KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 plak ile platin arasındaki fark

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Rep Gücü : 17966
Rep Puanı : 23
Kayıt tarihi : 27/03/09

MesajKonu: plak ile platin arasındaki fark   C.tesi Kas. 05, 2016 10:51 am

http://www.yenisafak.com/saglik/platin-bildiginiz-gibi-degil-511528

Platin bildiğiniz gibi değil

İnsan vücudunda kemiği, iskelet sistemini desteklemek için kullanılan materyaller arasında bilinenin aksine platin yok denecek kadar az kullanılıyor.

Aa
00:00 Nisan 17, 2013
Yeni Şafak

0
Platin bildiğiniz gibi değil


Fotoğraf: Yeni Şafak


REKLAM
ads by AdMatic

Halk arasında genellikle "platin" olarak anılan, kemik ve iskelet sistemini desteklemek için kullanılan mekanik malzemeler daha çok 316L çelik, titanyum, vitalyum veya krom kobaltlı bileşiklerden oluşuyor.
Doç. Dr. Alper Gökçe, vücutta kemiği, iskelet sistemini desteklemek için farklı materyaller kullanıldığını belirterek, implant adı verilen bu tip malzemelerin genelinin kemik dokuya desteklemek gayesi taşıdığını ve mekanik destek malzemelerinin içeriğinin de vatandaşlar tarafından çoğunlukla "platin" olarak bilindiğini ifade etti.
Platinin vücuttaki implant materyalinde nadiren kullanıldığına dikkati çeken Gökçe, şunları söyledi:
''Aslında insan vücudundaki destek malzemelerinin yapımında çoğunlukla 316L çelik, titanyum, vitalyum ya da bunların bazı bileşikleri olan krom kobaltlı bileşikler kullanmaktayız. Bir alaşımın kullanılmasında bizim için en önemli şey, vücut tarafından kullanılmasında hücrelerin bundan olumsuz etkilenmemesi yani zehirlenmemesidir. Bunun yanında canlılıklarını devam ettirebilmeleri, onun verdiği mekanik destekten mutlu olmaları o malzemenin esnekliğinin vücudunkine daha yakın bir malzeme olması ve hacim olarak az yer tutması da destek malzemelerinde dikkat edilen diğer bazı noktalardır.''
-''Titanyum malzemesi daha doğru bir tercih''-
Doç. Dr. Alper Gökçe, günümüzde insan vücudunda en çok tercih edilen destek malzemesinin ise daha çok titanyum malzemesi olduğunu söyledi.
Vatandaşların platin yanılgısına kapılmalarında belki parlaklık, şekil ya da maddi sebeplerin etken olabileceğine vurgu yapan Gökçe, ''Ancak günümüzde platin yerine en çok titanyum malzemesi tercih edilir. Bu yönde bir yoğunlaşma vardır'' diye konuştu.
Gökçe, platinin kullanımının yok denecek kadar az olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
''Biyolojik ortamda platinin çok yaygın bir kullanım alanı yoktur. Alternatif olarak daha iyi daha biyouyumlu malzemeler var. O yüzden platinin hemen hemen kullanımı yok denecek kadar azdır. Vücutta iki çeşit malzeme kullanırız. Biri geçici tespit materyalleri yani kırığınız olduğunda kemik iyileşinceye kadar iki kemik parçasını bir arada tutucu geçici materyaller. Bunları omurgada, kolda, bacakta, dizde, uzun kemiklerde kullanıyoruz.
İkinci materyaller ise protezler yani vücudun oynaklarında, oynak yüzeylerinin pürüzlendiği, bozulduğu, kireç biriktiği durumlarda pürüzsüz bir şekilde hareketi sağlamak için kullandığımız malzemelerdir. Bunlar seramik veya polietilen gibi plastik benzeri bir malzeme olabiliyor ya da daha çizilmez malzemeler olabiliyor. Bu materyallerin yapımında platin uyumlu olmuyor. Daha çok diğer alternatifleri kullanıyoruz.''

