KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Şempanze Çocuklar...BEDEN DİLİ

YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Şempanze Çocuklar...BEDEN DİLİ Empty
MesajKonu: Şempanze Çocuklar...BEDEN DİLİ   Şempanze Çocuklar...BEDEN DİLİ Icon_minitimeCuma Ocak 01, 2010 5:16 am

*Şempanze Çocuklar, bir kaç gün önce bir televizyon kanalında duyduğum bir
tabir. Ne demek olduğunu öğrendiğimde dehşete düştüm. Sizlerle paylaşmak
isterim.
**Afrika'da ensest ilişki çok yaygın, bunun yanı sıra çok çocuk yapılıyor.
Güney Afrika'daki Swaziland'da bu durum daha da beter. Hayatlarında hiçbir
şey yok, tek eğlenceleri çocuk yapmak! Sonra da bu çocukları ormana
bırakıyorlar. *
*Bu çocuklara şempanzeler analık-babalık yapıyor. Ama bazı şempanzeler bu
çocukların dillerini, gözlerini yiyorlar. Çocuklar şempanzelerle birlikte
büyüyor. Onlar gibi oturuyor, onlar gibi yiyorlar. *
*Bu çocukların eğitimine Avrupada yaşayan bir Türk önemli destekler oluyor.
Avrupada 'Riccon' lakabı ile tanınan İlhan Doğan. *

RESİMLER İÇİN BAK

tIKLA BAKINIZ
HABERLE İLGİLİ RESİMLER KISMI

‘Şempanze çocuklar’a beden diliyle insan olmayı öğretiyor

Beden diliyle iletişim uzmanı, Amerika’nın kültürlerarası iletişim raportörü, UNICEF gönüllüsü, İsviçre’deki yaşlı evlerinin denetmeni... Geliştirdiği özel teknik ‘Riccon’ ile tanınan İlhan Doğan, şimdi de Güney Afrika’daki Swaziland’da, şempanzeler tarafından büyütülen çocukları beden diliyle eğitiyor

Avrupa’da, özellikle İsviçre ve İtalya’da çok ünlü. Tanıyabileceğiniz en ilginç ve renkli insanlardan biri. Sadece yaptıkları ya da yaşadıklarıyla değil fiziksel özellikleri ve yüzünü şekilden şekle sokmasıyla bile Avrupa’daki ününün sebebini bir anda anlamanızı sağlıyor. Aslen Ankaralı. Zamanının çoğu Avrupa ve Afrika’da geçiyor. Gazeteler ondan geçen yıl Obama’nın kültürlerarası danışmanı olarak söz etti. O ise ABD yönetimine sunulan kültürlerarası iletişim dosyasının raportörü olduğunu söylüyor.

Kendi geliştirdiği ve adını verdiği bir eğitim tekniği var. Bu teknik onu beden dili iletişiminde önemli bir otorite haline getirdi. Öyle ki AB parlamenterlerinden dünyanın en ünlü şirketlerinin yöneticilerine kadar pek çok kişiye doğru iletişim kurmanın yollarını işte bu teknikle öğretti.

Bütün bunları yapan isim İlhan Doğan, Riccon İlhan Doğan. Türkiye’de beden dili, düşünce okuma teknikleri ve şefkat ve şiddeti anlattığı üç kitabı yayımlandı. Detaylarını bu söyleşide okuyacağınız ‘şempanze çocuklar’ ve yalan üzerine yazdığı iki kitabı daha birkaç hafta içinde çıkacak. İsviçre’deki bin 700 yaşlı evinin denetim ve teftişi görevi kendisine yakın bir zamanda tebliğ edildi. Söyleyecek çok sözü, anlatacak binlerce hikayesi var. İşte buraya sığdırabildiğimiz kadarı...

• Bu noktaya nasıl geldiniz?

