KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İntiharın Hükmü Nedir?

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

İntiharın Hükmü Nedir? Empty
MesajKonu: İntiharın Hükmü Nedir?   İntiharın Hükmü Nedir? Icon_minitimeÇarş. Kas. 18, 2009 1:01 pm

İntiharın Hükmü Nedir?
Doç. Dr. M. Akgül, Âyetler ve Hadisler Işığında Hayatımız-2

1) Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Kim kendisini dağdan atarak intihar ederse o cehennemlik olur. Orada ebedî olarak kendini dağdan atar. Kim zehir içerek intihar ederse, cehennem ateşinin içinde elinde zehir olduğu halde ebedî olarak ondan içer. Kim de kendisine demir saplayarak intihar ederse, cehennemde ebedî olarak o demiri karnına saplar." (1)
2) Yine Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) ile birlikte Hayber gazvesinde hazır bulunduk. Müslüman olduğunu söyleyen bir adam için, Efendimiz: "Bu, ateş ehlindendir!" buyurdular. Savaş başlayınca çok şiddetli şekilde savaştı ve yara aldı. Ashabtan bazısı: "Ey Allah'ın Resûlü dedi, az önce ateş ehlinden dediğiniz kimse, çok şiddetli şekilde kahramanca savaştı ve de öldü!" dediler. Resûlullah (sav), yine: "Cehenneme (gitmiştir)" buyurdular. Bu cevap üzerine Müslümanlardan bazıları nerdeyse şüpheye düşecekti. Askerler bu halde iken, Aleyhissalâtu vesselâm'a: "O asker henüz ölmemiş, ancak ağır şekilde yaralanmış!" dediler. Gece olunca, adam yaraya dayanamadı. Kılıncının keskin tarafını alıp üzerine yüklendi ve intihar etti. Durum Aleyhissalâtu vesselâm'a haber verildi. Bunun üzerine: "Allahuekber!" buyurdular ve devam ettiler: "Şehâdet ederim ki, ben Allah'ın kulu ve Resûlüyüm!"Sonra Hz. Bilal radıyallahu anh'a halk içinde şöyle ilan etmesini emrettiler: "Cennete sadece Müslüman nefisler girecek. Şurası muhakkak ki, (İslâm'ın lehine olan ameller kişinin imanına delil değildir), Allah bu dini, fâcir bir kimse ile de güçlendirir." (2)
3) Câbir İbn Semüre (ra) anlatıyor: "Resûlullah'a (sav), intihar eden bir kimse haber verilmişti: "Ben üzerine namaz kılmıyorum!", buyurdular." (3)
[1] Buhari, Tıbb 56; Müslim, İman 175
[2] Buhari, Cihad 182, Megazi 38, Kader 5; Müslim, İman 178
[3] Ebu Davud, Cenâiz 51

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

İntiharın Hükmü Nedir? Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

İntiharın Hükmü Nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kerahette uyumanın hükmü nedir?
» Akraba Evliliklerinin dini hükmü nedir ?
» Bitkisel hayattayken fişin çekilmesinin hükmü nedir?
» Bütün Meselelerimizi Büyüğümüze Sormamızda Dinin Hükmü Nedir?
» Şapka giymenin hükmü nedir? harammıdır takan kafir olurmu