KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

  Hz. Peygamber’e Yönelik Nezaketsizliklere Karşı Sahabe-i Kiramın Tepkileri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Limoni
Co-Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 5275
Rep Gücü : 13104
Rep Puanı : 44
Kayıt tarihi : 27/05/09

MesajKonu: Hz. Peygamber’e Yönelik Nezaketsizliklere Karşı Sahabe-i Kiramın Tepkileri    C.tesi Haz. 15, 2013 4:30 am

Hz. Peygamber’e Yönelik Nezaketsizliklere Karşı Sahabe-i Kiramın Tepkileri


  • Hz. Peygamber' e karşı yapılanların, sahabe-i kiram nezdinde yansıma bulduğu bir vakıadır. Hiç şüphesiz bu yansıma; Hz. Peygamber' e olan bağlılık ve muhabbetlerinin açık bir göstergesidir.
  • Bir bedevinin Hz. Peygamber' e gelerek onda olan alacağını kaba bir şekilde taleb etmesi ve bunu yaparken ağır, rencide edici sözler söylemesi kabalık olarak değerlendirilen bir başka örnektir. Bedevinin bu tavrı üzerine sahabe derhal hareketlenmiş; adama sözlü ya da fili olarak haddini bildirmek için davranmışlardır.
  • Bir mal paylaştırımı sırasında Beni Temim' den Zülhuveysıra isimli şahsın, "Ya Resulallah! Adil ol!" diyerek Hz. Peygamber'in taksimini adil bulmaması hatta kimi rivayetlere göre, "Ey Muhammed! Adil ol. Bu güne kadar adalete uygun davranmadın" tarzındaki ithamı; son derece kaba bir çıkıştır. Resulullah'ı (s) oldukça üzen bu çıkış karşısında Hz. Ömer derhal müdahale ederek, bu kişinin boynunu vurmak için Resul (s)' den izin istemiştir.
  • Rivayete göre Resul (s)'in hanımları kendisinden daha fazla nafaka ve ziynet elbiseleri talep etmişler, Resul (s)de onların bu talepleri karşısında ziyadesiyle üzülmüştü. Durumdan haberdar olmaları üzerine, önce Hz. Ebu Bekir daha sonra Hz. Ömer Peygamber ( s)' den ayrı ayrı izin alarak huzura girmişlerdi. Konuya bizzat Resulullah'ın (s) ağzından vakıf olduklarında onlardan her biri hışımla kızlarına yönelmişler, "Resulullah'dan, onda olmayan bir şeyi istersiniz ha!" diye onlara çıkışmışlardı.
  • Sahabe Tepkilerinin Nitelik Açısından Taksimi: Biz tepkileri bu açıdan ele aldığımızda onları aktif ve pasif diye iki grupta mütalaa edebiliriz.
  • Aktif tepkilerden kasıt; öncelikle fiili tepkiler ve müteakıben sözlü tepkilerdir.
  • Pasif tepkiler, bunlar susarak verilen tepkilerdir.
  • Kabalık yönü ağır basmayan cehalete dayalı bazı kural dışılıklarda/nezaketsizlik Allah Resulü daha çok eğitici-öğretici tepkiler vermiş, sahabe-i kirarn da genelde onun bu tür eğitici tepkileri üzerine tepki vermemişler ya da ayrıca tepki vermeyi uygun görmemişlerdir.
  • Hz. Peygamber'i savunma amacıyla sergilenen tepkilerin hepsi aynı çizgide toplanamaz. Çalışma içerisinde de görüldüğü üzere bunlar nitelikleri ve dolayısıyla sonuçları açısından bazı kategorik ayrımları gerekli kılar.
  • Fiili ve sözlü (aktif) tepkilerin, daha çok bedevi kimlikli kimselere yöneltilmesine dair görüntü, sahabe-i kiramın onlara bakışıyla alakah değildir. Belki bu noktadaki yoğunluk, şehir kültürüne pek vakıf olmamaları sebebiyle kabalık ve nezaketsizliklerin daha çok onlar tarafından sergilenmiş olmasıyla bağlanhlıdır.


Kavaklıoğlu, Mahmut, Hz. Peygamber’e Yönelik Nezaketsizliklere Karşı Sahabe-i Kiramın Tepkileri, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, 2010/2, cilt: IX, sayı: 18, s. 61-82
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Hz. Peygamber’e Yönelik Nezaketsizliklere Karşı Sahabe-i Kiramın Tepkileri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» YÖK'ten Katsayıya Karşı Yeni Formül

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KUTLU FORUM :: İslami ilimler ve dini kültür :: DİNİ KONULAR -İLAHİYAT-
Buraya geçin: