KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çiçek tohumları ekim tablosu

YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Çiçek tohumları ekim tablosu Empty
MesajKonu: Çiçek tohumları ekim tablosu   Çiçek tohumları ekim tablosu Icon_minitimeC.tesi Haz. 24, 2017 7:46 pm

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/19011.htm

Geçen sene çiçek tohumlarına merak sardığım için beğendiğim tohumları almıştım. Miktar çok olunca ekim zamanlarını, isteklerini, ekilecek yerleri akılda tutmam da zor olduğundan kendime basit bir tablo yapıp daha sonra hakkında bilgi bulduğum çiçek tohumlarını da bu tabloya eklemiştim.

Bilgilerin çoğunu tohum paketlerinin üzerinden yazdım. Bazılarında bilgiler eksik, bazılarında yanlış, bazılarında da verilen zaman ve koşullar yaşadığım bölgeye göre değil.

Tabloyu sizinle paylaşmak, deneyimlerimizle daha doğru ve kullanışlı hale getirmek istiyorum. Bu konuda yorumlar geldikçe gereken yerlerde tablodaki bilgiler de güncelleşebilir. Tablonun ve sayfanın kullanımı konusunda değişik önerilerinizi beklerim.

Renk ve boylarını bilmek istediğim için tabloya ilave etmiştim, iptal edilebilir veya diğer alternatifler ilave edilebilir.

Şartlar İstanbul içindir, farklı bölge/şehirler için de aynı tablo kopyalanıp düzeltilebilir.

