KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir. Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.

YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir.  Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.  Empty
MesajKonu: Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir. Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.    Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir.  Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.  Icon_minitimePtsi Eyl. 11, 2017 8:04 am

Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir.
Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız. 

Bilge zât elinde içi su dolu bir bardakla derse başlar. Öğrencilerine bardağı gösterir ve sizce bu bardağın ağırlığı ne kadardır diye sorar. Öğrencilerden değişik cevaplar alır. Bir öğrencinin cevabı ise oldukça farklıdır: . Bardağı tartmadıkça bilemeyiz, efendim!.
- Bardağı tartmadıkça ben de bilemem der Bilge zât, ama benim asıl sorum şu diye ekler: -Bu bardağı böyle bir saat kadar elimde tutsaydım ağırlığı ne olurdu?

Öğrenciler: Gittikçe ağırlaşırdı, çünkü kolunuz yorulurdu diye cevap verdiler.

Bilge zât: Haklısınız dedi. Peki bir gün boyunca bu bardağı tutsaydım ne olurdu? - Kolunuz iyice ağrır, yorgunluğunuz had safhaya ulaşır, belki de kaslarınız spazma uğrardı! dedi öğrenciler. Kimi öğrenciler de uykusuzluktan yere düşerdiniz dediler ve gülüşmeler oldu sınıfta. Bilge zât asıl soruyu arkaya saklamıştı: -Peki, benim vücuduma ait uykusuzluk, yorgunluk, spazm vs. gibi sorunlar olurken bardağımın ağırlığında bir değişiklik olur mu? -Hayır! diye cevapladı tüm öğrenciler. -Peki o zaman, kolumun ağrımasına kas spazmına sebep olan şey nedir? Acıdan ve ağrıdan kurtulmam için ne yapmalıyım? Diye sordu Bilge zât. -Bir öğrenci Efendim, bardağı bırakın yere düşsün! dedi. -Evet haklısın dedi Bilge zât öğrencisine.

Hayatın problemleri de böyledir. Onları kafanda birkaç dakika tutarsan bir şey olmaz.

Uzun süre düşünür, problemlere takılır kalırsanız başınızı ağrıtmaya başlar. Daha uzun süre düşünürseniz o zaman problem sizi bitirmeye başlar.

Öyleyse, hayat denilen koşturmacada karşılaştığımız problemleri günün sonunda, uyumadan önce bardağı yere bırakırcasına kafamızdan silip atmalıyız. Böylece taze bir beyinle yeni güne uyanır, yolumuza çıkacak yeni engellerle mücadele gücümüzü tazelemiş oluruz. Aksi halde, problemlerimizi bitiremezsek, problemler bizi bitirir!

Prof. Dr. R. Yiğitoğlu

huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir.  Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.  Empty
MesajKonu: Geri: Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir. Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.    Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir.  Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.  Icon_minitimePtsi Eyl. 11, 2017 8:13 am

problem hayatınızın akışını temelden kökten sarsmışsa ve problemi çıkartanların da problmşnde hakkından gelemiyorsanız?

insanı tamamen hayvan gibi geçmişi unut..yaşamana bak mantığına da itiyor

Problemlerini Bitiremeyenleri Problemleri Bitirir. Her derdi içinize atarsanız Ayağa kalkamazsınız.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» cenazeye yahudi olsa da ayağa alma hadisleri..insan değilmi