görüşmenin içeriği ile ilgili tweetler yazdı. Evet, bu görüşmeyi bilmişti ama hepimiz biliyoruz ki bu görüşme ona haber verilmişti. Ancak görüşmenin içeriği ve orada yapılan konuşmalarla ilgili yazdığı herşey hayal mahsulü idi. Bunun hayal mahsulü olduğuna yüzde yüz eminim çünkü görüşmenin içeriğine dair yazdığı şeylerino gün başsavcı vekili ile görüştüğümüz konuyla uzaktan yakından alakası yoktu.

Meseleyi daha iyi kavrayabilmeniz için yine kendi yaşadıklarımdan hareketle bir başka örnek daha vereyim: Şu meşhur KPSS soruşturmalarını hatırlıyorsunuz… İlk operasyondan bir gün önce soruşturmayı yürüten savcı, telefonla tehdit edilmiş ve bu olaya ilişkin tutanak tutulmuştu. Operasyondan önce, ben hem bu tutanağı yayınladım, hem de attığım tweetlerin birinde ertesi gün operasyon yapılacağını “özellikle” yazdım. Çünkü Fuat Avni’nin bu olaydan bahsedeceğineadım gibi emindim.

Ancak emin olmadığım tek şey vardı; o da Fuat Avni’nin attığım bu tweetler üzerine nasıl bir senaryo döşeneceği idi! Nitekim operasyon sonrasında bazı haber siteleri ironi ile karışık benim Fuat Avni olduğumu yazdı, akşamında ise Fuat Avni, tweetlerini sıralayarak kendince oluşturduğu komplo teorisinin içine beni katarak “üstelik soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğimi belirterek” gerçekle hiçbir ilgisi olmayan hikâyeler yazdı!O zaman şunu artık anlamıştık; Fuat Avni,bildiği bazı doğruların üzerine, muhaliflerinde benimseyeceği akla yatkın teoriler üreterek bir dezenformasyon yaratıyordu.

Peki, Fuat Avni bu komplo teorileri ile neyi amaçlıyordu?

Türkiye’de internet ve sosyal medya hukuku eksikliği yıllardan beri gelen bir kangrendir! Bu yüzden Fuat Avni’nin yazdıklarının hangisinin adli suç olup olmadığının tartışılması gerekiyor! Nihayetinde sıradan asparagas haberleri yayan bir hesapta olabilir bu! Ama‘insanlar bunu ciddiye alıyor diye’ cezai sorumluluk oluşmaz ki! Çünkü milyonlarca hesap, hakaret, tehdit ve benzeri suçları işlerken Fuat Avni’yi devletin neden arayış içine girdiğini evrensel hukuk normlarında açıklamamız gerekiyor.Biz neden Fuat Avni’yi arıyoruz? Her şeyi bildiği için mi?

Fuat Avni’nin sosyolojik boyutu da önemli.

Bu hesap için her politik görüşte insanın bir fikri var! Kimilerine göre gerçek bir muhalif o… Kimilerine göre ise Cemaatin yılmazbir kalemi…Kimileri de Fuat Avni’yi Saray’ın içinde yaşayan birive hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan zannediyor.

Komplolar kendi içlerinde o kadar türevleşti ki, Fuat Avni’nin fenomen olması ayrı bir sosyolojik vakıaya dönüştü! Toplum artık yalın gerçeklerden uzaklaşarak, komplocu düşüne düşüne, Fuat Avni’nin 140 karaktere sığdırdığı tweetlerden dünyayı algılamaya başladı.

Özellikle yazdığı tweetlerden hemen sonra neredeyse bütün muhalif haber sitelerinin bunları son dakika gelişmesi gibi vermesi ancak Türkiye’ye özgü bir saçmalık olabilir. Kimse kusura bakmasın ama Fuat Avni’nin yazdığı operasyon bilgisinin haberleştirilmesi ne kadar doğru ise Saray dedikodusu bile sayılmayacak komplo teorileri üreterek yazdığı saçmalıkların önemli muhalif medya organları tarafından haberleştirilmeside gazetecilikaçısından bir o kadar garabettir.

Basit bir toplumsal olguyu gündeme getirelim; “Her iktidar, kendi meşruluğu içinde yaşar!” Bu siyasetin değişmez mihenk taşıdır. Eğer iktidarlar meşru zeminde değilse, yaşayamazlar… Sürdürülebilirliği kişi ve olaylara bağlı kalır.

Mevcut iktidarın 14 yıldır sürebilmesi Türkiye’de ayrı bir sorunu gündeme getirmiştir. 14 yıllık yıkılmayan bir iktidar varsa, 14 yıldır iktidar olamayan bir muhalefette var demektir. Bu da gerçeğin doğasına aykırı bir durumdur. Gerçek, tez-anti tez etkileşimi içinde yaşam bulur. Eğer 14 yıllık iktidarın sürdürebilir olması hedefi varsa, ona meşru zemin sağlayacak muhalefetin de olması gerekiyor.

Fuat Avni’nin iktidara zarar verme kastıyla yazdığı tweetler aynı zamanda iktidarın meşruluğunu sağlayan muhalefet olma misyonuna da bir noktada hizmet etmektedir.

Kim ne derse desin, mevcut muhalefetin yetersiz ve eksik kaldığı noktada Fuat Avni hesabı sanal dünya üzerinden doldurduğu için siyasi muhalefete, hükümetin meşruluğunu sağlamlaştırdığı için siyasi iktidara hayat öpücüğü vermektedir. Muhalefet boşluğunu doldurarak iktidara adeta hayat öpücüğü vermektedir. Sunduğu bilgilerle hem başarılı bir muhalefet örneği sergileyerek toplumsal tepkiyi sistematize ediyor, hem de oluşabilecek reaksiyonun sinerjisini indirgiyor.

Üstelik böylesine bir örnekleme varken, “paralel” korkusuna hiçbir üniversite, “Fuat Avni ve Toplumsal Muhalefet” üzerine bilimsel bir çalışma ve metot geliştiremiyor.

Sınırlı sayıda bazı akademisyenler, dolaylı olarak araştırma ve tezler hazırlasa da böylesine bir tarihi olguyu yok saymaları tıpkı hukuksal açıdan olduğu gibi, sosyolojik açıdan da büyük bir eksikliği ortaya çıkarıyor.

Hülasa; toplumsal ana muhalefetin sözde lideri Fuat Avni, doğruların içerisine yalanlar katarak toplumu uyuşturuyor ve milyonlarca insanı akla ziyan hikayeler ile peşinden sürükleyebiliyor. Buda toplumumuzun genel sosyolojik durumunun ne halde olduğunu bize gösteriyor.

Fidel OKAN
Genel Yayın Yönetmeni

http://www.starmetre.com/yazar/fidel-okan/art-5.html

_________________
Mevla Görelim Neyler
Neylerse Güzel Eyler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Fuat Avni’ye dair bilinmeyen tüm gerçekler! - Fidel Okan
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KUTLU FORUM :: BİLGİSAYAR-İLİM-TEKNİK-İNTERNET :: Bilgisayar - İnternet dünyası-
Buraya geçin: