KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015153
Rep Puanı : 97

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Empty
MesajKonu: TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ   TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Icon_minitimeCuma Ekim 29, 2010 8:30 am

http://www.hikmet.net/content/category/3851/60025/13/50/50/

SORULARIN ÜZERİNE TIKLA VE CEVAPLARI GÖR

Başlık Yazar
Bir kişinin bilerek kendini cünüp etmesine dinimizin bakışı nasıldır? hikmet.net
Belinden rahatsız olan kişi abdestini nasıl alır? hikmet.net
Misvakı abdest esnasında mı yoksa namazdan önce mi kullanmak sünnettir? hikmet.net
Bir kişinin abdest aldıktan sonra alkol içmesi abdesti bozar mı? hikmet.net
Abdestli olduğumuzu unutunca abdest bozulur mu? Her zaman aklımızda tutmamız mı gerekiyor? hikmet.net
Uyku abdesti bozmaz mı? hikmet.net
Lensler gusül almaya engel olur mu? hikmet.net
Kadınlar adet dönemlerinde Tebbet suresini okuyabilirler mi? hikmet.net
Abdest alırken suyun tırnak içine geçmesi şart mıdır? hikmet.net
Hangi durumlarda özürlünün abdesti bozulmuş olur? hikmet.net
Özürlü kimse nasıl abdest alır? hikmet.net
Özürlü sayılabilmek için özrün ne kadar devam etmesi gerekir? hikmet.net
Dinen kime özürlü denir? hikmet.net
Sargı üzerine yapılan mesh ne zaman bozulur? hikmet.net
Mesh edilen bir sargı çıkarılıp yeni bir sargı sarılsa veya mesh edilen sargının üzerine ikinci bir sargı sarılsa bu sargıya ayrıca mesh etmek gerekir mi? hikmet.net
Üzerinde sargı bulunan bir organın abdest alırken su ile yıkanması sağlık açısından zararlı ise ne yapmak gerekir? hikmet.net
Yolcu olan kimse, bir gün ve bir gece (24 saat) mesh ettikten sonra mukîm olsa bu durumda mesh müddetinin durumu ne olur? hikmet.net
İkâmet hâlinde iken ayaklarındaki mestlere mesh eden bir kişi yolculuğa çıksa mest üzerine meshin müddeti nasıl takdir edilir? hikmet.net
Mestler çorapların üzerine giyilebilir mi? hikmet.net
Mestlerin üzerine mesh etmek suretiyle abdest alıp da mestlerini çıkaran kimse yeni baştan mı abdest alır yoksa sadece ayaklarını mı yıkar? hikmet.net
Meshi bozan durumlar nedir? hikmet.net
Mest üzerine meshin süresi ne zamandan itibaren başlar? hikmet.net
Mest üzerine mesh edilince ne kadar süreyle ayaklar yıkanmaz? hikmet.net
Mest üzerine mesh nasıl yapılır? hikmet.net
Devamlı olarak yerle temas hâlindeki çizme ve ayakkabılara mesh edilebilir mi? hikmet.net
Hangi tür giysiler mest sınıfına girer? hikmet.net
Ayağa giyilen mestin taşıması gereken şartlar nelerdir? hikmet.net
Mesh ne demektir? hikmet.net
Teyemmüm yaparak namaz kılan bir kimse namaz vakti çıktıktan sonra suyu bulsa kıldığı namazı kaza etmesi gerekir mi? hikmet.net
Yaptığı teyemmümle namaz kılan kimse namaz kıldıktan sonra suyu bulsa ve vakit de çıkmamış olsa namazı iade etmesi gerekir mi? hikmet.net
Teyemmüm hangi hâllerde bozulur? hikmet.net
Bir teyemmümle ne kadar namaz kılınabilir? hikmet.net
Teyemmümün yapılışı nasıldır? hikmet.net
Teyemmümün sünnet ve âdâbı nedir? hikmet.net
Teyemmümün farzları nelerdir? hikmet.net
Teyemmümün sebepleri nelerdir? hikmet.net
Teyemmüm ne demektir? hikmet.net
Vücutta dövme bulunması abdeste mâni midir? hikmet.net
Sivrisinek, pire gibi haşaratın emdiği kan abdesti bozar mı? hikmet.net
Abdestliyken (büyük ve küçük abdest bozmadan) tuvalete girip çıkmak abdesti bozar mı? hikmet.net
Tırnak kesme ve tıraş olma abdesti bozar mı? hikmet.net
Kabuk bağlamış bir yaranın kabuğunun kan çıkmaksızın düşmesi abdesti bozar mı? hikmet.net
Ağlamak abdesti bozar mı? hikmet.net
Boyacı, marangoz gibi esnaf ve sanatkârların el ve kollarında bulunan boyalar abdest almaya mâni midir? hikmet.net
Saç boyası abdeste mâni midir? hikmet.net
Kına abdeste mâni midir? hikmet.net
Oje ve ruj abdeste mâni midir? hikmet.net
Uyku abdesti bozar mı? hikmet.net
Ağız, burun, tenasül uzvu ve makatın haricinde vücudun herhangi bir yerinden ne miktarda kan çıkarsa abdest bozulur? hikmet.net
Diş eti kanaması abdesti bozar mı? hikmet.net

