KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İdrar torbası kullanan hastalar namaz kılabilirmii özür sahibi hükmüne girer mi?

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

İdrar torbası kullanan hastalar namaz kılabilirmii özür sahibi hükmüne girer mi? Empty
MesajKonu: İdrar torbası kullanan hastalar namaz kılabilirmii özür sahibi hükmüne girer mi?   İdrar torbası kullanan hastalar namaz kılabilirmii özür sahibi hükmüne girer mi? Icon_minitimeÇarş. Mart 15, 2023 8:07 am

İdrar torbası kullanan hastalar özür sahibi hükmüne girer mi?

https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/71/idrar-torbasi-kullanan-hastalar-ozur-sahibi-hukmune-girer-mi

İdrarını tutamama veya başka rahatsızlıklar sebebi ile idrar torbası kullanmak zorunda kalan kimseler özür sahibi sayılırlar. (Kâsânî, Bedâî’, I, 28, 29; Merğînânî, el-Hidâye, I, 219,220). Böyle kimseler Hanefi mezhebine göre her vakit için bir abdest almak suretiyle namazlarını kılarlar. Bu abdestle vakit içinde diledikleri kadar farz veya nafile namaz kılabilirler (Merğînânî el-Hidâye, I, 219). Mâlikî mezhebine göre ise özür sahibinin abdesti, vaktin girmesi veya çıkması ile değil, özrün dışında abdesti bozan bir şeyin meydana gelmesi ile bozulur (İbn Rüşd, Bidâye, I, 35; Desûkî, Hâşiye, I, 114-118).
Bir kimsede bulunan özürlülük durumunun o kişiyi ileri derecede sıkıntıya sokması ve abdest almada ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakması hâlinde Mâlikî mezhebinin bu görüşü ile amel edilebilir.

Benzer Sorular
Özür hâli ne demektir ve özür sahibi kimse ne zaman abdest alır?Özür sahibi kimsenin sabah namazı için aldığı abdest ne zamana kadar devam eder?Özür sahibinin elbise veya bedenine bulaşan özür kaynaklı necaset namaza engel midir?Kalın bağırsak ameliyatından dolayı abdestini tutamayan kimsenin durumu nedir?Hemoroid/basur hastalığı sebebiyle meydana gelen kanamadan dolayı abdest bozulur mu?Kolostomi (kalın bağırsağın ameliyatla karın ön duvarına ağızlaştırılması) ameliyatı geçiren kişi abdest konusunda nasıl hareket etmelidir?Özür sahibi bir kimse cemaate namaz kıldırabilir mi?

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

İdrar torbası kullanan hastalar namaz kılabilirmii özür sahibi hükmüne girer mi? Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

İdrar torbası kullanan hastalar namaz kılabilirmii özür sahibi hükmüne girer mi?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Özür sahibi ve Malikiyi taklit
» Prostatı Özür sâhipleri i olan bir kişinin çamaşırına namâzda necâset bulaşabiliyor.Bu durumda namâz kılınır mı?
» Kalbin ayarı kaçarsa namaz insanı terk eder! Namaz gidince oruçta zekatta gidebilir
»  HASTALAR İÇİN ŞİFA DUÂLARI
» Spor-Toto, Milli Piyango Kumara Girer mi?