KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

menzil şeyhinin sohbetler kitabı ibrahim bin ethemin karısını şeyhine sunma olayı

YazarMesaj
Limoni
Co-Admin
Limoni

Rep Gücü : 14922
Rep Puanı : 44

menzil şeyhinin sohbetler kitabı ibrahim bin ethemin karısını şeyhine sunma olayı   Empty
MesajKonu: menzil şeyhinin sohbetler kitabı ibrahim bin ethemin karısını şeyhine sunma olayı    menzil şeyhinin sohbetler kitabı ibrahim bin ethemin karısını şeyhine sunma olayı   Icon_minitimeCuma Ara. 15, 2023 11:00 am

beğenirseniz ben boşayayım 3 iddet sonra sizin eşiniz olsun şeklinde bir olaydır belki  anlatımda hata olabilir bunlar hikaye.menkıbe .sıhhati şüpheli..kaynak vs de yok..ibrahim ethem zamanında tarikatlar sistemleşmemişti..mürşid meselesi daha hakimdi

muhacirler medineye hicret edince ensardan 2 eşim var ,  1 tanesini beğen boşayayım

iddeti bitince evlen örneğinin tarikatlardaki gassal elinde meyyit olma, fena fişşeyh versiyonuna bir uç örnek olarak bakmalı

“Peygamberimiz (a.s.m) Abdurrahman b. Avf ile Sa’d b. Rabî arasında kardeşlik etti. Sa’d’ın iki hanımı vardı. Abdurrahman’a malını ve eşlerini kendisiyle paylaşmak istediğini söyledi, fakat Abdurrahman 'Allah aileni ve malını sana mübarek kılsın, siz bana çarşı-pazarın yolunu gösterin.’ diyerek bu teklifi reddeti.”(Buharî, Nikah,7; İbn Kesir, Es-Sîre, 2/327; Uyunu’l-eser,1/268).

Bizzat Abdurrahman b. Avf’dan nakledilen rivayette ise şu ifadelere yer verilmiştir: Abdurrahman anlatıyor;

"Biz Medine’ye vardığımızda Resulullah (a.s.m) benimle Sa’d b.Rabî arasında kardeşlik tesis etti. Bunun üzerine Sa’d bana: 'Ben Ensar arasında malı en çok olan kimseyim. Malımın yarısını sana vereceğim. Bak iki eşimden hangisini beğenirsen onu boşarım, iddet süresi bitince onunla evlenirsin.' dedi. Ben: 'Benim buna ihtiyacım yoktur, ticaretin yapıldığı bir pazar var mı?' deyince, Sa’d 'Kaynuka çarşısı/pazarının olduğunu.' söyledi.(Buharî, Buyu, 1).

https://www.facebook.com/reel/945148883575454

menzil şeyhinin sohbetler kitabı ibrahim bin ethemin karısını şeyhine sunma olayı   Whatsa20

İşte kitapta yazanlar;
'Bir gün şeyhi İbrahim Efendiyi çağırır. Benim canım şarap istiyor. Falanca dükkanda vardır. Git bana getir.
İbrahim Ethem hiç kalbini bozmadan, itikadını zedelemeden hemen kalkıp söylenen dükkana gider şarabı alır getirir. Şeyhine arz eder.
Şeyh 'artık canım istemiyor'diye reddeder.
Haram olduğundan değil canı istemediğinden reddediyor.
İbrahim Ethem için imtihan devresi başlamıştır.
Şeyhi onu tecrübelerden geçirmektedir.
Aradan bir müddet sonra Şeyhi onu çağırarak, 'canım güzel bir kadın istiyor' der.
İbrahim Ethem peki kurban diyerek huzurdan çıkar.
Düşünmeye başlar. Şeyhimin emrini acaba nasıl yerine getiririm diye.
Eskiden olsaydı padişahlık zamanında, etrafımda pek çok güzel kadın vardı. Fakat şimdi ne yapacağım şeyhimin emrini nasıl yerine getireceğim der. Eve girer. Hanımına kalk! En iyi elbiselerini giyin. Ziynetini tak, beraberce şeyhimin yanına gideceğiz der.
Hanımı hazırlanır beraber şeyhinin yanına giderler.
Şeyhinin huzuruna vararak, efendim emriniz üzerine getirdim der.
Şeyhi 'Ne getirdin' diye sorunca
Siz benden genç ve güzel bir kadın istememiş miydiniz?
Kendi hanımımdan daha güzelini bulmama imkan olmadığından onu getirdim diye durumu arz eder.
Şeyh İbrahim Ethem hanımı hemen geri gönderir.
Yapmış olduğu bu tecrübeyi kafi görür.
İtikadını teslimiyetini tam olarak ölçen şeyh, hemen İbrahim Ethem'e Halifelik verir.'
İbrahim Ethem zamanın en büyük Evliyası olur.

https://sorularlaislamiyet.com/hicretten-sonra-bazi-sahabelerin-hanimlarini-bosayip-hicret-etmis-diger-bir-sahabe-ile-evlendirmek

https://www.youtube.com/watch?v=Q0nQmDD1jbU

menzil şeyhinin sohbetler kitabı ibrahim bin ethemin karısını şeyhine sunma olayı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» zemzemin çıkışı.-Kurban Olayı-İbrahim Hacer ismail
»  Gadiri Hum Olayı
» ETKİ-TEPKİ OLAYI
» HZ. SAFİYE OLAYI rıza savaş
» Delikanlılığın El Kitabı