KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bir Nât' Ve Hikayesi..Kemal Edib Kürkçüoğlu

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Bir Nât' Ve  Hikayesi..Kemal Edib Kürkçüoğlu Empty
MesajKonu: Bir Nât' Ve Hikayesi..Kemal Edib Kürkçüoğlu   Bir Nât' Ve  Hikayesi..Kemal Edib Kürkçüoğlu Icon_minitimeCuma Ağus. 13, 2010 4:36 am

Der Nat'- i Sultânü'l-Enbiyâ

Ebediyyen sevecek cân Onu, cânân olarak,
Şart-ı peymân olarak, gâye-î îmân olarak.

Tanrım ben yalınız Hazret-i Fahrü'r-rüsülü,
Gönül iklîmine şâhenşeh-i zîşân olarak.

Yeter âyetleri Mevlânın, eğer lâzımise,
Rif'at-ı şânının i'lâmına bürhân olarak.

Öyle bir menba'-ı ihsân u keremdir ki, Ona
Katra hâlinde giden dönmede ummân olarak.

Yüz süren südde-i dergâhına, bir zerre iken
Feyz alup dönmede hurşîd-i drahşân olarak.

Koklayan bastığı me'mûn ü mübârek hâki,
Na'mesinden yitirir kendini sekrân olarak.

Kalır Allâh, Onu hoşnûd kılandan hoşnûd;
Afvı kâfîdir Onun, hüccet-i gufrân olarak.

Yâr-ı gâr eyledi Sıddîk'ı seçip hicretde,
Nesl-i Hâşim var iken mazhar-ı rüçhân olarak

Saldı ün her yana Fârûk, ona îman getirip,
Fârûk-ı hikmet-i mektûme-i Furkaan olarak.

Feseyekfîke hümullâh ilen Zü'n-Nûreyn'i
Kıldı ma'rûf-ı cihan, câmi'-i Kur'ân olarak.

Buldu şan, yattı firâşında Aliyyü'l-Kerrâr,
Şeh-i merdân olarak, Hayder-i meydân olarak.

Kemal Edip Kürkçüoğlu

*****************0o0*************************

Bir Nât'ın Hikayesi

Yazar:
Hamit Haksever
Köşe:
Hâfıza-yı Beşer

Edebiyatımız, Peygamber sevgisini terennüm eden sayısız eserle doludur. Efendimizin doğumunu ve hayatını işleyen mevlidler, onun dış görünüşünü ve ahlaki üstünlüklerini dile getiren hilyeler bu meyanda yazılan müstakil eserlerdir. Bunun dışında Osmanlı’da hemen hemen her şair, Efendimizi övmek ve onun üstün vasıflarını dile getirmek için şiirler yazmıştır. Peygamber Efendimizi övmek ve onun üstün vasıflarını anlatmak için yazılan bu şiirlere na’t denir. Şairler na’t yazmayı kendileri için af ve şifa vesilesi olarak görmüşlerdir. Nitekim Kab bin Züheyr hayatı boyunca Müslümanları hicvetmiş, İslam’a ve Müslümanlara karşı pek çok suç işlemiş birisiydi. Bu sebeple hakkında öldürülme emri vardı. Mekke fethedildiğinde Kab kaçmaya başlamıştı. Kardeşi Büceyr Müslüman oldu ve kaçmanın değil, ancak Efendimize teslim olmanın kendisini kurtaracağını, yazdığı bir mektupla Kab’a bildirdi.

Başta, kardeşinin bu mektubuna da kızan Kab, daha sonra gerçeği görerek pişman oldu. Bu pişmanlıkla ve Efendimiz için yazdığı “Bânet Suad” isimli kasidesiyle Medine’ye geldi. Kelimeyi şehâdet getirerek Efendimizin huzurunda Müslüman olan Kab, daha sonra kasidesini okudu. Efendimiz çok memnun olup üzerindeki hırkayı Kab’a hediye etti. Onca suç işlemiş olan Kab, Müslümanlığı kabul ile affa, yazdığı na’t ile de iltifata mazhar oldu. Bu hadise Müslümanlar için de bir ümit kaynağı oldu. O’nun sevgisinin ve methinin hürmetine mahşer gününde günahlarının affını uman, Efendimizin şefaatine ve iltifatına mazhar olmayı ümit eden Müslüman şairler, en güzel şiirlerini O’nun (s.a.v.) için yazdılar.

Efendimiz için yazılan na’tlar, yazan için nur ve şifadır. Rivayet edildiğine göre İmam Busîri, ömrünün sonlarına doğru felç geçirmiş ve yatağa mahkûm hale gelmişti. Mescitlerden ve ilim meclislerinden uzak düşmenin teessürünü kalbinde hissediyordu. Bu minvalde günleri geçerken Efendimiz için güzel bir na’t terennüm etti. O gece rüyasına teşrif eden Efendimiz (s.a.v.), kendisi için yazdığı kasideyi okumasını istedi. İmam Busîri “Efendim, ben sizin için çok kasideler yazdım, hangisini emir buyurursunuz?” deyince âlemlerin Efendisi yeni bitirmiş olduğu kasidesinin ilk beytini okudu. İmam Busîri kasideyi okurken Efendimiz memnuniyetle dinledi. Kaside bitince eli ile İmam Busîri’nin bütün vücudunu sıvazladı. Bir diğer rivayete göre ise Efendimiz hırkasını İmam Busîri’nin üzerine örttü. Heyecanla uykudan uyanan hazret, vücudunda felçten eser kalmadığını görünce şaşırdı. Abdest alıp sabah namazı için mescide giderken yolda karşılaştığı bir derviş, Efendimiz için yazdığı kasideyi kendisine vermesini istedi. İmam Busîri “Ben çok kaside yazdım. Hangisini istiyorsun?” diye sual edince “Bu gece Efendimiz’in huzurunda okuduğun ve onun vesilesi ile felçten kurtulduğun kasideyi ver.” cevabı karşısında İmam Busîri’nin şaşkınlığı daha da artmıştı. Çünkü gördüğü rüyayı henüz kimseye anlatmamıştı... Bir muhabbet çağlayanı olan ve Kasideyi Bürde namıyla şöhret bulan bu na’tin, gönülden okunduğu takdirde şifaya vesile olacağı ümit edilmiş ve Osmanlı’da felçli hastalara okunması adet olmuştu.
İmam Busîri’ninkine benzer bir hadiseyi Kemal Edip Kürkçüoğlu (1902-1977) da yaşamıştır. Aslen Urfalı olan, iyi bir tasavvufi terbiye alan Kemal Edip Kürkçüoğlu, kendisini ilmî ve edebî sahada güzel yetiştirmiştir. Mili Eğitim camiasında müfettişlik ve İlahiyat fakültelerinde edebiyat muallimliği yapan, pek çok ilmi-edebi kitap neşreden Kürkçüoğlu aynı zamanda içli bir şairdir. 1970 yılında Efendimiz için na’t yazmaya başlayan şair, rahatsızlanır ve hastaneye kaldırılır. Yapılan tetkikler neticesinde kanser olduğu, kanserin bütün vücudunu sardığı ve kurtuluş ümidinin olmadığı doktorları tarafından dile getirilir. Son günlerini ailesinin yanında geçirebileceğinin ifade edilmesinin ardından çocukları hüzünlü bir şekilde babalarını eve getirirler. Her ne kadar babalarına, hastalığı hakkında bir şeyler söylemeseler de Kemal Bey durumu anlar. El açıp yaradanına iltica eder: “Ya Rabbi, âlemlerin Efendisi için yazdığım bu na’ti tamamlamamı nasib et. Ona takdim edeceğim bu hediyeyi en güzel biçime getirinceye kadar bana mühlet ver!” Duası müstecâb olan Kürkçüoğlu’nun o güzel na’tini tamamlaması tam yedi yıl sürer. Bu süre içinde kanserden eser kalmaz. Yedi yıl sonra na’tini tamamlayınca, Medine’ye giden mimar arkadaşı Ömer Kirazlıoğlu’na şu ricada bulunur: “Medine’ye ulaşıp Efendimizin huzuruna varınca, ‘Ya Rasulullah, ümmetinden günahkâr Kemal’in size hediyesidir, kabul buyurun’ diyerek hafif bir sesle na’timi huzur-ı Nebi’de okur musun?” Ömer Kirazlığolu arkadaşının arzusunu seve seve yerine getirir. Medine’ye ulaşınca ilk olarak Ravza-yı mutahharaya gider. Efendimizi ziyaret edip huzuru Peygamberîde Kemal Edip Kürkçüoğlu’nun na’tini okur. Edeble huzurdan ayrılıp kaldığı otele döner. Vazifesini ifa ettiğini bildirmek üzere Kemal Edip Kürkçüoğlu’na telefon açar. Telefona evlatlarından biri çıkar ve yaşlı gözlerle şu sözleri söyler: “Babam az önce ruhunu teslim etti…”

Yazdığı na’t hürmetine dünyada şifaya kavuşan Kemal Edip Kürkçüoğlu öyle ümid ediyoruz ki bu güzel hediyesi hürmetine ahirette de Efendimizin şefaatına mazhar olur. Hediyesinin (na’tinin) arzı ile ruhunu teslim edişinin aynı ana denk gelmesi Allahu âlem bu güzel hediyesinin âlemlerin Efendisi tarafından hüsnü kabul ile karşılandığına işarettir. En iyisini Allah bilir. 15 Nisan 1977’de vefat eden Kemal Edip Kürkçüoğlu’nun ruhuna hediye olarak bir Fatiha göndermenizi rica ediyorum..
İlkadım Dergisi

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Bir Nât' Ve  Hikayesi..Kemal Edib Kürkçüoğlu Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

Bir Nât' Ve Hikayesi..Kemal Edib Kürkçüoğlu