KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

çam yaprağı torfu

YazarMesaj
Limoni
Co-Admin
Limoni

Rep Gücü : 14922
Rep Puanı : 44

çam yaprağı torfu Empty
MesajKonu: çam yaprağı torfu   çam yaprağı torfu Icon_minitimePaz Ağus. 27, 2023 11:59 pm

https://kak-svoimi-rukami.com/tr/2017/12/ispolzovanie-sosnovoj-hvoi/

çam yaprağı

sığır gübresi  (her 1 m için3 iğneler 100 kg gübre alırlar, sebzeler,

yabani otlar, mutfak atıkları üstleri, onları

bahçe toprağının küçük bölümleri ile bölerek, ve daha sonra, talimatlara göre herhangi bir mikrobiyolojik gübre hırsızı ile bolca dökülür ve kalın film yığınını kapsar. Gelecek sezonda 2 - 3 kez de bu çözümleri kullanıyorum ve ayrıca 
hortumla periyodik olarak hava ve nemli olgunlaşma humusu kullanıyorum. Bu yaklaşımla, iğne yapraklı yaprakçık
 ıslatılır.
2 kez daha hızlı çürüyor ve 1,5'te zaten bir sonraki baharda en değerli gübre oluyor.

bu tür gübrelerin her bir kovasına bir bardak odun külü ekliyorum

İğne yapraklı humusun zayıf asit reaksiyonu vardır.

Yavaş çürüyen çam iğneleri
Çam iğneleri uygulaması

İğne yapraklı humus olgunlaştırma

Eğer herhangi bir sığırkuyruğu mevcut değilse, o zaman kompostlaşmayı bahçe toprağı ile karıştırılmış iğneler ve bitki artıkları ile doldurur ve her katman güçlü bir üre çözeltisiyle (200 1 su başına 10 g) ıslatılır. Gelecekte, mikrobiyolojik preparatların çözümlerini de kullanıyorum - ve aynı zamanda kozalaklı iğnelerin zengin kimyasal bileşimi nedeniyle, yararlı makro ve mikro elementlerle doymuş olan homojen bir kütle elde ediyorum.
Ve çok miktarda uçucu yağ ve fitoktitin çam iğnelerinin varlığı, bu humusu patojen mikroflora ve haşerelerden tamamen ayırmakta, çoğu zaman kışlamak için “sıradan” humus ya da daimi ikamet yeri seçmektedir.

İğne yapraklı humusun zayıf asit reaksiyonu vardır.bu nedenle, bitkilerin altına koymadan önce, bu tür gübrelerin her bir kovasına bir bardak odun külü ekliyorum. Ancak birisine sıkıcı geliyorsa, humus atma safhasında bile talimatlara göre odun külü veya satın alınmış deoksidasyon maddesi içeren malzemelerin tabakalarını dökmek mümkündür.
çam yaprağı torfu Primenenie-hvoi-2_thumb

Bahçenin erken kalkmasına izin verin!

Yavaş çürüyen çam iğneleri - sıcak yatakların inşası için mükemmel bir malzeme. Sonbaharda bu tür yatakları pişiriyorum, böylece önümüzdeki sezonda onlardan sebze erken hasat edebilirim.
Bunu yapmak için planlı bir arsada iki defne kürek derinliğinde bir siper kazdım. Tabanı, odun külü ile serpiştirilmiş kalın bir iğne tabakasıyla kapladım, gübrenin üst katmanına yayılmasını sağlayın ve daha sonra deliği yumuşak kök bitkileri ile doldurun - tohumlar ve kökler ve sebzelerin üst kısımları olmadan otlar, küçük parçalar halinde perelazla. Üst tabaka 15 - 20 kalınlığına sahip verimli bir topraktır, bkz. “Dolgular” Ben bu yatağı bitirdikten sonra 25 - 30 üzerindeki zeminin üzerinde yükseldiğini görüyorum. İçindekiler bol miktarda mikrobiyolojik gübre çözeltisi ile dökülmüş ve kalın siyah bir film ile örtülmüştür.
İlkbaharda, yatak çöker ve ilk çözülme ile birlikte, organik madde ayrışımı aktif olarak başlatılır, bu ısı üretir ve yataktaki toprak çok erken ısınır. Bu, fidelerin normalden bir ay önce ekilmesine izin verir. Bunu yapmak için filmde haç biçimli kesikler yaptım ve onları onlara diktim, sonra bahçe yatağı üzerinde bir yay oluşturdum ve bahar donlarından inişleri korumak için spunbond ile örtüyorum. Bu tür yatakların içeriği uzun bir süre değiştirir ve birkaç yıl boyunca kullanmanıza izin verir.