_________________
Mevla Görelim Neyler
Neylerse Güzel Eyler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
huzeyfe
Süper Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Rep Gücü : 17966
Rep Puanı : 23
Kayıt tarihi : 27/03/09

MesajKonu: Geri: plak ile platin arasındaki fark   C.tesi Kas. 05, 2016 11:00 amtitanyum plaklama


***
Klavikula Plakları


***
Düşük profilli, anatomik, yuvarlatılmış köşelere sahip titanyum Kilitli Klavikula Plakları ameliyat süresini kısaltırken, hasta iyileşmesini ve konforunuda


***

Klavikula Plakları

***FEMUR KIRIKLARI | Alisaribiyik.com.tr

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
huzeyfe
Süper Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Rep Gücü : 17966
Rep Puanı : 23
Kayıt tarihi : 27/03/09

MesajKonu: Geri: plak ile platin arasındaki fark   C.tesi Kas. 05, 2016 11:01 am

Humerus kırıkları (kol kemiği) kırıkları
30 Mayıs 2016

Humerus kırıkları (kol kemiği) kırıkları
Humerus kemiği omuz ile dirsek arasında yer alan kol bölgesinin kemik yapısını oluşturur. Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle kırılabilir. Bunun yanında omuz ve dirsek hareketlerini yaptıran çok güçlü adeleler humerus kemiğine yapıştığı için bu adelelerin ani kasılmalarında (beyzbolda top fırlatma), epilepsi nöbetleri sırasında humerus kemiği kırılabilir. Humerus kırıkları bilek güreşi müsabaklarında da zaman zaman görülen bir kırıktır. Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.
Hangi yaşlarda sıktır ?
Üç an bölgeye ayrılarak değerlendirilir:

  1. Proksimal Humerus (Humerus üst uç),
  2. Humerus cisim
  3. Distal Humerus (Humerus alt uç) kırıkları.

Humerus üst uç kırıkları daha ileri yaşlarda görülür. Ortalam görülme yaşı 65 tir. Proksimal humerus kırıkları, bu yaş grubunda kalça kırıkları ve el bileği kırıklarından sonra 3. sıklıkta görülen kırıklardır. Humerus cisim kırıkları ise ortalama 55 yaş ile daha genç hasta grubunda görülmektedir.
Bulguları nelerdir ?
Hastalarda çok şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik görülür. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının birbirine sürtme sesi çok şiddetli ağrı ile duyulabilir. Ayrıca kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kısalık görülebilir. Yine bu hastalarda, radial sinir dediğimiz sinir kemiğe çok yakın seyrettiği için yaralanma sırasında zedelenmiş  olabilir. Bu durumda hastalar el bileklerini yukarı kaldırmakta sorun yaşarlar.
Humerus kırıkları nasıl tedavi edilir ?

Sıklıkla alçı, atel yada breys ile tedavi edilebilir. Radial sinir hasarı olan humerus kırıklarını, damar yaralanması olan humerus kırıklarını, kırık uçlarının aşırı yer değiştirdiği kırıklar, açık humerus kırıkları ile patolojik humerus kırıkları cerrahi tedavi edilirler. Ortopedik cerrahi tedavi de radial sinir ve damar yaralanması mevcutsa sıklıkla plak vida yöntemi tercih edilir. Açık kırık yada yumuşak doku defekti, kemik kaybı durumunda eksternal fiksasyon uygulanır. Kapalı kırıklarda, nörolojik yaralanma yoksa patoloji kırıkların bir kısmında intramedüller çivi dediğimiz kemik içine ilerletilen çelik yada titanium tüp şeklinde çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.

Humerus kırıkları (kol kemiği) kırıkları


http://serefaktas.com/kiriklar/humerus-kiriklari-kol-kemigi-kiriklari/

_________________
Mevla Görelim Neyler
Neylerse Güzel Eyler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
huzeyfe
Süper Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Rep Gücü : 17966
Rep Puanı : 23
Kayıt tarihi : 27/03/09

MesajKonu: Geri: plak ile platin arasındaki fark   C.tesi Kas. 05, 2016 11:03 am

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
plak ile platin arasındaki fark
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KUTLU FORUM :: KÜLTÜR DÜNYASI :: Sağlık Ve Şifalı Bitkiler-Gıda-
Buraya geçin: