KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Empty
MesajKonu: Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı   Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Icon_minitimeSalı Ağus. 18, 2009 8:14 am

Coca Cola hakkında açılan davalar ve Coca Cola özütü denen maddenin ortaya çıkışı[/COLOR][/B] [/CENTER]

Türkiye'de ilk kez *15 Eylül 2006* günü Coca-Cola'ya karşı, içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı...

Açılan davada, merkezi Atlanta'da olan ve *1886* yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen Coca-Cola, 120 yıllık geçmişi ile *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.

Sıkı durun şimdi. Bu *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye'deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye almadı.

"O büyük bir kuruluş, uğraşılmaz" anlayışı, davanın nedenlerini mercek altına alınmasına engel oldu...

Ne de olsa Coca-Cola'nın büyük oranda reklam bütçesi vardı...

İstedikleri her türden *değerler* ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak, fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız...

İşte Coca-Cola’nın gizli sırrı...

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır...

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Cocacola1ho3

Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir...

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Cocacola3yp4

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür...

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Cocacola2nm7

Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur. Aşağıdaki Bir Cochineal böceği tarlasıdır...

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Cocacola7mg1

Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır...

Ezilmiş bir Cochineal böceği ve suyu çıkarılmış bir sürü böcek. Bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentine Karmin denir...

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Cocacola4ju1

Cochineal kurutulmuş hali… Kuru üzüm gibi değil mi? ama bu böcek kurusu!!!

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Cocacola5wk9

Ve ezilerek suyunun çıkarılmış hali...

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Cocacola6go1

1) Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cola'nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı.

2) Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı.

3) İngiltere ve Ukrania'da bazı okullarda yasaklandı.

Cochineal böceğinin suyu yani Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince Cochineal böceğinin suyu "haram" olarak değerlendirilmektedir.

İnternette [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Cochineal"]http://tr.wikipedia.org/wiki/Cochineal[/URL] adresinden de aynı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hala içmek isteyenler varsa, bu bilgiyi kulak arkası yapabilirler. Ama, hiç değilse söz dinleyecek yaştaki çocuklarımıza kola yerine "halis" meyve sularımızdan, sütümüzden, ayranımızdan içirelim. Kolasız günlere...

Bundan sonra; su iç, soda iç, ayran-limonata iç....Ya da,ne yapalım...Cola da iç... Milyonlarca insan yanılmış olamaz...Milyonlarca böceğin yanılmadığı gibi...

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Coca Cola Mahkemeleri ve Formülünün Ortaya Çıkışı Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» COCA COLA'NIN ZARARLARI
»  “ışgın” isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı
» zemzemin çıkışı.-Kurban Olayı-İbrahim Hacer ismail
» Yeni bir cinsel hastalık ortaya çıktı Üretral akıntı İdrarda yanma Ender olarak Eklemlerde şişlik ve ağrı
» 50 yıllık tohumlar ortaya çıktı ve ÇİMLENDİ