KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hakkımı Helal Etmiyorum !....

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015153
Rep Puanı : 97

Hakkımı Helal Etmiyorum !.... Empty
MesajKonu: Hakkımı Helal Etmiyorum !....   Hakkımı Helal Etmiyorum !.... Icon_minitimeSalı Kas. 10, 2009 2:21 pm

evet.... Son günlerde çokça duyduğum ve duyduğumda sinirlerimi oynatan bir cümle .... Tokmak gibi kafaya vuruluyor ....
Hakkımı Helal Etmiyorum ! Hıııh !
Mahşerde gününü görürsün sen !....

yâa! Hangi Hak ! ?

içini dök boşalt, nefsini konuştur sonra hak helal etmiyorum diye çığlık at ...

Hak mı kalır daha ,sen nefsini rahatlatarak kişinin üzerinde bıraktığı hakkı zaten bertaraf ediyorsun , daha neye hak sorarsın , Mahşer günü huzur-u ilahiye çıktığında ve Allah'tan X hakkında hak taleb ettiğinde O rahman-ı zülcelal sana buyurmaz mı ''Ey kulum sen o hakkı dilinle dünyada aldın bu tarafa hak mı bıraktın'' !?

Bakın Hazreti Peygamber aleyhisselam hırsızın birşeylerini çaldığı ve hırsıza sövüp kötü konuşan Hz. Aişe validemize ne diyorlar : ''Ey Aişe onun günahını hafifletme'' (Ebu Davud)

Dilimizle üzerimize düşen X kişinin hakkını zaten harcıyoruz sonra ''Hakkımı helal etmeeem! diyerek çırpınıyoruz....

hadi burayı geçelim....

Müslümanlığımıza asla toz kondurmayan bizler bu hak hukuk'u silah gibi kullanmak da niye ? Bu nefsimizi konuşturmak ta niye ?

Hakmış! Aman iyi ki bir hak geçti elimize ,tut bırakma, vur o hakkı mümin kardeşinin kafısına vur vur ......
Nasıl olsa Amcasını dahi öldüren vahşiyi affeden, Ey Müslümanlar birbirinize düşmanlık beslemeyin,Ey Allah'ın kulları kardes olun , din kardesine küsmek helal değildir diyen , Kendisi türlü türlü eziyetler yapan kafir sürüsünü dahi helak etmeye gelen Cilbril'i durdurup ''Onlar bilmiyorlar,bilselerdi böyle yapmazlardı'' diyebilecek kadar merhametli Peygamber senin örneğin değil (!)

Yeri gelince 'dön rasulullah, seni seviyorum Rasullah ' diye naralar atmayı iyi biliriz ama... Bu ne iştir Kalbinde zerre miktadarı kin olan cennete giremez diyen Rasulullah'ı dinlemeyiz...

Hakkımı helal etmiyorum ! hıııh ! etme ! O vakit beklersin Mahşer meydanında hak hukuk işlerinin hal olmasını millet akın akın cennete girerken sen de hâlâ ''haaak! hak!'' diye orada mıhlanırsın ....

Allah ''Allahın sizi afetmesini sevmez misiniz , O halde sizde affedin '' buyururken
Haaakkk ! Haaak! '' diye debelenenlerin acaba Allah'ın huzurunda hangi erdemle duracaklarını merak ediyorum ..

Affetmek büyüklüktür derler ve affederek Rabbimizin muhabbetini kazanırız belki de diye düşünmek yerine Rahmanın huzuruna yanında davalıları ile çıkıp absürt şeylerden hak taleb etmeye utanırım ...

Hakkımı helal etmiyorum ! hıııh....

alıntıdır...

Not:

öncelikle bir eğitimci olarak ,yeni neslin "hak hukuk ve hakkını helal edip etmeme"düşüncesini kazanmaları bile bir artıdır

yazarın dediği, hem diyeceğini de,ondan sonra hakkımı helal etmiyom noktası doğru

asıl önemli nokta da ..öbür tarafın şakası yok
bir büyüğümüzden dilemiştim
"kimsenin cehenneme gitmesini istemeyin " diyordu
şakası yok yani..cehennem azabının
Efendimizde rahmet peygamberi değilmi
kafirler ve zalimler ve hak hukuk tanımazlar ve dahi gaflet ve günahlarla her gün tebelleş olan bizler aslında cehennemi pek iyi anladığımız söylenemez
anlasaydık zaten günaha girmezdik

hasılı Bediüzzaman derki..ben herkese hakkımı helal ettim..gıybet edecekseniz benim gıybetimi edin
Büyükler böyle davranmışlar..zaten hukukullaha giren konularda adli ilahi gerekeni yapacaktır
af görmek istiyorsak affetmeli
merhamet görmek istiyorsak,şu 3 5 günlük dünya için ötelere bissürü dava ile gitmeye gerek yok
Allah bize amelimize ,muamelelerimize göre muamelede bulunmayacakmı
Allah kuranda merhamet eden ,bağışalayanlar için af ve merhamer sözü vermiş
Bu zanla gitmek de çok önemli, ötelere..kudsi hadiste belirtildiği üzre

Elbette her zaman bu öteler buudlu, merhamet ve af ufkunu her daim devam ettiremeyebiliriz..
insanız ..
zaaflarımız var..hislerimiz var
canımızı yakan haksızlıklar karşısında hak iddia etme durumumuz vardır,
ama "Allahın ahlakı,Rasulullah sav in ahlakı ve öğretileri yazarın belirrtttiği noktaya götürüyor bizi

Allah bizi ne kul hakkı yiyen..nede ötelere kul hakkıyla gidenlerden yapmasın

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Hakkımı Helal Etmiyorum !.... Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com