KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yalanın serbest - câiz olduğu yer var mıdır?

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Yalanın serbest - câiz olduğu yer var mıdır? Empty
MesajKonu: Yalanın serbest - câiz olduğu yer var mıdır?   Yalanın serbest - câiz olduğu yer var mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ara. 23, 2009 3:20 am

Soru: Yalanın serbest - câiz olduğu yer var mıdır?

Soru: Yalanın câiz olduğu yer var mıdır?

Cevap: Böyle bir sual Hazreti Üstad’a tevcih edilince, o “Evet, kat’î ve zarurî bir maslahat için mesağ-ı şer’î vardırAmma zaman onu neshetmiş” diyerek meseleyi kesip atmıştır Aslında, bazı alimler haddi aşmamak ve zaruret sınırında durmak şartıyla, dargınları barıştırmak, hanımla beyinin arasını bulmak ve savaşta düşmanı şaşırtmak maksadıyla söylenen hilâf-ı vâki beyanların mübah olduğunu ve yalan sayılmayacağını söylemişlerdir Fakat, Bediüzzaman hazretleri, bazı alimlerin maslahat ve zaruret için verdikleri o fetvanın muvakkat olduğunu ve geçerliliğini yitirdiğini ifade etmiştir
Evet, günümüzde yalan çok revaçtadır ve insanlar hiç olmayacak meselelerde bile yalana başvurmaktadırlar Bir sürü kezzâbın, müthiş yalanlarıyla yeryüzündeki asayişi ve umumi emniyeti mahvettiği zamanımızda, bu kötü ahvâlden mü’minler de etkilenmişlerdir ve maalesef çokları hemen her şeye bir bahane uydurur hale gelmişlerdirBöyle bir dönemde öyle net bir ifadeyle ve kesin bir hükümle radikal tedbirler alınmazsa, o muvakkat fetvanın sû-i istimalini engellemek mümkün olmayacaktır
Hâsılı, şayet biz dava-yı nübüvvetin kapı kulları sayılan birer hak eri olmayı arzuluyorsak, tıpkı Nebiler Serveri gibi, sıdk ve sadâkat hususlarına çok dikkat etmek zorundayız Yalanın revaç bulduğu ve herkesin yalan söylemede rahat olduğu günümüzde doğruluğu bir âbide gibi başımızda taşımaya ve onu namusumuz gibi korumaya mecburuz Özellikle de başka toplumlar içinde yaşıyorsak ve kendi öz değerlerimizi onlara da anlatmayı düşünüyorsak her halimizle doğru olmaya daha da özen göstermeliyiz Büyük-küçük hiçbir meselede en ufak bir hilâf-ı vâki beyana tenezzül etmemeli ve asla “Müslümanlar da yalan söyleyebiliyor” dedirtmemeliyiz Yalanı çağrıştıran tek bir sözümüzün ya da halimizin, bütün inananlar hakkında “bunlar da yalan söylüyor” kanaati oluşturabileceğini ve ondan sonra –farz-ı muhal– gökten kitap indirip o insanların önüne koysak yine de onlara müessir olamayacağımızı unutmamalıyız
Evet, bizim için yol ikidir, ya doğru söylemek ya da sükût etmek Ne kadar doğru varsa hepsini bir anda söyleme gibi bir mükellefiyetimiz yok; fakat, illa konuşacaksak, doğru sözlü olmadan başka yolumuz da yok
MFGülen

********************************************************************************
"Sıdk ile kizbin ortası yoktur.."

Yalan bir lâfz-ı kâfirdir

Bir dane sıdk, yakar milyonla yalanı.
Bir dane-i hakikat, yıkar kasr-ı hayali.
Sıdk büyük esastır, bir cevher-i ziyalı.

Yeri verir sükûta-eğer çıksa zararlı.
Yalana yer hiç yoktur, çendan olsa faideli.

Lemeat

“...Maslahat için kizb (yalan) ise zaman onu neshetmiştir (hükmünü kaldırmıştır).

Maslahat ve zaruret için bazı âlim ‘muvakkat’ fetvası vermiş.

Bu zamanda o fetva verilmez.

Çünkü o kadar su-i istimal edilmiş ki, yüz zararı içinde bir menfaati olabilir.

Onun için hüküm maslahata
bina edilmez."

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Yalanın serbest - câiz olduğu yer var mıdır? Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

Yalanın serbest - câiz olduğu yer var mıdır?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sigara İçmek Caiz midir?
» Ölüye telkin caiz midir?
» Cinlerle evlenmek mümkün müdür, mümkünse caiz midir?
» Cunnilingus (oral ilişki) caiz midir?
» Çocuğa tedib amaçlı dayak caiz midir?