KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ

2 posters
YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ Empty
MesajKonu: Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ   Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ Icon_minitimeSalı Şub. 22, 2011 7:32 am

Daha önceki yıllarda belli öğrencilere verirdim bu ödevi.
Busene tüm 6. sınıflara verdim.

Peygamberimizin hayatını anlatan 200 sayfa civarında bir kitap bulunuz yada alınız.Aşağıda vereceğim konu başlıkları olan özet çıkarınız.

1-Doğumu
2-Çocukluğu
3-Süt anneye veriliş
4-Anneye dönüş ve vefatı
5-Dedeye verilişi ve dedesinin vefatı
6-Amcaya verilişi
7-Gençliği
8-Evliliği ve çocukları
9-Kabe hakemliği ve el emin lakabı verilişi
10-Peygamber oluşu
11-İlk müslümanlar
12-Çekilen çileler -işkenceler
13-Habeşistana göç
14-Boykot olayı
15-Hüzün yılı
16-Taife gidişi ve taşlanması
17-Mirac -isra olayı
18-Akabe biatları
19-Hicret ve sebebi
20-İlk mescid ve toplumsal barış
21-Bedir savaşı
22-Uhud Savaşı
23-Hendek Savaşı
24-Hudeybiye anlaşması
25-Diğer savaşlar(mute-hayber)
26-Mekkenin fethi
27-Huneyn-tebük
28-Veda Haccı
29-Veda Hutbesi
30-Vefatı

Ödevin başında ,kitab adı,yazarı ,sayfa sayısı ve yayınevini yazınız.

Ödevi aslında ocak başında verdim.Tatili de değerlendirsinler diye.
Maksad Efendimizin hayatını baştan sona anlatan bir kitabı her öğrencinin okumuş olmasını sağlamak.
Kitap ismi kasden bildirmedim.Velilere bıraktım.Şu ana kadar sakıncalı bir kitap görmedim.Sadece dili ağır çok sayfalı eski basım kitablar yerine daha küçük ebatlı ,akıcı ve dili sade kitaplar tavsiye ettim.Örneklerini de onların getirdiklerinden verdim.
Çok sayfalı kitap bulan yada alanlara da sınıfta bir öğrenci görevlendirerek zaman verdim .Mesela mart 2. hafta..birinci haftaya kadar gibi.Geç başlama ,bulma yada almaya göre esnek bir zamanlama yaptım.Ne zaman bitireksin ve özeti getireceksinin tarihini öğrenciye belirttirdim.
Özet için 10-20 sayfa arası ister deftere ister A4 kağıdına serbes bıraktım.
Persformans olarak değerlendireceğimi söyledim.Başkasının yazdıklarını alıp almadıklarına dikkat edip uyardım.O kadar sayfayı yazarken bile zaten bir şeyler öğrenmiş oluyorlar.Zaman konusundaki esneklik velilerin tepkisini engelledi.Çok kuralcı değilde esnek yaklaşım öğrencileri severek yapmaya itiyor.Her eve lazım diyerek Peygamber Efendimizin hayatı olmayan aileler böylece kitap almış oluyorlar.Ama biz "bulunuz" şıkkını koyduğumuz için problem çıkmıyor.
Talebeler okuduklarını ders işleme esnasında anlatıyorlar.Bu çok güzel bir dönüt ?? Big Grin oluyor.Tek tek her öğrenciye sen ne yaptın?Yazarı kim?kaç sayfa ?özeti ne zaman getireceksin?diyerek soruyorum.
Okudukları her kelime ,dakikaların sevap olduğunu söyleyerek teşvik ediyorum.
Birinci yazılılar başlamadan okuma ve özeti bitirmeliler.
Kısaca maksad çocuklar bir roman gibi Efendimizin hayatını anlatan bir kitabı okumaları,hayatını bilmeleri,Onu (sav) sevmeleri.
Kişi bilmediğine düşman olur ya.Bir manken yada futbolcuyu bildikleri kadar en azından öğrenmiş olurlar.
.Bir kitap tavsiye etmeyince ,veliye bırakınca problem olmuyor.İş ticarete dökülmemeli.Yani kitapçıyla anlaşmak,yada bir kitab tavsiyesi yada okulda bir kitab satmak riskli ,yanlış ve bize toz kondurmaya müsait-yanlış- bir durum olur.

Doğrusunu isterseniz tüm sınıflarda bu ödevi verdim.Çünkü tüm sınıflarda hem ahlakı hem hayatı konu ve ünite olarak kısmen var.O sebeble zümreye de koyunca bir problem olmaz.
,"Ben peygamberimizin hayatını okudum "dedirtir.

Bulunulan muhit göz önüne alınmalı. Farklı uygulamalar yapılabilir.

Bazı tembel öğrenciler çocukluk gençlik dönemini uzun uzun kitaptan yazıp,mekke medine dönemini es geçmelrinden dolayı ,sayfa hesabıyla gelebileceği için(önceki yıllarda öyle çoık olmuştu)yuardaki konu başlılarını yazdırmak çok faydalı olabilir.İsteyen öğrenci diğer başka başlıklarıda kullanabiliyor.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
EyüP

Rep Gücü : 174
Rep Puanı : 28

Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ Empty
MesajKonu: Geri: Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ   Peygamberimizin Hayatı ÖZET ÖDEVİ Icon_minitimeCuma Mart 25, 2011 6:09 am

Hocam ZoR oldo ama bitirdim tam vaktinde Very Happy 22 Sayfa özet çıktı

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» PEYGAMBER'İmizin -SAV- HAYATI - ÖZET
» Peygamberimizin Kronolojik Hayatı
» PEYGAMBERİMİZİN HAYATI İLE İLGİLİ SORULAR
» Peygamberimizin Hayatı Salih Suruç
» Proje Ödevi Nasıl Hazırlanır