Başlık Yazar
Tükürük ve sümüğe az miktarda kan karışması, ısırılan elma, ayva gibi sert bir meyve veya kullanılan misvak-diş fırçası üzerindeki akıcılığı olmayan kan abdesti bozar mı? hikmet.net
Ağızdan çıkan kanın miktarı ne kadar olmalı ki abdest bozulsun? hikmet.net
Abdest hangi hâllerde bozulur? hikmet.net
Güzel ve tam bir abdest alabilmek için uyulması gereken belli başlı âdâb nedir? hikmet.net
Abdestin sünnetleri nelerdir? hikmet.net
Sık ve uzun sakalı olan bir kimse abdest alırken sakalını bütünüyle yıkamak zorunda mıdır? hikmet.net
Abdestin farzları nelerdir? hikmet.net
İstinca ne demektir? hikmet.net
İstibra ne demektir? hikmet.net
Dışarıda abdest almak zor olduğunda bayanlar ayağına mesh edebilir mi? hikmet.net
Jöleli saça meshetmenin hükmü nedir? hikmet.net
Banyonun küçük - büyük ölçüsüne bakılmadan peştamalsız banyo yapılabilir mi? hikmet.net
Akupunktur gusle zarar verir mi? hikmet.net
Bir teyemmüm abdesti ile birden fazla farz veya nafile namazı kılınabilir mi? hikmet.net
Gusül abdesti alması gereken birisi, su olmadığı için teyemmüm alsa, sonra namaz kılmak için tekrar teyemmüm almalı mıdır? hikmet.net
Cünüp olan ancak sadece abdest alacak kadar suyu olan kimse teyemmüm edebilir mi? hikmet.net
Gusül ve abdestte yarayı yıkamak gerekir mi? hikmet.net
Abdest alırken uzuvları yıkamada sırayı gözetmek şart mıdır? hikmet.net
Misafirlikte gusül alamazsak ne yapmamız gerekir? hikmet.net
Küfretmenin abdesti bozup bozmadığını öğrenebilir miyim? hikmet.net
Doğum muayenesinden dolayı gusül gerekir mi? hikmet.net
cinsel film izlemekle gusül gerekir mi? hikmet.net
Cinler insana cünupluk halinde mi musallat olurlar? M. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla 4
Diş dolgusu yaptırıldığında alınan guslün durumu nedir? M. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla 2
Abdestsiz olarak cep telefonundan Kur'an okunur mu? hikmet.net
Elimdeki yaradan dolayı her vakit abdest almam gerekir mi? hikmet.net
İstibra nasıl yapılır? hikmet.net
Gusülde bir uzvumuzu yıkamayı unutsak guslümüz geçerli olur mu? hikmet.net
Vücudumda yaralar var, krem sürüyorum, guslü nasıl alabilirm? hikmet.net
Gözdeki akıntı özür sayılır mı? hikmet.net
Hangi sulardan abdest alınır? hikmet.net
Düşük yapan ya da kendisine kürtaj yapılan kadın loğusa sayılır mı? hikmet.net
Abdestte farz ve sünnetlerin yeri karıştırılırsa ne olur? hikmet.net
Diş dolgusu gusül abdestine zarar verir mi? hikmet.net
Cünupken Diş Dolgusu Yaptırılır mı? hikmet.net
Abdest Alırken Vesvese Geliyor, Ne yapmalıyım? hikmet.net
Sel Suyu ve Çamurlu Suyla Abdest Alınır mı? hikmet.net
Bebek Kusmuğu Necis midir? hikmet.net
Abdestli iken sakal traşı olmanın bir mahzuru var mıdır? hikmet.net
Çıplak olarak banyo yapmak caiz midir? hikmet.net
Alkollü iken gusül alınabilir mi? hikmet.net
Abdest alırken uzuvların yıkanmasında sıra gözetmek şart mıdır? hikmet.net
Abdest alırken niyet şart mıdır? hikmet.net
Kadın hayızlı halinde Kur'an öğretimini ve öğrenimini nasıl sürdürebilir? Ahmet Şahin
Saç Kremi, Saç Boyası Abdeste, Gusle Mani midir? Ahmet Şahin, Zaman Gazetesi
Hangi Akıntı Guslü Gerektirir? Ahmet Şahin, Zaman Gazetesi
Gusül alırken abdesti bozan bir durum gusle de zarar verir mi? Ahmet Şahin, Zaman Gazetesi
Dişe elmas taktırmak abdeste ve ibadetlere mani midir? hikmet.net