Tablo ticari üretim metodlarına göre hazırlanmamıştır.
NOT: BAŞLIKLARI TIKLADIĞINIZDA, İSTEDİĞİNİZ BAŞLIK İÇERİĞİ HARF SIRASI İLE VERİLİYOR.
[th] ÇİÇEK ADI  [/th][th]LATİNCE/DİĞER ADI [/th][th]EKİM ZAMANI  [/th][th]IŞIK  [/th][th]AÇIKLAMA  [/th][th]ÖMÜR  [/th][th]RENK  [/th][th]BOY cm [/th]
Acem lalesiEschscholzia Californicamart, nisan 
Acı baklalupinmartfideler yaz sonu gerçek yerine dikilirçok yıllık120
Akşam sefasıMirabilis Jalapa güneşyıllık80
Alman papatyasımatricaria recutitamart-eylülgüneşyıllık15
Ankara çiçeği, yer açelyasıgodetiamartyarı gölgeçiçeklenme 15 haziran-15 temmuzyıllıkpembe40
Aster/ponponastermartgüneş25
Aster/ponponasternisangüneş50
AslanağzıAntirrhinum Majusağustos-eylülgüneşşaşırtma yapmaya gerek yok 
AteşSalvia Splendensşubatgüneşyıllıkkırmızı
Aynısafasoucimartyıllıkturuncu45
Bellis- karışık kasımpatıbellis gölge iki yıllıkbeyaz -pembe15
Beyaz ebegümecişubatgüneşçiçeklenme 15 haziran-7 temmuzyıllıkbeyaz70
Bodur kolyozcoleusşubatgölge bordo30
Bodur kraliçe papatyamartyarı gölgeyıllık 25
Bodur mavi çanşubatgüneş-yarı gölgekaya bahçeleri, kireçli toprakçok yıllıkmavi60
Buz çiçeğimesembryanthemumşubatgüneş pembe15
Cezayir menekşesipervenche madagaskar varieeocakgüneş-gölgeçok yıllıkbeyaz- pembe30
Mavi çan sarmaşığıCobee Bleue Grimpantekapalı yerde mart, dışarıda mayısyarı gölgekökler hassas, şaşırtma sevmiyorılıman bölgelerde çok yıllıkmavi300-400
Çörekotunigelle damas varieemartgüneşdoğrudan bahçeye ekilir, çiçeklenme haziran sonuçok yıllık 40
Gayretgaillardiaşubatgüneşçok yıllık 60
Gece sefası mart mor400
GerberaGerbera Jamesoniitohumlar alınır alınmaz en geç üç ay içinde ekilmeligüneşçiçeklenme ilkbahar-yazçok yıllık 50-60
Gülhatmimartgüneşfideler yaz sonu gerçek yerine250
Gündüz sefasınisangüneşhaziranda çiçekliyıllık 35
Güneştopu mart sarı40
Hercai menekşeağustos-eylülaydınlık-doğrudan güneş sevmezekim aralıkta yerine dikilir, çiçeklenme aralık, mayıs, serin havayı sever   
Hezerandwarf hyacinth yarı gölgedayanıklıyıllıkmor50
Hint yağımart, nisan yıllıkbordo 
Horoz ibiği  yıllıkbordo 
İpek martgüneş yıllıkpembe15
KadifeMarigold güneş yıllıksarı-turuncu 
Karagözlü suzanthunbergia alataşubatgüneş sarı150
Karagözlü suzan beyazthunbergia alataşubatgüneşyarı dayanlıklıılıman bölgelerde çok yıllıkbeyaz120
Karışık renk haseki küpesi martyarı gölgeçok yıllık  
Kına gölge yıllıkpembe
Kırmızı alisyumalisyum maritimumilkbahar/yaz başıgüneş çok yıllıkkırmızı15
Klarkiya pembe düğün çiçeğiclarkia speciosaekimgüneş-yarı gölgeekim ayı serada, çiçeklenme haziranda başlarçok yıllıkpembe45
Kozmozcosmos/ bipinnatusşubatgüneşhaziran sonu çiçeklenme başlaryıllıkkarışık60-100
Küstüm çiçeğiMimosa Pudicaşubat - nisan 
Latinnasturtium majusmart-mayısgüneşhaziran sonu çiçeklenme başlarılıman bölgelerde çok yıllıkturuncu30
Mavi ketenmartgüneşkumlu toprak mavi40
Moonflower Ipomoea Albaşubat - mayısgüneş 
Mısır tarlası-karışık ekim-şubatgüneşpapatya,lychins,agrostemma milas(mısır çiçeği)yıllık15-60
Nazende-kokulu bezelye ekim veya martgüneşçiçeklenme haziranda , ekim ayı serada ekiliryılllık 30
Orman menekşesi  yarı gölge mor 
Pembe ebegümeci şubatgüneşçiçeklenme 15 haziran-7 temmuzyıllıkpembe60
PerenneafyonPerennenisangüneşdoğrudan bahçeye ?? 100
Peri DeğneğiFairy Wandsmart, nisan, mayıs  
Sabah sefası nisangüneşçiçeklenme temmuz ortası başlar  300
Sellukavigna caracallamart- mayıs arasıtam güneşsarılıcı, tırmanıcıçok yıllık, dona karşı korunmalıkrem, lila, pembe-
Süvari mahmuzu hazeran donlardan sonragüneş-yarı gölgedoğrudan bahçeye ekiliryıllık120
ŞebboyCheiranthus-cheiriiŞubat-MayısYarı gölgeçiçeklenme nisan-ekimIlıman bölgede 2 yıllık, sıcak bölgede çok yıllıkKarışık25-70
İri papatyaMarguerite Blanche temmuz-ekimbeyaz75
Karanfiloeille chabaudşubat-mayısgüneşçiçeklenme mart-ekim, ekimden 52 hafta sonra çiçeklenirçok yıllıkkarışık50
Taşkıran martgüneş çok yıllık 
Uyuzotu martgüneşyıllık75-90
Vapur dumanıAgeratumşubat-mayısgüneşçiçeklenme 16. haftada, 15 temmuzdan donlara kadar çiçekmavi15-30 cm
Yaz çiçeği karışım martgüneşdoğrudan bahçeye ekilir 
Yaz asteri martgüneşçiçeklenme temmuz ortası-... 60
Yıldız çadırıIpomoea quamoclitnisangüneşçiçeklenme temmuz ortası-...yıllıkkırmızı 
Yüksükotu hazirangüneşfideler yaz sonu gerçek yerine dikiliriki yıllık/çok yıllıkpembe150
Zinnia, kirli hanım nisangüneşmartta kapalı yerde çimendirilebilir, çiçeklenme 15 haziran-...yıllıksarı60

1 sayfadaki 1 sayfası