KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI Empty
MesajKonu: Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI   Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI Icon_minitimeSalı Mayıs 05, 2009 6:54 am

RESİMLERLE ABDESTİN ALINIŞI
Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R011) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya"günahlarımdan pâk olmaya diye niyet edilir. Ve"Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

Her âzayı yıkayışta "Bismillahirrahmanirrahim Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasûlühü " okunur.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R02 2) Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R033) Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R044) Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R055) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R066) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R077) Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.
Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R08
Cool Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.
Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R099) Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R1010) Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R1111) Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R1212) Sağ ayak üç kere topuklarla beraber sol elle yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI R1313) Sol ayak üç kere topuklarla beraber sol elle yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

Oruçlu değilse abdest aldığı sudan biraz içip, kıbleye karşı durup [URL="http://www.gizliilimler.tr.gg/Kelime_i-%26%23350%3Behadet.htm"]kelime-i şehadet[/URL] getirmelidir.

Abdestten sonra şu dua okunur.

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik eşhedü enlâ ilâhe illâ ente estağfiruke ve etûbu ileyk.

Daha sonra üç kere Kadr süresi(İnnâ enzelnâhü...) okunur.

Abdest alırken suyu fazla açmamak, duâların haricinde konuşmamak lazımdır .

*********************************************************************************
abdest nasıl alınır?

abdestin farz, sünnet ve âdâbını bu şekilde gördükten sonra, tertip ve usûlüne uygun bir abdesti nasıl alacağımızı görelim:
* abdest almaya niyetlendikten sonra, eûzü - besmele çekilerek eller bileklere kadar yıkanır. parmakta yüzük varsa, bu arada kımıldatılır, altına suyun geçmesi sağlanır.
* üç defa sağ avuca su doldurularak bu su ile ağız çalkalanır. abdeste başlamadan önce dişler misvak ve fırça ile temizlenmemiş ise, ağza su verme işlemi sırasında parmaklarla dişler ovulabilir.
* bundan sonra üç defa sağ el ile burna su çekilir, sol el ile de etrafı rahatsız etmiyecek şekilde sümkürüp temizlenir.
* iki avuca su alınarak üç defa yüzün her tarafı yıkanır.
* dirseklerle birlikte, önce sağ kol, sonra sol kol üçer defa yıkanır.
* eller ıslatılıp sağ elin içi ile başın ön kısmına meshedilir.
* başın meshinden sonra elde kalan yaşlık ile veya el yeniden ıslatılarak kulak ve boyun da meshedilir.
* önce sağ ayak, sonra da sol ayak topuklarla birlikte üçer kere iyice yıkanır. parmak aralarına su geçirtilir.

abdest duâları

abdeste başlarken önce niyet edilir, sonra eûzü-besmele çekilir. sonra da her bir âzayı yıkarken şu duâlar okunur:
اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى جَعَلَ الْمَاءَ طَهُورًا وَاْلاِسْلامَ نُورًا

elhamdü lillâhi'llezî ce'ale'l-mâe tahûran ve'l-islâme nûran.
suyu temizleyici, islâmı da nûr kılan allah'a hamdolsun.
* ağıza su verirken:
اَللّهُمَّ اَعِنّى عَلى تِلاَوَةِ الْقُرْانِ وَذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ
allahümme einnî alâ tilâveti'l-kur'ân ve zikrike ve şükrike ve hüsni ibâdetik.
ey allahım, kur'an okumak, seni zikir ve sana şükür etmek, sana olan ibâdeti güzelleştirmek hususlarında bana yardım et!..
* buruna su verirken:
اَللّهُمَّ اَرِحْنى رَائِحَةَ الْجَنَّةِ وَلاَتُرِحْنى رَائِحَةَ النَّارِ

allahümme erihnî râihate'l-cenneti ve lâ türihnî râihate'n-nâr.
allahım, bana cennet kokusunu duyur, cehennem kokusunu hissettirme!
* yüzü yıkarken:
اَللّهُمَّ بَيِّضْ وَجْهى يَوْمَ تَبْيَضُّ وُجُوهٌ وَتَسْوَدُّ وُجُوهٌ
allahümme beyyid vechî yevme tebyaddu vücûhün ve tesveddü vücûh.
allahım, yüzlerin kiminin ak, kiminin kara olduğu o günde, benim yüzümü kara değil, ak çıkar!
* sağ kolu yıkarken:
اَللّهُمَّ اَعْطِنى كِتَابى بِيَمِينى وَحَاسِبْنى حِسَابًا يَسيرًا
allahümme a'tinî kitâbî biyemînî ve hâsibnî hisâben yesîrâ.
allahım, kitâbımı sağımdan ver, hesabımı da kolay eyle!
* sol kolunu yıkarken:
اَللّهُمَّ لاَ تُعْطِنى كِتَابى بِيَسَارى وَلاَ مِنْ وَرَاءِ ظَهْرِى

allahümme lâ tu'tinî kitâbî biyesarî ve lâ min verâi zahrî.
allahım, kitâbımı solumdan ve arkamdan verme.
* başı meshederken:
اَللّهُمَّ اَظِلَّنى تَحْتَ ظِلِّ عَرْشِكَ يَوْمَ لاَ ظِلِّ اِلاَّ ظِلُّ عَرْشِكَ

allahümme ezillenî tahte zilli arşike yevme lâ zille illâ zillü arşik.
allahım, arşının gölgesinden başka gölge olmadığı günde, beni arşının gölgesinde gölgelendir.
* kulaklara meshederken:
اَللّهُمَّ اجْعَلْنى مِنَ الَّذينَ يَسْتمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ اَحْسَنَهُ

allahüme'c'alnî mine'llezîne yestemiûne'l-kavle feyettebiûne ahseneh.
allahım, beni sözü dinleyip de en güzeline uyanlardan eyle.
* boynu meshederken:
اَللّهُمَّ اَعْتِقْ رَقَبَتى مِنَ النَّارِ

allahümme a'tik rekabetî mine'n-nâr.
allahım, boynumu cehennem ateşinden âzâd eyle!
* ayakları yıkarken:
اَللّهُمَّ ثَبِّتْ قَدَمىَّ عَلَى الصِّرَاطِ يَوْمَ تَزِلُّ فيهِ اْلاَقْدَامُ

allahümme sebbit kademeyye ale's-sırâti yevme tezillü fîhi'l-akdâm
allahım, ayakların sırat üstünde kaydığı günde, ayaklarımı sırat üstünde sâbit eyle, kaydırma!..
https://kutluforum.yetkinforum.com

Resimlerle Abdestin Alınışı..Tarifi-DUALARI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Abdestin Bazı Yararları
» Abdestin kanıtlanmış 5 bilimsel faydası
» NAMAZ resimlerle anlatım !
» Hayat Risk Almaktır..(resimlerle)
» HER GÜN YAPILACAK DUALAR-ZOR ZAMAN DUALARI her türlü dert için dualar