KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Acemi Yarışçı

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör

Rep Gücü : 10014589
Rep Puanı : 97

MesajKonu: Acemi Yarışçı   C.tesi Kas. 06, 2010 12:51 am

Acemi Yarışçı
Yarışma
Ankara İmam Hatip Lisesi’nin ikinci sınıfına devam ettiğim seneydi. Dikmen Polis Okulu kavşağı, alt-üst geçitlerinin inşaatı tamamlanmıştı ve açılış töreni yapılacaktı. Merasim programında her lisenin tek öğrenciyle katılacağı bir uzun mesafe koşusu da vardı. Beden eğitimi öğretmenimiz pek çok talebe arasından beni seçmiş ve okulu temsil etmemi istemişti. Hiçbir yarışma ve uzun mesafe koşu tecrübem olmasa da sigara içmiyordum ya!. İhtimal, diğer öğrencilere kıyasla nefesim daha kuvvetliydi ve öksürüklere boğulmadan, yarı yolda kesilmeden hedefe ulaşırdım. Hocamıza göre, yarışı dereceyle bitirip okulumuza bilgisayar bile kazandırabilirdim.

Başlama işareti o günün başbakanı merhum Turgut Özal’ın elindeki tabancayla verilmişti. Daha ilk dakikada ben en öndeydim. İlk birkaç yüz metrede en yakın rakibime 50 metre fark atmıştım. İmam-hatipli taraftarlar coşmuştu. “İmam, imam” diye tezâhürat yapıyorlardı. Birinci tur böyle bitmişti ama benim de dizlerimde tâkat, ciğerlerimde nefes kalmamıştı. Az sonra çok arkada kaldıklarını zannettiğim rakiplerim bana yetişmişler ve hatta birer birer beni geçmeye başlamışlardı. “İmam”dık ya!.. Yanımızdan geçilirken selamsız da olmazdı. Beni geçen her öğrenci başını hafifçe öne eğiyor, “Selâmun aleykuuum” deyip gidiyordu. Utana utana yarışı bitirmiştim ama ancak yirmi beşinci olabilmiştim.

Zaman zaman bu küçük hatırayı tatlı tebessümlerle hatırlıyor ve maalesef o günkü hâlimden gereğince ibret alamadığımı düşünüyorum. Usulsüzlük ve aceleciliğin sadece o gün değil, daha sonra da pek çok defa hayal kırıklıklarına, mahcubiyetlere ve istenmeyen neticelere sebebiyet verdiğine şahit oluyorum. Kat’etmem lazım gelen mesafeyi, adımlayacağım yolun şartlarını, kendi güç, kuvvet ve kabiliyetimin sınırını gereğince analiz etmediğim; seleflerimiz tarafından “Vusulsüzlüğümüz usulsüzlüğümüzdendir.” şeklinde ifade edilen hakîkati gözetmediğim her meselede kaybettiğimi görüyorum.

Elif gibi yalnızım,
Ne esrem var, ne ötrem.
Ne beni durduran bir cezmim,
Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...
http://kutluforum.yetkinforum.com