KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

BÜYÜKLERDEN GÜZEL SÖZLER

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015190
Rep Puanı : 97

BÜYÜKLERDEN GÜZEL SÖZLER Empty
MesajKonu: BÜYÜKLERDEN GÜZEL SÖZLER   BÜYÜKLERDEN GÜZEL SÖZLER Icon_minitimeÇarş. Nis. 27, 2011 9:01 am

1-Bence, yönetim ne türden olursa olsun insanların karakterini belirleyen temel müessirler arasındadır. Siyasi iktidarın çöküşü, milli karakter içinde yıkıcı bir tesire sahiptir. Muhammed İkbal

2-Bilgi konusunda hatalarımızdan birisi de, düşünce ve yasalar konusunda haddimizi aşarak, Zat-ı İlahiyye'yi ve sıfatlarını mahlûkun ölçü alındığı tasavvur ve sıfatlara tâbi kılmamızdır. Said Havva

3-İnsanlar cennet meyvelerini, bir cihette bu dünyada gerek taat ve gerekse musibet ve günahlara karşı gösterdikleri sabır nispetinde koparacaklardır. Mehmed Kırkıncı

4- Hayret, tüm bilimlerin anasıdır. Eflatun
5-Yaradılışın güzelliği sadece aşığın gözüyle fark edilebilir. Bu yüzden, doğru evliliğin çok önemi vardır. Muhammed İkbal

6-Hakkı isteyen bir kimseye her şeyden önce kıskançlıktan kurtulmak düşer. Said Havva
7-Ben çoğunlukla bilgi ile körebe oynadım. Onu her zaman azmin kayalarının arkasında saklanmış buldum. Muhammed İkbal

8- Hayatın en derin gerçeklerini sade hikâyeler ve temsiller şeklinde ortaya koymak için alışılmışın dışında bir zekâ lazımdır. Hz. İsa, Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Sheakespeare ender görülen bu zekânın sadece üç örneğidir. Muhammed İkbal

9-Fertler ve milletler ölürler. Ama onların manevi evlatları durumundaki fikirleri asla yok olmazlar. Muhammed İkbal

10-İnsanların düşünce tarzlarından onların kişilikleri ile ilgili sonuçlar çıkarırken ihtiyatlı davranmak gerekir. Muhammed İkbal

Kaynaklar

1-Yansımalar-Muhammed İkbal-terc: Halil Toker-Kaknüs Yayınları-İst.2001

2- El-Esas fi't Tefsir-2. Cilt-Said Havva-terc: Beşir Eryarsoy-Şamil Neşriyat-İst.1989

3-Hikmet Pırıltıları- Mehmed Kırkıncı-Yeni Asya Yayınları-İst.1978

1- Besmelesiz, bir eve girersek, bir sözden kırılırız veya başımıza bir iş açılır. Hulusi Yahyagil

2-Şu anda, Allah Teâlâ'nın isim ve sıfatlarıyla tanınmaması, Peygamber(Sallalahu aleyhi ve sellem)'in nübüvvet ve risaletle tanınmaması, ihtiyacın kime arz edildiğinin bilinmemesi, dini yaşamanın ikinci, üçüncü plana bırakılması, haram kazançtan yenilmesi, içilmesi, giyilmesi, emr-i bilmaruf ve nehy-i anil münkeri yapılmaması, Allah Teâlâ'dan korkmak yerine galip gelen zalimden korkmanın kalpleri istila etmesi, dualara icabet edilmesini engellemektedir. İsmail Çetin

3-Yağmur yeri dirilttiği, otları bitirdiği gibi, bilgi üzere zikir meclisleri de ruha hayat verir, kalpte huşuu doğurtur. Hz. Hasan(r.a)

4- İnsanın ahiret gününe dair düşüncesi, takınacağı tutumlara tam anlamıyla tesir eder. Said Havva

5-Bir kimse cihada çıksa, bundan dolayı onun bir namazı kazaya kalsa, bu namazının keffareti olarak yüz defa cihada katılması gerekir. Ta bir namazı kaçırmanın keffareti olabilsin. Ebu'l Kasım Hakim
6- Belâ, belâyı verenden gafil olmaktır. Cüneyd Bağdadi

7-Oğlum, Allah'tan öyle kork ki, eğer bütün dünyadaki insanların iyilikleriyle bile gitsen, kabul edilmeyecek(diye düşün..) Allahu Teala'dan öyle ümitli ol ki, sen eğer bütün dünyanın günahıyla gitsen, yine affolunacaksın(diye düşün..) Hz. Ali(r.a)

8- Kendinde sürekli eksikler görme Allah'la irtibatının ifadesidir. Her şeyim tastamam diyen bir insan, bir uçurumun kenarında yuvarlanmaya namzet bir zavallı, bir talihsizdir. M. Fethullah Gülen