Çam dalları için alternatif

Bu kozalaklı çöpün faydalı özelliklerini sona ermiyor - Ben bunu başarıyla kullanıyorum bitkilerin kışlanması. Üzüm, aktinidia, akasma ve diğer ısı seven sarmaşıkları kapsayan çürüme diken diken diken diken, yere bağla ve döşek. “İhale” şakalarının dalları (ormangülü, açelya, güller, çileklerin ısıyla seven çeşitleri, vb.) Yere eğilir ve metal iğnelerle bağlanır. Bundan sonra, daha önce güneşte kurutulmuş olan iğneler ile kutulardan torbaları çıkardım ve onunla birlikte bitkilerin üst kısımlarına kadar uyuyorum. Daha sonra çam silindirlerini kalın bir filmle örtüyorum ve uçlarını taşlarla sabitledim ya da bir toprak tabakasıyla serpin.
Aynı şekilde, kıştan önce dikilmiş sebzelerle soğanlı çiçek ve yatakları ısıtıyorum - kuru iğnelerle uykuya daldım ve bir filmle örtüyorum. Filmi, bitkilerin kış eritme döneminde kurumasını önlemek için kullanıyorum. Bu durum, yoğun bir ıslak malç tabakası altında birçok kez artar. Ağaçların ve çalıların genç fidanlarının kök sistemini farklı bir yolla ısıtıyorum: bu amaçla, ağaç gövdelerinde kuru iğnelerle dolu yoğun çöp torbaları döşüyorum.
İğneler temelinde kuru sığınak, bitkileri kış donlarından mükemmel şekilde korur. Ve eğer saman veya talaş gibi diğer malzemeler kullanılıyorsa, bu tür barınaklar kemirgenler için rahat bir kışlama yeri haline geldi, şimdi böyle bir sorun yok: dikenli iğneler voltların bu tür “evlere” yaklaşmasına izin vermiyor.

Bir böcek ilacı olarak iğneler

çam yaprağı torfu Primenenie-hvoi-3_thumb
Erken ilkbaharda, bahçede hemen yumurta bırakmaya başlayan çeşitli meyve ağaçları ve çilek çalıları bulunur. Onları korumak için harcıyorum bitkiler iğne yapraklı infüzyon. Hazırlamak için, önce bir genç 1 - 1,5 hatchet ile genç çam çırpılarını ince bir şekilde ezin, bir kovaya koyun ve kabı sıcak suyla doldurun. İçeriği 3 - 4 günlerinin kapağı altında sıcak bir yerde saklıyorum ve arada sırada karıştıracağım.
Sonra infüzyonu filtreliyorum, saf su ile yarısını seyreltim, bir kaç tane sıvı sabun kaşığı ekleyin ve ağaççık ve çalıları püskürtücüden bir çözelti ile püskürtün. Püskürtme işlemi birkaç kez tekrarlanır: tomurcukların bitkiler üzerinde tomurcuklanması sırasında, pembe tomurcuk fazında ve çiçeklenmeden hemen sonra. Böylesine ekonomik bir alet, pahalı insektisitlerin yerini alır ve bahçenin kendini güldüren güve, tsvetnoy, weevil, enayi ve güvenden kurtarmasına izin verir.
Ayrıca fark ettim ki iğne yapraklı infüzyon - çeşitli yaprak bitleri için mükemmel bir ilaçsadece bahçe ürünlerine değil, aynı zamanda bahçe ürünlerine, örneğin salatalık ve domateslere de yerleşmeyi seviyor. Bahçe bitkilerinden yaprak bitlerini korumak için, 1: 1 su ile seyreltilmiş yukarıdaki infüzyonu püskürtüyorum ve sebzeleri işlemek için daha zayıf bir çözelti hazırladım - suyun 1 kısmı ve infüzyonunun 2 kısmı.
Mevsimlerden birinde, günün birinde 2 arayla yapılan iki spreyi yardımıyla, lahanaları beyaz balık tırtıllarından tamamen kurtardım - ve bu aracı hizmete soktu. Ancak, yeni mevsimde, bu zararlı böceklerin bitkilerde görülmemesine ve toprağın nakledilmesinden hemen sonra, her 10-12 gününün, kelebekler kelebeklerinden korkan ve onları yumurtalar üzerinde yumurta bırakmasını önleyen iğne yapraklı et suyu ile lahana bahçesine püskürtülmeye başlanmasının daha iyi olacağına karar verildi. . Her sezonda şu an bu prosedürleri uyguluyorum ve lahanam her zaman temiz.
1,5 - 2 kg ezme çam çimlerini büyük bir emaye tavaya yerleştirmek için 6 l su dökün ve ateşe koyun. İçeriği 15 - 20 dakika kısık ateşte bir kapağın altında kaynatıyorum ve soğuduktan sonra süzün. 2 l et suyu ve 8 1 saf sudan püskürtülen çalışma solüsyonunu hazırlarım ve kokulu ilacın yapraklara yerleşmesi için birkaç tane sıvı sabun kaşığı ekleyin.
çam yaprağı torfu Primenenie-hvoi-4_thumb
İğne yapraklı çözüm - turp pire karşı etkili bir araç. Bu nedenle, bu zararlılara karşı korumak için, düzenli olarak sadece lahana değil, aynı zamanda turp, turp, daikon ve lahana ailesinin diğer kültürlerini de püskürtüyorum.
Fakat Colorado Patates Böceği'ne karşı korumak için, ortaya çıktığı gibi, çam kokusuna da tahammül etmez, daha konsantre bir çözüm hazırlıyorum - 4 l su ile 6 l kaynatma.
Bu arada, patatesleri wireworm'dan korumak için, infüzyon veya kaynatma hazırlamanıza gerek yoktur, ancak ormandaki iğne yapraklı çöpleri kullanabilirsiniz.
Bunu yapmak için, ilkbaharda, yumruların ekimi sırasında, her kuyuya bir miktar çam iğnesi eklenmesi gerekir ve düşman yenilir: çürüyen iğnelerin kokusu, zararlıyı bozar.
Neyse ki, bahçe arsamda sümüklü böcek yok, ama arkadaşım, bu soygun böceklerinden muzdarip, iğne yapraklı çöplerde kurtuluş buldu. Şimdi, her yatağın çevresi boyunca, kozalaklı iğnelerden silindirleri döküyor ve sümüklü böcekler sebze yapraklarına ve meyvelerine ulaşamıyor. Aynı şekilde, ağaçların ve çalıların durumunda, genç yaprakları sümüklü böceklerin üzerine bayram yapmaktan hoşlanırlar: ağaç çemberlerinde iğnelerin yuvarlak tamponlarını yaparlar.

