KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hangi Ölü Şehit, Hangisi Değildir?

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Hangi Ölü Şehit, Hangisi Değildir? Empty
MesajKonu: Hangi Ölü Şehit, Hangisi Değildir?   Hangi Ölü Şehit, Hangisi Değildir? Icon_minitimeÇarş. Kas. 18, 2009 1:03 pm

Ahmet Şahin, Zaman Gazetesi

Şehitlik üç türlüdür. Kendisine şehit denen kimseleri bu üç çeşidin içinde bulmak mümkündür. Şöyle ki:

1) Sadece dünya şehidi.
2) Sadece âhiret şehidi.
3) Hem dünya, hem de âhiret şehidi.

Sadece dünya şehidi olan kimse, görünüşte vatan, millet, din, iman için mücadele ederken öldürülen, ama gerçekte şan, şöhret, menfaati esas alan kimsedir. Bu adam görünüşüne göre hüküm verildiğinden dünya şehidi olur. Ama âhirette bu makamdan hissesi olmaz. Gerçeği bilen Allah ondan bu sıfatı esirger.
Sadece âhiret şehidine gelince: Elinde olmayan semavi ve arzî âfet, felâket ve musibetlerle ölen kimsedir. Yangın, zelzele, boğulma, doğum ânında ölme, haksız yere zulmen öldürülme gibi... Böyle masum insanların iman sahibi olmaları, islâm'a saygılı bulunmaları kâfidir. Âhirette hakiki olmasa da hükmî şehit mükâfatı alırlar, sevapları farklı olur.
Hem dünya, hem de âhiret şehidi ise, gerçek şehittir. Bunlar hem görünüşte, hem de niyette vatan ve milletle birlikte, İlâ-yı kelimetullahı esas alarak savaşırken şehit olanlardır. Bunlar cenazelerinde de şehit muamelesi görürler, yıkanmadan kanlı elbiseleriyle savaş meydanına defnolunurlar. Demek ki falan filân yerde ölen, yahut ta öldürülen kimseler ya dünya şehididirler, yada âhiret şehidi. Bunun için de niyetlerine bakılır. Niyetinde Allah rızası esassa âhiret şehidi olur, dünya menfaati, şan, şöhret esassa dünya şehidi olurlar. Hem dünya, hem âhiret şehidi ise, olamazlar. Zira böyle bir şehitlik ancak savaş meydanında, savaş anında yaralanıp ölmekle tahakkuk eder. O âna mahsus erişilmesi yüce bir mertebedir bu.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Hangi Ölü Şehit, Hangisi Değildir? Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eliaçık: Namaz İbadet Değildir
» Her lenf bezi büyümesi tehlikeli değildir
» Aslını inkar eden soysuzdur ..yada "Irkını inkâr eden bizden değildir." ifadesi hadis midir, hadis ise nasıl anlamalıyız?
» Pirinç yemek şeker yemekle eşdeğer DEĞİLDİR.
» Nehc-ül-belâga azret-i Alînin hutbeleri denilerek yazılmış olanlar da doğru değildir.