9-Kendini ihmal eden, uzun vadede iç dünyasındaki bir kısım zenginliklerini kaybeder. Hizmet aşk ve heyecanı durgunlaşır. Meyl-i rahat ve telezzüz hayata hükmetmeye başlar. Düşünce, tutum, davranış zincirinde uyumsuzluklar gündeme gelir. Nefis ve kalp arasında çatışmalar yaşanır. Sonra geçici hazlar fıtrata tahakküm etmeye başlar. Prof. Dr. Şener Dilek

10- Takva, Allah'ın rahmeti ümidiyle, Allah'tan gelmiş nur ve hidayet üzere Allah'a itaat ve amel etmen, yine cezalandırma korkusu ile Allah'tan gelmiş nur ve hidayet üzere Allah'a masiyeti terk etmendir. Talk bin Habib

Kaynaklar

1- El-Esas fi't Tefsir-1. Cilt-Said Havva-terc: Beşir Eryarsoy-Şamil Neşriyat-İst.1989

2-Dua-İsmail Çetin-Dilara Yayınları-Isparta

3-Fezâil-i Hac-M. Zekeriyya Kandehlevi-terc: Hayri Demirci-Gülistan Neşriyat-İst.2009

4-Marifet İklimi-Prof. Dr. Şener Dilek- Feyza Yayıncılık-İst.2008

5-Hulusi Yahyagil-İhsan Atasoy-Nesil Basım Yayın-İst.2010

1-Allahu Teâlâ’nın anıldığı meclisler gök ehline, yeryüzündekilere yıldızların parladığı gibi parlarlar. Ebu Hureyre(r.a)

2-Kuvvetli maneviyatın alt yapısı, takvadır. Prof. Dr. Şener Dilek

3-İbadeti terk eden bir insanın maneviyat coğrafyası çölleşir. Prof. Dr. Şener Dilek

4-Füyuzatın eşiği, göze hâkimiyetle başlar. Prof. Dr. Şener Dilek

5-Herhangi bir adamda “baş olmak” isteği görünür, öyle adam felah bulamaz. Yahya bin Muaz el Razi

6-Tevazu olmayınca, ilmin şerefi gider. Yahya bin Muaz el Razi

7-Kişi iddiacılıkta ne kadar ileri giderse, derecesinden o kadar alçalmış olur. Yahya bin Muaz el Razi

8-Kulun kendi hata ve günahından dolayı Allah Teâlâ'nın huzurunda özrünü beyan edip, af dilemesi ne iyidir. Sadi Şirazi

9-Zikirsiz ilim zulmettir. İlimsiz zikir fitnedir. Muhammed İlyas Kandehlevi

10-Günahlara karşı lakaytlık ve laubalilik, idraki melekeleri zaafa uğrattığı gibi, kalbi hassasiyeti de paramparça eder. Prof. Dr. Şener Dilek

Kaynaklar

1-Şener Dilek beyin sohbet notları-(matbu değil)

2-İktibaslar Kitabı-1-Ahmed Coşkun-T.D.G.F Neşriyatı-İst.1982

3-Son Peygamber-M. Şibli Numani-terc: Yusuf Karaca-İz Yayıncılık-İst-2008

4-Muhammed İlyas Kandehlevi-Ebul Hasan en Nedvi-terc. Hayri Demirci-Gülistan Neşriyat-İst-2010

5-Fezâil-i A’mâl-Muhammed Zekeriyya Kandehlevi- terc. Hayri Demirci-Gülistan Neşriyat-İst-2009

1-Menfaat üzerine dönen siyaset canavardır. Bediüzzaman

2-Maddi musibetleri büyük gördükçe, büyür. Küçük gördükçe küçülür. Bediüzzaman

3-İman ne kadar mükemmel olursa, hürriyet o kadar parlar. Bediüzzaman

4-Helal dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur. Bediüzzaman

5-İnsanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir. Bediüzzaman

6-Eğer başımdaki saçlarım adedince başlarım bulunsa, her gün biri kesilse, hakikat-ı Kur'aniyeye feda olan bu başı zındıkaya ve küfr-ü mutlaka eğmem ve hizmet-i imaniye ve nuriyeden vazgeçmem ve geçemem. Bediüzzaman

7-Tesanüd(dayanışma) bozulsa, cemaatin tadı kaçar. Bediüzzaman.

8-Kelam mal gibidir, israfı caiz değildir. Bediüzzaman

9-Kadınlar şefkat kahramanıdır. En korkağı da kahramancasına ruhunu yavrusuna feda eder. Bediüzzaman

10-Her şeyi maddiyatta arayanların akılları gözlerindedir. Göz ise maneviyata karşı kördür. Bediüzzaman

Kaynak

Bediüzzaman'dan Özlü Sözler-Şaban Döğen-Gençlik Yayınları-İst.2008

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

BÜYÜKLERDEN GÜZEL SÖZLER Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com