Babam devlet memuruydu, çocukluğumda Türkiye’nin her yerini gezdik. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni kazandım. Okulu bitirip Almanya’ya dil öğrenmeye gittim. Orayı hiç sevmedim ve İtalya’ya geçtim. Commedia dell’arte’de pandomim eğitimi aldım. Turne için İsviçre’ye sık sık gidip geliyordum. İsviçre’de o dönemde üç yıl boyunca gelişim ve eğitim psikolojisi okudum. Eğitim psikolojisiyle pandomimi bir araya getirip beden diliyle iletişim diye farklı bir tarz yarattım. Buna da ‘Riccon Tekniği’ adını verdim.

ALTI SAATTE YABANCI DİL

• ‘Riccon’ ne anlama geliyor?

Riccon’u Latince zengin anlamına gelen bir kelimeden türettik. Mesela altı yılda öğrenemediğiniz yabancı dili altı saatte konuşabiliyorsunuz.

• Bu eğitimler ne işe yarıyor?

Pazarlamadan kişisel gelişime, siyasete birçok alanda kullanılabiliyor. Birçok kişiye bu dersleri verdik. Ama asıl amacım kişisel gelişim eğitim seferberliğinde bu tekniği kullanmak.

• Türkiye’deki insanların kişisel gelişimini tamamlaması için eğitim vermek istiyorsunuz.

Eğitimciler ‘Biz zaten bu işi biliyoruz’ diyerek yeni hiçbir tekniği öğrenmek istemiyor. Ben, ‘her şeyi biliyorum’ iddiasında değilim. Ama hayatı, hayatın içinde yüzlerce insan ve farklı kültürler görerek öğrenmeye devam ediyorum. Her şeyin temelinde şefkat olmalı. Çünkü şefkat toleransı getirir.

ÇOK ŞİDDET GÖRDÜM

• Siz hep şefkatli misiniz?

Hayır, bazen çabucak sinirlendiğim oluyor. Ben babasından çok şiddet görmüş biriyim. Ailenin içinde ‘salak oğlan’ diye çağırırdı babam beni. Şeker almam için gönderirdi, yanlış yapmaktan o kadar korkardım ki elim ayağıma dolaşır tuz alırdım. ‘Salak oğlan’ diye diye salak oğlan haline gelirdim. Ona sorsan beni eğitiyordu!

Swaziland’da yaşanan dramı benden saklamaya çalıştılar

• Bildiğim kadarıyla UNICEF’te de çeşitli projelerde görev alıyorsunuz...

Help Yourself diye bir organizasyonun içindeyim. 10 yıldır Güney Afrika’da 1 milyona yakın nüfusu olan Swaziland’da eğitim çalışmaları yapıyoruz. Orada inanılmaz sorunlar var. Bir kere AIDS çok yaygın. Tanrının AIDS’le ceza verdiğini sanıyorlar. Beyazlara karşı kompleksleri var. Sadece kendilerinin hasta ya da sakat olduğunu beyazların bunlara maruz kalmadığını sanıyorlar. Kültürlerinde çalışma kavramı yok. Şiddete uğramış kadınlara iş alanları sağladık. Riccon tekniğiyle sistemli mesleki eğitimler verdik. Ensest ilişki çok yaygındı. Ama yaptıklarını kabul etmiyorlardı. İşte şempanze çocuklar böyle ortaya çıktı.

• Şempanze çocuklar mı?

Evet, önceleri Avrupalıların duymasını istemedikleri için uzun süre benden de gizlediler. Birçoğu özürlü doğan çocukların ormana atılıp kaderine terk edildiğini gördük. Bu çocuklara şempanzeler bakmış inanabiliyor musunuz? İnsanı insanlığından utandıran bir tabloydu. Onları alıp tekrar insan olmalarını sağlamaya çalıştık. Sadece şempanzeler gibi sesler çıkarıyorlar. Konuşmayı öğretmek bile inanılmaz zor. ‘Su’ dedirtmek için bile olağanüstü çaba sarf ediyorsunuz. Eylül ayında bir Avrupa kanalıyla gidip bu konuda bir film yapacağız. Oradayken yedi ay boyunca aralıksız günlük tuttum. Şempanze Çocuklar kitabı böyle oluştu.

Yalanı yakalamanın yolu aptal rolünü oynamaktır

• Kriminal olayların suçluların sorgu sırasındaki mimiklerine bakılarak çözüldüğü Lie To Me dizisi Türkiye ve dünyada çok izleniyor. Bu dizideki örnekler ne kadar doğru?

