KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

YÖK çalışma başlattı katsayı kaldırılacak

YazarMesaj
Limoni
Co-Admin
Limoni

Rep Gücü : 14922
Rep Puanı : 44

YÖK çalışma başlattı katsayı kaldırılacak Empty
MesajKonu: YÖK çalışma başlattı katsayı kaldırılacak   YÖK çalışma başlattı katsayı kaldırılacak Icon_minitimeCuma Eyl. 16, 2011 9:22 pm

Meslek liselilerin kâbusu olan katsayı uygulaması nihayet kalkıyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte uygulanan katsayının kaldırılması için çalışma başlattı.

<p>Bir komisyon kuran YÖK, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 45. maddesindeki düzenlemenin kaldırılmasına ilişkin kanun taslağı hazırlandığını açıkladı. Kanun teklifi, ekim ayının başında Meclis'e sunulacak.
<p>Yasa çalışması eğitimcileri heyecanlandırdı. Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim-Sen ve Demokrat Eğitimciler Sendikası çalışmaya destek verdi. Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, "Katsayı bariyeri kaldırılmalı, 28 Şubat'la eğitime giydirilen deli gömleğine ilişkin yasal düzenleme bir an önce çıkarılarak eğitimde fırsat eşitliği tekrar sağlanmalı. YÖK'ün bu noktada atmayı düşündüğü olumlu adımı, 200 bini aşkın üyeye sahip, Türkiye'nin en büyük eğitim sendikası olarak destekliyoruz." ifadelerini kullandı.
<p>Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, katsayı uygulamasını kaldıran düzenlemenin, fırsat eşitliği sağlaması ve yıllarca süren bir haksızlığı sonlandırması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı. Avcı, "Geç kalmış demokratik bir uygulama. Sorun, ne imam hatip liselilerin ne de meslek liselilerin sorunu. Katsayı kararının kaldırılması ülkemiz adına hayırlı bir adım olarak anılacaktır." şeklinde konuştu. Türk Eğitim-Sen de konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. YÖK'ün üniversiteye girişteki katsayı uygulamasını kaldırmaya yönelik çalışmasını desteklediğini bildiren sendika, mevcut uygulamanın adil olmadığını, katsayı nedeniyle öğrencilere zulüm yapıldığını ifade etti. Açıklamada, "13 yıldır sürdürülen bu uygulama nedeniyle ülkemizde meslekî eğitime büyük darbe vurulmuş, zaten yetersiz olan meslekî eğitimdeki okullaşma oranı iyiden iyiye azalmıştı." denildi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1180602&title=yok-calisma-baslatti-katsayi-kaldirilacak

YÖK çalışma başlattı katsayı kaldırılacak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» CHP'den Katsayı Kaldırmayın Başvurusu
» Çalışma kağıtları
» Verimli Ders Çalışma Yöntemleri
» 2010-2011 Çalışma Takvimi
» 6. sınıf çalışma kağıtları-konu anlatımı