KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Şıh Mualla

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015153
Rep Puanı : 97

Şıh Mualla  Empty
MesajKonu: Şıh Mualla    Şıh Mualla  Icon_minitimePtsi Kas. 08, 2010 7:40 am

Şıh Mualla

Malzemeler :

1 kg. patlıcan1 su bardağı yeşil mercimek

7-8 adet domates1 yemek kaşığı salça4 adet yeşil biber

4 adet ortaboy kurusoğan

3-4 diş sarımsak

1 çay bardağı zeytinyağı

Yarım çay bardağı nar ekşisi kuru nane karabibe rtuzüzerine ;maydanoz

Yapılışı : Patlıcanların baş kısımlarını kesmeden ,sadece saplarını keserek alacalı soyup boylamasına 3 dilime ayırıyoruz. Sonra bu dilmleri ortadan ikiye kesiyoruz. Tüm patlıcanları bu şekilde doğradıktan sonra 1 saat kadar tuzlu suda bekletiyoruz. Mercimeği haşlayıp suyunu süzerek derin bir kaba alıyoruz. Soğanların ve domateslerin kabuklarını soyup yemeklik doğruyoruz ,biberlerin tohum kısımlarını çıkararak ince doğruyoruz ,sarımsağı dövüyoruz . Hazırladığımız malzemeleri mercimeklerle karıştırarak ,salçayı da ilave edip tuz ve karabiberle tadlandırıyoruz. Patlıcanları suyun içerisinden alarak tencerenin dibine bir sıra diziyoruz. Üzerlerine hazırladığımız karışımdan yayıp tekrar bir sıra daha patlıcan diziyoruz. Mercimekli karışımın kalanını döşeyip üzerine patlıcanları kapatıyoruz. Yemeğimizin üzerine yağ ,nar ekşisi ve 1 su bardağı sıcak su dökerek ocağa koyup orta ateşte yaklaşık 1 saat kadar pişirdikten sonra ocaktan almadan üzerine kuru nane serperek ocağın altını kapatıyoruz. Servis tabağına alıp üzerini maydanoz ile süsleyerek servis yapıyoruz.

Şıh Mualla  36148_453944964846_137280359846_5220130_7388484_n

Afiyet olsun..

hataya ait bir yemek. hataylı bir arkadaşım yapmıştı bana ama hatırladığım kadarıyla patlıcanlar daha küçüktü ve nar ekşisi yoktu. daha iyisini hataylılar bilir

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Şıh Mualla  Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

Şıh Mualla
1 sayfadaki 1 sayfası