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Empty
MesajKonu: Geri: TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ   TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Icon_minitimePtsi Ocak 30, 2012 3:32 am

adres deşikliği sebebeiyle aşağıya bakınız

http://hikmet.net/kategori/1267/fikih/

Kategoriler

Vasiyet

Miras

Cezalar

Sorular

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Fikih
Hak bir olur. Dört mezhep nasıl hak oluyor?
Bu bir içtihad mevzuudur. Mezhepler hak olduğu için dört olmuştur. Dört olduğu için de yine haktır. Hak olması dört olmasına mâni değildir. Bir şey hem hak hem de dört olabilir. Nitekim peygamberlerin…

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Fikih
Mezheplerin dört oluşundaki rahmet ve hikmet nedir?
Mezheplerin farklı olmasında büyük rahmet vardır. Onlar olmasaydı hâlimiz de çok fena olurdu. Çünkü mezhep imamları, Efendimiz’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) umumî ahvalini anlamaları, tefsirler ve…

Mezheplerin doğuşu hakkında bilgi verir misiniz?
Mezhepler, Efendimiz’den sonra ortaya çıkmıştır. Efendimiz, bütün bu yol ve cetvellerin (kanalların) başı ve bu cereyanların iltikâ edip (buluşup) deniz hâline geldiği bir ummandır. Evet, her şey…

Dört mezhebin meydana gelmesindeki hikmetler nelerdir?
Lugat mânâsı itibarıyla, tutulup gidilen yol, yöntem demek olan “mezhep”, ıstılahî olarak dinin, bazı noktalarda yorum ve tevil farkları bulunan kollarından her birine denir. Her şeyden önce şunu…

Ne elimi tutan bir harf,
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Sızım elif sızısı...

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Sdfghj15
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

MesajKonu: Geri: TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ   TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ Icon_minitimePtsi Ocak 30, 2012 3:34 am

en üstteki her konudaki soruyu kopyalayıp googlede yazınca yeni linkteki cevabu bulursunuz

örnek

http://hikmet.net/soru/2413/bir-kisinin-bilerek-kendini-cunup-etmesine-dinimizin-bakisi-nasi

Bir kişinin bilerek kendini cünüp etmesine dinimizin bakışı nasıldır?

Soran : hikmet.net

Tarih : 8/12/2010

Bir kişinin bilerek kendini cünüp etmesine dinimizin bakışı nasıldır?

