KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Munafık, fasık alametleri olanın arkasında namaz kılıırmı , kazası gerekirmi

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

Munafık, fasık alametleri olanın arkasında namaz kılıırmı , kazası gerekirmi Empty
MesajKonu: Munafık, fasık alametleri olanın arkasında namaz kılıırmı , kazası gerekirmi   Munafık, fasık alametleri olanın arkasında namaz kılıırmı , kazası gerekirmi Icon_minitimeC.tesi Nis. 20, 2024 12:01 pm

O güne kadar onun arkasında kıldıkları na­maz caiz kabul edilir

Ancak ihtiyaten kılınan namazlar iade edilebilir. Edilmediği tak­dirde bir şey gerekmez. «Elbisemde necis bulunduğu halde size na­maz kıldırdım.» dese, yine de hüküm belirtilen ölçü ve anlamdadır.

imamın bir müddet namaz kıldırdık­tan sonra kâfir olduğu veya deli ya da kadın veya hunsa veya ümmi ya da iftitah tekbiri getirmeden ya da cünüp veya abdestsiz bulun­duğu halde namaz kıldırdığı ortaya çıkarsa, cemaatin namazı tamam sayılır. Ancak ihtiyaten iade etmeleri uygun olur.

fasıkın ardında namaz caizdir

fasık bazı yanlış ve günahları aşikar yapan demek..namazın farzlarına uymuşmu temiz elbise kıraat başta iman varsa namazların iadesi gerekmez

bilerek ardında kılınmaz

Haramı helal, helali haram saymadıkça büyük günah işlemiş de olsa Müslüman bir kişi, namaz kıldırabilir; arkasında kılınan namaz da sahihtir.

Hristiyan olduğu ortaya çıkan bir imamın arkasında kılınan namazlar kaza edilir mi?

https://sorularlaislamiyet.com/hristiyan-oldugu-ortaya-cikan-bir-imamin-arkasinda-kilinan-namazlar-kaza-edilir-mi-0

Bir adam cemaate bir iki ay namaz kıldırdıktan sonra ateşperest ya da putperest olduğunu söylerse, durum ne olur?
O güne kadar onun arkasında kıldıkları na­maz caiz kabul edilir ve imamın bu iddiası kabul edilmez. Ancak İslâm Cemaatine bir bakıma hakaret ettiğinden ceza verilir.
Bunun gibi, abdestsiz kıldırdığını iddia ederse:
İmam bir iki ay namaz kıldırdıktan sonra cemaatine, «Ben size bugüne kadar abdestsiz namaz kıldırdım.» derse, bu sözü kabul edil­mez. Ancak ihtiyaten kılınan namazlar iade edilebilir. Edilmediği tak­dirde bir şey gerekmez. «Elbisemde necis bulunduğu halde size na­maz kıldırdım.» dese, yine de hüküm belirtilen ölçü ve anlamdadır.(El-Hulasa - Fetâvâ-yi Hindiyye.)
Bu kaaidenin ışığı altında, imamın bir müddet namaz kıldırdık­tan sonra kâfir olduğu veya deli ya da kadın veya hunsa veya ümmi ya da iftitah tekbiri getirmeden ya da cünüp veya abdestsiz bulun­duğu halde namaz kıldırdığı ortaya çıkarsa, cemaatin namazı tamam sayılır. Ancak ihtiyaten iade etmeleri uygun olur.(Et-Tebyin / Zeylaî)
Kaynak: Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/303.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Munafık, fasık alametleri olanın arkasında namaz kılıırmı , kazası gerekirmi Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» MUHALİF İZMİR Görmez'in sözlerinin büyük tepki yarattığı söyleniyor.
» Kurbanın Kazası Olur mu? Kurbanı kesmeden Bayram günleri geçen kurbanın kazası
» Kalbin ayarı kaçarsa namaz insanı terk eder! Namaz gidince oruçta zekatta gidebilir
» evde tek kasa varsa kadın çalışsa kurban gerekirmi
» RAMAZAN ORUCUNUN KAZÂSI