Diliniz yalan söyleyebilir ama beden dili yalan söylemez. Gözlerin büyüyüp küçülmesi, nefes alışımızdaki eğilip bükülmeler, ten rengimizin değişmesi ve dudak hareketlerimiz mikro düzeyde baktığımız ipuçları. Burunla oynamak, gözü ovmak, gözün altına akan makyajı temizlemek, kaşı düzeltmek de ipucu verebilir.

• Karşımızdakinin yalan söylediğini başka nasıl anlayabiliriz?

Ellerini önde ya da arkada bağlayıp dik durmaya gözünüzün içine mimik yapmadan bakmaya çalışır. Kültürlerarası yalancılar, amatör ve profesyonel yalancılar var. En çok yalan kadın-erkek ilişiklerinde söyleniyor. İkincisi de işyerinde. Yalan, başaramadığımız konular için en çok başvurduğumuz yol. Yalanı anlamanın en güzel yollarından biri aptal rolünü oynamak. Anlamaz bir şekilde durarak karşındakini gözlemlersen mimiklerden bir şeyler çıkarabilirsin. Mesela yalan söyleyen insan derin değil, göğüsten hızlı nefes alır.

İnsanın kıyafetine değil gözbebeklerine bakın

• Beden dili insana ne tür ipuçları verir?

Beden diliyle iletişimin kısa metraj film gibi bir hikayesi olmalı. Adam kapıdan içeri girdi, ellerini kapattı. O zaman iletişime kapalı diyemezsiniz. Belki adam üşüyordur. Bu nedenle bir süre gözlemleyip ancak ondan sonra fikir yürütebilirsiniz. Ayaklarını yapışık koyduğun zaman denge kuramazsın. Biraz açarsan daha rahat konuşursun. Biri daha öndeyse bu aktif olduğunu gösterir. Ellerini, kollarını kullanabileceğin bir alan olmalı. Böyle olursa derdinizi anlatmanız daha kolay olur. Birbirimizin üstüne başına kıyafetine, ayakkabısına takılıyoruz oysa bunlar tamamen zaman kaybı. En doğru bilgiyi beden dili verir.

• Türkiye’deki siyasetçiler beden dili ile iletişimde ne kadar başarılı?

Liderlerin sadece alaycı sözlerinde değil yüz ifadelerinde de biraz mizah olsa toplumsal gerilimler belki bu kadar tırmanmaz. Biz çoğu zaman siyasetçilerin açıklamalarını kriminal bir olayı izler gibi izliyoruz. Eyvallah hareketini biz çok kullanırız. Bu çok olumlu bir harekettir. Başbakan bu hareketi sık sık yapar.

Müslüman olduğum için ABD’de raportörlüğe seçildim

• 21 Aralık’ta ABD yönetimine vermek üzere yaptığınız raportörlük göreviniz bitti. Ne tür bir çalışma yaptınız ve neden siz seçildiniz?

Müslüman olmamın ve beden diliyle iletişim tekniklerini bilmemin payı büyük. Ortadoğu toplumlarını az çok tanımam da önemliydi. Bu sadece ABD için yaptığımız bir görev değildi. Benzer şekilde birçok ülke için bu tür çalışmalar yaptık. Bu bir sene içinde İran, Irak, Afganistan, İsrail, Filistin’de kültürlerarası iletişimi gözlemleyip rapor haline getirdik. Selamlaşmadan göz temasına, konuşurken sık kullanılan mimiklere kadar o ülkelerdeki insanların beden dillerini inceleyip yazdık. Yapılmaması gerekenler yapılması gerekenlerden daha fazla.

ESRA CENGİZ

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BEDEN DİLİ VE KİŞİLERİN KARAKTER ANALİZİ
» Sago - Din Dersi Yerine Beden Dersini Kaldırın ! <3
» Çay kaşığının dili :)
» BÜKÇE-Kadın Dili
» Yılan Dili Otu Faydaları ( adam kör olmaktan kurtuldu)