Ссылка по теме: Zararlıları ve hastalıkları için soğan ve sarımsak kabuğu

Düşen yapraklar mantar öldürücü özellikleri

Yaprakların yaprak bitlerine karşı korumak için, çam fıstıklarının salatalık ve domates üzerine infüzyonunu kullanmaya başladığımda, bu bitkilerin çok daha az zarar gördüğünü ve mantar hastalıklarının olduğunu fark ettim. şimdi 1: 2 oranında su ile seyreltilmiş iğne yapraklı infüzyon, bunlara ve diğerlerine uygulanan çam yaprağı torfu Primenenie-hvoi-5_thumbkültürler 10 - 14 gün aralığı ile daha metodik olarak. En önemlisi, bu tür önleyici spreylemeden sonra domateslerin, son derece elverişsiz hava koşullarında geç dönem yankılarından etkilendiğine sevindim - soğuk, uzun süreli yağmurlar sırasında, halk ilaçları veya mantar ilaçları ile serpmek mümkün olmadığında.
Ve böyle bütçe fonları nedeniyle, salatalık ve kabak ana hastalıklarına, külleme, daha az ve daha az duyarlı hale geldi.

Eski çam kokusu

Çam iğnelerinin bakterisit ve antiseptik özellikleri, sadece yazlık arazimde cömert bir hasat almamam için değil, aynı zamanda mahzende daha uzun bir süre saklayın. Bu amaçla, iyi kurutulan kozalaklı iğneler kullanıyorum. Yumurtanın alt kısmında havuç, pancar, turp, daikon ya da başka sebzeler döşeyeceğim, önce 2 - 3 cm'lik bir tabaka ile iğneleri doldurup, kökleri bir tabaka halinde yayıyorum, iğnelerle ezin, yeni bir sebze tabakası koyun - tüm parti Bu yaklaşımla kökler daha uzun süre sulu ve elastik kalır ve çürümeyle zarar görmez.

ŞUBELER KULLANILDIĞINDA

Peki çam ladin ne olacak? Kışın arifesinde, elbette, kemirgenlerden genç ağaçların kütüklerini koruyorum. Bunu yapmak için, çam dalları her bir ağacın sapına kadar iğneler ile bağlarım ve kemirgenlerin lezzetli kabuklara ulaşmasına izin vermezler.
Arzu edilen aroma sayesinde, çam iğneleri çok çeşitli bahçe ve bahçe zararlıları ile mücadele etmek için kullanılabilir. Ama bu durumda, esansiyel yağlarının ana payını kaybeden kurutulmuş iğne yapraklı çöpleri kullanmam, ancak çamların genç dallarını, erken ilkbaharda yakındaki ormanda kestim. Bu zamanda iğneler fitokitler ve yararlı maddelerle maksimum şekilde doyurulur, bu nedenle infüzyonlar ve bunlardan gelen soğanlar sadece zararlılarla mükemmel bir iş yapmakla kalmaz, aynı zamanda bitkilerin ek bir beslenmesi olarak da işlev görür.
Bu değerli hammaddeleri toplarken kuru bir bahar günü seçiyorum ve genç alçak çamlarla “plantasyona” gidiyorum. Her ağaçtan 2-3 dallarından daha fazlasını almıyorum ve bazı dalları hassas açık yeşil iğnelerle kesiyorum.
Kulübeye vardığımda, dalları eski kuru tankın içine yerleştiririm, bir kapakla sıkıca kapatır ve gerekli olan hammaddeyi kullanırım.

ÇAM VEYA FIR?

Beri
yazlık evimin hemen yakınında büyük bir çam ormanı yayılıyor, çam iğneleri kullanıyorum.
Ancak, ülkemizin açık alanlarında bolca büyüyen diğer kozalakların iğneleri, onların yararlı özelliklerinden hiçbir şekilde daha aşağı değildir ve herhangi bir arka bahçede başarıyla kullanılabilir.

çam yaprağı torfu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Evde Defne Yaprağı Yakmanın Faydaları