KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 AHİRET inancı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
avatar

Mesaj Sayısı : 6459
Rep Gücü : 10014589
Rep Puanı : 97
Kayıt tarihi : 17/03/09
Yaş : 55
Nerden : İzmir

MesajKonu: AHİRET inancı   Paz Eyl. 27, 2009 9:00 am

DÜNYA HAYATI VE AHİRET
İlköğretim için hazırlamış olmakla birlikte Lise içinde en azından konuya başlarken öğrencilere dağıtılırsa faydalı olacağını düşündüğüm bir ders notu...sitede de paylaşmıştım...Ahiretle ilgili videolarda da bu nottan alıntılar vardır.
AHİRET VE DÜNYA HAYATI

Kızgın çöl yolunda gölgelendiğimiz bir kuru gölgeliktir hayat.Yolun en sonunda varacağımız asıl yer sonsuz ahirettir.Bunun böyle olduğu bize bildirilmiştir ve ölen her kişi heran bunu hatırlatmaktadır,buna rağmen insanların çoğu bunu unutup ahireti için hazırlık yapmayı unutmakta,dünyanın geçici mutluluklarıyla sevinip geçici acılarıyla üzülmektedir.Bu durum onun dünyaya geliş amacından sapıp ahiretini kaybetmesine sebep olmaktadır.

Böyle olmaması için yapılan herşeyin hesabının ahirette sorulacağı unutulmamalı ahiret sık sık hatırlanmalıdır.İnsan dünyada doğar yaşar ve ölür Dünya ahiret yolculuğumuzda uğradığımız duraklardan biridir hiçbir durakta sürekli kalınmayacağı gibi dünyada da sürekli kalamayız,mezar denilen bekleme salonunda bir süre bekledikten sonra ahiret yurduna ulaşacağız,orada belki mutlu belki acı içinde sonsuza dek yaşayacağız.Mutluluk yada acı ikiside bizim elimizde;yaptığımız, inandığımız şeylere bağlı ve hiç de zor değil .

İnanıp ibadetlerimizi yaptıktan sonra yapılan her şeyin sevap olduğunu düşündüğümüzde bunun kolaylığı anlaşılır.Zorlukları da var elbet ama sonsuz mutluluk ve güzellikler düşünüldüğünde buna değer olduğu anlaşılacaktır.
Bu durum gecekondu alacak parası olmayan birine trafik kurallarına uyarsa büyük bir otel yada villa verilmesi gibidir.Biz ne kadar uğraşsakta ahiret gibi bir yer edinemeyiz dünyaları da versek sonsuz hayata sahip olamayız,ama insanları çok seven Allah insanların görevlerini yaparak bu imkanlara sahip olmasını sağlamıştır. Bu nedenle hayatımıza dikkat edip ahiret için gerekli hazırlıkları yapmalıyız.

İnsanın ahireti ölümle insanlığın ahireti ise kıyametle başlar
Ölüm——Berzah—kıyamet-Ba’s--Haşr ve mahşer—Hesap—Mizan—Sırat--Cennet yada Cehennem