Cevaplar

<p>
Kişinin, elle kendi kendini şehevi yönden tatmin etmesine "istimna, (masturbasyon)" denir. Yüce Allah, canlıları çift çift yaratmış ve türün sürekliliğini erkeğin eşi ile birleşmesi ilkesine bağlamıştır. Diğer yandan cinsel birleşmeye üstün bir zevk ve lezzet duygusu vererek iki cinsi birbirine karşı çekici kılmıştır. Bu yüzden el ile tatmin de sünnetullaha aykırı bir fiildir. Nitekim hayvanlar da Allah’ın onları sevketmesiyle kendi aralarında belli bir cinsî hayat dengesini kurmuşlardır.

Kişinin kendi kendini tatmin etmesi anlamına gelen mastürbasyon hiçbir mezhebe göre caiz değildir. Bütün mezheb imamları, bu iş için ittifakla ‘haramdır’ hükmünü vermektedirler. Bu hususta kadın-erkek, evli-bekâr arasında bir fark yoktur. Temel kitaplardan meseleyi öğrenmek isteyenler Hanbelîlerin meşhur kitabı El-Muğnî’ye, Malikîler’in Müdevvene-i Kübrâ’sına, Hanefîler’in Hidâye ve Fethu’l-Kadîr’ine bakabilirler.

İşin uzmanları tarafından yazılan makale ve yazılar, masturbasyonun sağlık açısından da zararlı olduğunu ifade etmektedir. Ancak soruda bahsettiğiniz hususlar bu hükmün illeti, yani sebebi değildir. Onlar sadece bazı insanların kendi devri ve bilgilerine göre insanları masturbasyon gibi bir beladan kurtarmak istemeleri sebebiyle söyledikleri şeydir. Dolayısıyla o sonuçlar görülmeyince bu hüküm değişmez.

Mastürbasyon, fiilî zinaya girmese de duygu ve hayal adına bir çeşit zina sayılır. İnsanı masturbasyona götüren sebeplerden uzak durma, masturbasyona yaklaşmama, girmeme konusunda yapılacak şeyler vardır ki, bunlar, müstehcen yayın, ortam, söz ve davranışlardan uzak kalmak, kalp ve vicdanı doyurucu okuma ve dinlemelerde bulunmak, iyi bir çevre edinmek, kendimize ve insanlara faydalı güzel işlerle meşgul olmak ve asla boş kalmamak şeklinde özetlenebilir.

Masturbasyon haram kabul edilmekle beraber eğer insan o işi yapmazsa kesin olarak zinaya düşecekse, günahlığı Kur'ân ve hadislerde net olarak bildirilen zinayla ikisini karşılaştırıp daha hafif olanı tercih edilebilir.

Son yüzyıllarda Batı dünyasında sloganlaşan cinsi serbestlik akımı, pek çok sapıklığın, tabiî olmayan ilişkilerin ve iğrenç zevklerin yayılmasına, önü alınmayan hastalıkların, ruhî bunalımların baş göstermesine yol açmış, hatta bundan bütün dünya ülkeleri zarar görmeye başlamıştır. İnsanların cinsî ihtiyaç ve isteklerini gayrimeşru yoldan karşılayan, sömüren yeni yeni ticari faaliyet alanları ve sektörler ortaya çıkmaktadır. Evlilik içi huzursuzluk ve tatminsizliklerde de bu dış yayın ve telkinlerin önemli payı vardır.

Ne elimi tutan bir harf,
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Sızım elif sızısı...

TEMİZLİK-ABDEST GUSUÜL TEYEMMÜM KONULARIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KurBanLA(NEZİR-ADAK) ilgili sorular ve Cevapları linkleri
» Oruçla İlgili Çok Sorular Ve Cevapları Linkleri
» EFENDİMİZLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ
» AİLE İLE İLGİLİ DİNİ SORULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ
» TASAVVUFLA İLGİLİ SORULAR KONULAR VE CEVAPLARI LİNKLERİ