Ahiret:Sur’a üfürülüp kıyametin kopması insanların diriltilip yaptıklarının hesabını vermesinden sonra Cennet’e veya Cehennem’e gitmeleriyle başlıyacak olan sonsuz hayata denir.
Berzah(kabir(Mezar) hayatı):Ölümle başlayıp diriltiliş’e kadar devam eden devreye denir.Her insan-ister suda boğulsun, ister yanıp külü havaya karışsın- mutlaka kabir hayatını geçirecektir.
Kıyamet:Kainatın düzeninin tamamen bozulup altüst olması daha sonra yok olan ve ölen şeylerin yeni-
den diriltilip mahşere doğru yönelmesidir.Ne zaman kopacağını sadece Allah bilir.
Ba’s(yeniden diriltilme):Sur’a 2.defa üfürülmesinden sonra bütün canlı yaratıklar hesap için tekrar diriltilecektir.Diriliş hem beden hem ruh ile olacaktır.
Haşr ve Mahşer:Haşr Allah’ü tealanın insanları dirilttikten sonra bir araya toplamasıdır.İnsanların toplandıkları yere mahşer veya Arasat denir.
Hesap:Allah teala mutlak adalet sahibidir,iyiyle kötüyü müminle kafiri eşit tutmamak onun adaletinin bir gereğidir bu nedenle insanları yaptıklarını değerlendirmek için hesaba çeker.
Mizan:Herkesin iyi yada kötü fiillerini tartmaya yarayan ilahi adalet ölçüsüdür.Bu tartı dünyadaki ölçü aletlerine benzemez.
Sırat:Cehennemin üzerine kurulmuş bir yoldur,nasıl olduğunu sadece Allah bilir Müminler dünyadaki amellerine göre yavaş yada hızlı geçecek günahkar ve kafirler ise cehenneme düşecektir.
Cennet:Müminlerin içinde sonsuz olarak kalacakları sayısız nimetlerle süslenmiş ödül yeridir.Cennet ni-
metleri insan aklı ve hayalinin alamıyacağı güzelliktedir.
Cehennem:Kafir müşrik ve münafıkların sürekli kalacakları ceza yeridir Günahkar müminlerde günahla-
rının cezasını çekip çıkarlar.
AHİRETİN VARLIĞINI NASIL ANLARIZ
1-İyilik ödülsüz kötülük cezasız kalmamalıdır,Allah ise şaşmaz mutlak bir adalet sahibidir.Dünya hayatında ise çoğu zaman adalet gerçekleşmiyor, hakların alınacağı yer yani büyük mahkeme, ahirettedir.
2-Dünyadaki güzellikler gelip geçicidir doyumluk değil tadımlıktır bu durum sonsuz güzelliklerin ahirette olduğunu gösterir.İnsan bir çok güzellikler görüp binlerce nimet tadıyor ama tadına doyamadan ölüyor çünkü hayat sınırlıdır.Allah tam doyumu gerçek güzellikleri bitmemesi için sonsuz ahirete bırakmıştır.
3-Peygamberimiz bizim için sonsuz mutluluğu istemiştir,aslında bu her insanın isteğidir.Allah ta bunu istemiştir çünkü vermek istemeseydi, istemek vermezdi bu ahiretle gerçekleşecektir.
4-Dünya bir ev değil oteldir,misafirhanedir bu otelden sonra daimi saraylar sürekli evler vardır.Allah dünyada çalıştırır orada ücret verir.Gelen gider giden gelmez .
5-Bir ressam en güzel eserini sadece bir sergide gösterdikten sonra onu bozup çöpe atar mı?Elbette akıllı bir sanatçı bu eserini daha güzel büyük bir müzede uzun süre sergilemek yaşatmak ister.İşte bu örnekte olduğu gibi Allah ta bu dünyadaki güzellikleri hele insanı kısa süreli görünmelerinden sonra yokluğa atarak israf yapmaz,ebediyyen yaşatmak üzere korur.İşte o sonsuz yer ahirettir.
ÖLÜMDEN SONRA DİRİLİŞİN ÖRNEKLERİ
1-Ekmeği düşündüğümüzde;onun bir çok kez ölüp canlandığını görürüz a)Buğdayın biçilmesi ilk ölümüdür
b)Değirmende ezilir un haline gelir c)Fırında pişirilir d)Ekmek olarak ağızda çiğnenir e)Midede ise değişik salgılarla karışıp erir—bütün bu değişik ölümlerden sonra artık tekrar dirilmez derken sindirilip enerjiye dönüşür.Yani mide mezarına gömülen ekmek eskisinden daha değerli ve canlı olarak yeniden dirilir.
İnsan ekmekten daha değersiz değildir ki Allah onu tekrar diriltmesin.
2-Toprağa düşen tohumlar çürüdü yok oldu derken yeniden diriliyorlar,hemde eskisinden daha güzel daha büyük olarak.Sonbaharda yaprağını döküp kapkara odunlara dönüşen ağaçlar baharla yeniden uyanıp canlanıyorlar.Bu dünyayı da onlara benzettiğimizde yeniden dirilişe bir örnek görmüş oluruz.
3-Uyku ölümün küçük kardeşidir denir, biz her gece ölüp her sabah diriliyoruz, o halde uykunun büyüğü olan ölümden sonra da yeni bir dünyaya uyanacağız demektir.
4-Vücudumuzda her gün birçok hücre ölüp yenileri oluşmaktadır,yani kendi vücudumuz ölüm ve dirilişi heran yaşamaktadır.(örn:Deri hücrelerinin tamamı her yıl yenilenir)
5-Anne karnında bir bebek,yumurtada bir civciv daha büyük güzel bir dünyaya nasıl inanmak istemezse ,
insanlarda bu dünyadan daha büyük ve sonsuz bir dünyaya inanmak istemez,çünkü insanın hayal ve düşün-
ce dünyası tamamen bu dünyaya göredir.
6-Bir orduyu ilk kez toplamak zordur herkes yerini öğrendikten sonra bir dinlenme sonrası 2.defa toplamak ise daha kolaydır.İnsanın hücrelerini askere benzetip düşündüğümüzde ;hücrelerin yeniden birleştirilmesi onları ilk defa yaratan Allah için çok kolaydır.Bir ordunun askerlerinden daha düzenli ve itaatli olan ruhlar Allah ın bir emriyle derhal ait oldukları cesetlere geleceklerdir .Bir anda bütün cesetlerin diriltilmesini ise bir düğmeye basarak büyük bir şehri ışıklandırmak gibidir
7-Zor bir şeyi yaratan kolay bir şeyi elbette yaratır.Kainatın yaratılması insanın yaratılışından zordur.
Buna göre kainatı yaratıp onu direksiz ayakta tutan Allah için insanı tekrar diriltmek çok daha kolaydır.
Diriliş Ahiret ve kıyametle ilgili bazı ayetler
‘’Hala görüp anlamadılar mı ki hem gökleri hemde yeri yaratmış ve onları yaratmakta yorulmamış olan Allah ölüleri diriltmeğe kesinlikle güç yetirendir………’’Ahkaf s.33
‘’Sur’a 1defa üfürülünce yerler dağlar yerlerinden oynayıp birbirine çarparak darmadağın olunca işte o gün olur(kıyamet kopar)Gök yarılırda ogün kuvvetten düşer’’Hakka S .13-16
‘’Gök yarıldığı zaman,yıldızlar dağılıp döküldüğü zaman,denizler fışkırtıldığı zaman,mezarlar altüst edil-
diği zaman,herkes önündeki ve arkasındaki(geçmiş ve gelecek,günah ve sevap) şeyleri bilecektir.’’İnfitarS

_________________


Elif gibi yalnızım,
Ne esrem var, ne ötrem.
Ne beni durduran bir cezmim,
Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://kutluforum.yetkinforum.com
 
AHİRET inancı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KUTLU FORUM :: Din Kültürü Dersi-Eğitim Öğretim :: Din Kültürü Ahlak Bilgisi Dersi :: 7.sınıf-
Buraya geçin: