KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

çOK zEKA sORUSU..ZEKİLERİ GÖRELİM

YazarMesaj
Semanur
Özel Üye
Semanur

Rep Gücü : 2246
Rep Puanı : 18

çOK zEKA sORUSU..ZEKİLERİ GÖRELİM Empty
MesajKonu: çOK zEKA sORUSU..ZEKİLERİ GÖRELİM   çOK zEKA sORUSU..ZEKİLERİ GÖRELİM Icon_minitimePerş. Kas. 18, 2010 1:41 am

Sorular ve cevapları www.turkzeka.com adresinden alınmıştır.

Einstein'dan bir soru
Cin Ruhi
Dedektif Kafacan
Giyotin
Defineyi bölmek
Ne gelmeli?
Ağırlıklar
Bay X
Saat
Sonuç?
Suçlu
Beşiktaş
Yangın

EINSTEIN'DEN BIR ZEKA SORUSU
Bu sinav Albert Einstein tarafindan hazirlanmistir. Bu testi dünyadaki insanlarin %2'sinin geçmeyi basarabilecegini söylemis. Sizde %2'ye girmek ister misiniz?

KURALLAR :
1)bes farkli renkte bes ev var,
2)her evde bes farkli ülkeden birer kisi oturuyor,
3)bu evlerde yasayan kisiler;
-farkli marka içki içiyor
-farkli marka sigara içiyor
-farkli cins hayvan besliyor,
4)sigara içki ve hayvanlarin hiçbiri ayni cins degil.

VERILEN BILGILER :
1)ingiliz kirmizi evde yasiyor
2)isveçli köpek besliyor
3)danimarkali çay içiyor
4)beyaz evin solunda yesil ev var
5)yesil evin sahibi kahve içiyor
6)kus bakan kisi pall mall marka sigara içiyor
7)sari evin sahibi dunhill marka sigara içiyor
8)tam merkezdeki evde yasayan kisi süt içiyor
9)norveçli ilk evde oturuyor
10)kedi besleyen kisinin evinin yanindaki evde oturan kisi blend marka sigara içiyor
11)dunhill marka sigara içen kisinin evinin yanindaki evde oturan kisi at besliyor
12)blue master marka sigara içen kisi ayni zamanda bira içiyor
13)alman prince marka sigara içiyor
14)mavi evin yaninda oturan kisi norveçli
15)su içen kisinin komsusu blend marka sigara içiyor.

Baligi besleyen kim?
Cevap

Soruyu Gönderen : Züleyha Pay

Cin Ruhi postacıya sordu :
"Üç kızınız olduğunu duydum, kaç yaşlarındalar?"
Postacı : Yaşlarının çarpımı 36 eder.
Ruhi : Bundan pek bir şey anlamadım.
Postacı : Üçünün yaşları toplamı sizin evinizin numarasını verir.
Ruhi : Hala bir şey anlamıyorum.
Postacı : En büyük kızım piyano çalar.
Ruhi : Şimdi anladım.

Kızların yaşları kaçtır?
Cevap

Kafacan'a Ali'yi yakalama görevi verilmiştir. Ne var ki Ali ikiz kardeşi Veli ile aynı evde oturmaktadır ve bu ikizleribirbirinden ayırtetmek olası değildir.
Kafacan ikizlerden birinin daima yalan söylediğini bilmektedir, diğerinin yalancı mı, doğrucu mu olduğu bilinmemektedir.
Kafacan ikizlerden sarı kazaklı olana sorar:
"Adınız Ali mi?"
Sarı kazaklı "Evet" der.
Kafacan daha sonra aynı soruyu kırmızı kazaklıya sorar, kırmızı kazaklının ne yanıt verdiğini biz duyamıyoruz.Fakat Kafacan kırmızı kazaklının yanıtını duymuştur, bu nedenle Kafacan "Pekala Ali, şimdi seni yakalamılıyım" der.
Kafacan bu sözü kırmızı kazaklıya mı sarı kazaklıya mı söylemiştir?
Cevap

Üç suçlu aynı suça katılmaktan yargılanmaktadır. Suçu en ağır olan giyotinle idam edilecektir.
Üç suçludan biri olan A avukatından şu cevabı alır.
- Bildiğim bir şey varsa B ye ölüm cezası verilmeyecektir. C nin B den daha ağır bir suç işlediği kesin. Senin dosyan ise henüz incelenmedi.
Bu bilgiler ışığında A ya ölümcezası verilme ihtimali nedir?
Cevap

Defineyi Bölmek
İki kişi ıssız bir adada korsanların gömdüğü bir defineyi buluyor. Definenin içinde altın, yakut, elmas, inci vb. gibi değişik değerli eşyalar var.

a) Defineyi bu iki kişi arasında bölmek için öyle bir kural bulun ki ikisi de bunu en haksever bölme olarak kabul etsin.

b) n kişi arasında böyle bir bölme nasıl yapılır?
Cevap

5 - 9 - 4 - 8 - ? - 4 - 9

Soru işareti yerine hangi rakam gelmelidir?
Cevap

Soruyu Gönderen : İsmail Türk

Manavın iki kefeli bir terazisi var ve 4 adet farklı ağırlığı var.

O bunlarla 1 kilodan 40 kiloya kadar herşeyi tartabiliyor. Manavın elindeki 4 farklı ağırlık nelerdir?
Cevap
Bay X balık avından döndüğünde "tuttuğum balıklardan ikisi dışında hepsi lüfer,ikisi dışında hepsi kefal,

ikisi dışında hepsi uskumru" diyor . Bay X kaç tane balık tutmuştur?
Cevap
Saatinizin akrep ve yelkovanı her 65 dakikada bir üst üste geliyorsa geri mi kalıyordur ileri mi gidiyordur?

Bu hata saate ne kadardır?
Cevap
(k-a) x (k-b) x (k-c) x ... x (k-z) = ?

("x" çarpı işaretini göstermektedir.)
Cevap
Bir suçluya iki kutu ve 10'u siyah, 10'u beyaz olmak üzere 20 top verilir.
Kral suçluya şöyle der: "Bu topları kutulara istediğin gibi yerleştirebilirsin, ben daha sonra senin yanına gelip kapakları kapatılmış bu iki kutudan birini seçeceğim.
Daha sonra bu seçtiğim kutudan gözlerim kapalı olarak rasgele bir top seçeceğim.
Seçtiğim top siyahsa öleceksin, beyazsa yaşayacaksın".

Siz olsaydınız yaşama şansınızı mümkün olduğu kadar arttırmak üzere topları kutulara nasıl koyardınız?
Cevap

BEŞİKTAŞ = 3
FENERBAHÇE = 1
GALATASARAY = 0
TRABZONSPOR = ?
İSTANBULSPOR = 1
GENÇLERBİRLİĞİ = 5
Soru işaretinin yerine hangi rakam gelmelidir?
Cevap

Yangın Var

Bir gemi kazası sonrası 4 kişi okyanusun ortasındaki küçük bir adada mahsur kalır. Ada tamamen kurumuş otlarla kaplıdır. Bir gün sabah kalktıklarında, adanın diğer tarafında yangın çıktığını ve üzerlerine doğru ilerlediğini görürler. Belli bir süre sonra yangın tüm adayı yakıp kül etmiştir ama 4 adam hala hayattadırlar.

Bu nasıl olmuştur?

(Yangın esnasında kesinlikle suya girmemişlerdir. Kaya vb. cisimlerin üzerine çıkmamışlardır. Bu, Avustralya'da kullanılmış gerçek bir yöntemdir.)
Cevap

cevaplar burda..cevap üzerine tıklayıp görün

http://www.ee.bilkent.edu.tr/~hakan/turkzeka.htm

Bir Üçgen

Çevresi 12 cm olan bir üçgenin alanı en fazla kaç olabilir?

Musluk ve Su

Bir musluğu biraz açıp gözleyelim. Seri halde akan su, aşağı doğru indikçe inceliyor. Neden?

İpucu: Yerçekimi ve hız

Şanssız Kız

Çapkın bir gencin 2 sevgilisi vardır. Kızlar C istasyonundan eşit uzaklıktaki A ve B şehirlerinde oturmaktadır. Genç sevgilileri arasında ayrım yapamadığından hergün evinden C istasyonuna gidip A ve B şehirlerinden hangisinin treni önce gelirse ona binip oradaki sevgilisini görmeye gitmektedir. Uzunca bir zaman sonra B şehrindeki kız gencin kendisini ihmal ettiğini söyler ve gencimiz ufak bir hesap yaptığında gerçekten de A şehrindeki sevgilisini 5 kat daha fazla ziyaret ettiğini farkeder. C istasyonundan geçip A ve B şehirlerine giden tren sayısı eşitse ve gencimizin C istasyonuna varış zamanları gün içinde rastgele zamanlarsa bu durum neden kaynaklanabilir? Ortada gerçekten bir sorun varsa nasıl giderilir?

Suçlu Kim?

Ayşe, Belma, Murat, Sülo adlı dört sanıktan biri suçludur. Sorgulamalarında su önermeleri yaparlar:

Ayşe – Murat suçludur.Ben suçsuzum.

Belma- Ben suçsuzum.Suçlu bir erkektir.

Murat: Suçlu Ayşe’dir.Ben suçsuzum

Sülo: Ben suçsuzum.Murat da suçsuzdur.

Yukarıdaki söylenen cümlelerden dördü doğru, dördü yanlıştır.Buna göre kimin suçlu olduğunu bulun.

Yalancı

Aşağıdakilerden sadece biri yalan söylüyor. ve biri oruçlu, kim oruçlu?

A: Ben oruçlu değilim.

B: A yalancıdır.

C: Ben oruçluyum.

D: E ve F hep doğru söyler.

E: Ben oruçlu değilim.

F: D benim en iyi arkadaşım.

Ceviz

Bin tane ceviz var.Ve bu cevizleri koymak için 10 tane çuval var.Bu bin cevizi öyle bir şekilde 10 çuvala koyalımki, kaç ceviz istenirse istensin çuvalın içinden çıkarmadan istenilen rakam cevizi çuvalla birlikte verebilelim?

Sınavda Başarı İhtimali

Bir matematik kursunun programında öğrenciler sene boyunca 9 tane küçük sınav olacaklardır. Kursun eğitmeni öğrencilerin sınavlarda aldıkları derecelerin bir önceki sınavla birebir ilişkili olduğunu farketmiştir. Elindeki verilere göre

her sınav için 1 önceki sınavda

iyi alanlar %80 ihtimalle iyi, %10 ihtimalle orta ve %10 ihtimalle kötü

orta alanlar %10 ihtimalle iyi, %80 ihtimalle orta ve %10 ihtimalle kötü

kötü alanlar %10 ihtimalle iyi, %10 ihtimalle orta ve %80 ihtimalle kötü bir sonuç alıyorlarsa,

İlk sınavdan iyi alan bir öğrencinin son sınavda da iyi alma ihtimali nedir?

İlk sınavdan kötü alan bir öğrencinin 9. yani son sınavda ilk sınavdan iyi alan bir öğrenciden daha iyi sonuç alma ihtimali nedir?

Not: Hesap makinesi, bilgisayar vb. kullanmak serbesttir.

Köprü

Siz A köyündesiniz, arkadaşınız B köyünde.

Arkadaşınız saat 10.00′da A köyüne hareket ediyor.Siz de saat 10.30′da B köyüne doğru hareket ediyorsunuz.Her ikinizin de hızı sabit.Yol üzerinde uzun bir köprü var.Siz ve arkadaşınız aynı anda köprüye ulaşıyorsunuz.Siz köprüden arkadaşınızdan 1 dakika sonra çıkıyorsunuz.Arkadaşınız 12.40′ta A köyünde, siz de 13.50′de B köyünde olduğunuza göre köprüye ulaştığınızda saat kaçtı?

Mısır Piramitleri

Thales, Mısır Piramitleri’nin ölçüsünü almak istiyor ama piramidin tepesine çıkamıyor. Ama ölçüyü bir şekilde alabiliyor. Soru Thales’in ölçüyü nasıl aldığıdır.

Not: Yukarıda ki hikaye gerçektir.

En Kısa Yol

Bir ülkenin 4 ana şehri kenar uzunluğu 100 km olan karenin köşelerine gelecek şekilde yerleşmiştir.Ulaştırma bakanlığı mümkün olan en kısa yolu yaparak bu 4 şehri birbirine bağlamak istemektedir.Bunu sağlayan en kısa yolun uzunluğu nedir?

Sıradaki Sayı

Soru işaretli yere hangi sayı gelmelidir?

3,5,8,18,68,128,?

Gizli Kelime

KKRİELLEİ harflerini birer kez kullanarak bir kelime yazabilirmisiniz?

Not: Sadece bir harfi başka bir harfle değiştirme hakkınız var.

Parola

Adam itibarlı bir kulübe girmek istiyordu ama parolayı bilmiyordu.Bir kenarda gizlenerek üyelerin girmesini izledi.Bir üye gelip kapıyı çaldı.Kapıcı “8″ dedi.Üye “5″ dedi.Kapıcı üyeyi içeri aldı.Başka bir üye gelip kapıyı çaldı.Kapıcı “7″ dedi üye “4″ dedi.Kapıcı onuda içeri aldı.Adam kuralı bulduğunu düşünerek kapıyı çaldı.Kapıcı “6″dedi adam “3″ dedi.Kapıcı adama “siz üyemiz değilsiniz dedi” sizce adam kaç demeliydi?

Eksik Soru

a, b pozitif reel sayılar olmak üzere,

a + b = 1 ise, aşağıdakilerden hangisinin değeri en büyüktür?

A) 1/(a-b) B) a C) b D) 1/(a.b) E) 1/(a+b)

Yukarıdaki soru hatalı bir sorudur.

1- Bu hata nedir?

2- Hatayı ortadan kaldırmak için soruya hangi bilgi eklenmelidir?

Yürüyen Merdiven

Bay Y ve Bay Z 100 basamaklı yürüyen merdivenden yukarı çıkmaktadırlar ama ikisi de Türk olduğundan bekleme yapmayıp kendileri de yürümektedirler. Yukarı varana kadar Bay Y 50 basamak, Bay Z 25 basamak çıkmışsa, Bay Y’nin hızının Bay Z’nin hızına oranı nedir?

Kumar

Kişilerimiz:

Ali: Kumar oynayan ve şans isteyen.

Veli: Alinin kumar oynadığı kişi.

Ayşe: Alinin eşi.

Ali sürekli kumar oynamaktadır ve artık herşeyini kaybetmiştir. Veli’den son bir şans istemektedir. Veli tamam ama bu kez de kaybedersen evini ve eşini de alırım eğer ki kazanırsan kaybettiğin her şeyi geri veririm diyor. Ali tamam diyor ve oyunu bekliyor. Veli oyunu anlatıyor; Yeni bir deste kağıt açılacak, bu kağıtlar kapalı bir şekilde yere serilecek, ali bir kağıt seçecek ve eşi Ayşe ‘ yi arayıp ona soracak o çekilen kağıdı bilirse oyun kazanılmış olacak.

Ali oyunu dinliyor ve tamam diyor. Veli alıyor yeni deste kağıdı kapalı bir şekilde masaya seriyor. Ali yerden kapalı bir şekilde açmadan kağıt seçiyor ve Ayşe ‘ yi arıyor. Ayşe’ ye her şeyi anlatıyor. Ayşe: Tamam 2 dakika telefon görüşmesi yapıp seni arayacağım diyor ve telefonu kapatıyor. Ayşe birisini arıyor konuşuyor telefonu kapatıp Ali’yi arıyor ve senin çektiğin kart Maça Kızı diyor. Ali çektiği kağıdı açıp bakıyor ve doğru…

Nasıl bildi?

Not: Cevabı bilmiyorum. (Sadece mantıklı bir cevabı olduğunu biliyorum.)

Merkez Bankası Soygunu

Yedi hırsız bir sandık altını eşit şekilde paylaşmak istiyorlar. Ancak 6 altın artıyor. Bunun üzerine çıkan kavgada hırsızlardan biri ölüyor. Kalan 6 hırsız yeniden paylaşmayı deneyince 2 altın arttığı görülüyor. Yeniden bir kavga çıkıyor ve bir hırsız daha ölüyor. Kalan 5 hırsız ise 1 altın arttığı için eşit bir paylaşım yapamıyor. Ancak bir hırsız daha ölünce tam paylaşım mümkün oluyor. Kutuda en az kaç altın olabilir?

4 Maymun

4 maymun bir gün çalışıp 1 çuval muz topluyorlar.Muzları paylaştırmayı düşünüyorlar ancak gece oldugu için bu işi sabaha bırakmaya karar veriyorlar ve yatıyorlar.

1.maymun gece uyanıyor ve acıktığını farkediyor ve nasıl olsa sabah muzları paylaştıracağız diyerek çuvaldaki muzları boşaltıyor 4 e bölüyor ama 1 muz artıyor kendi payına düşen miktarı ve artan 1 muzu yiyip yatıyor.

Daha sonra 2. maymun uyanıyor ve acıktığını farkediyor ve nasıl olsa sabah muzları paylaştıracağız diyerek çuvalda kalan muzları boşaltıyor 4 e bölüyor ama 1 muz artıyor kendi payına düşen miktarı ve artan 1 muzu yiyip yatıyor.

Ardından 3. maymunda uyanıyor ve o da muzları 4 e bölüyor ve yine 1 muz artıyor.O da payına düşen ( 4 de 1) lik kısımla artan 1 muzu afiyetle yiyor.ve sabah oluyor.Tabiki hiçbirinin birbirinden haberi yok.Kimsede söylemiyor gece ben kalktım yedim filan diye.Çuvaldaki muzu boşaltıyorlar ve 4 e bölüyorlar ve yine 1 muz artıyor herkes payına düşen miktarı alıyor, artan 1 muz ise gece kalkmayan 4. maymuna veriliyor.

Sorular;

1-Çuvalda en az kaç tane muz vardır? (Türevleri üretilebilen bir cevap oldugu için en az)

2-Maymunların her biri kaçar muz yemiştir?

http://www.zekasorulari.net/

çOK zEKA sORUSU..ZEKİLERİ GÖRELİM
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Zeka Soruları..yapabilenlere rep
» mmm gibi paraya para katma caizmi...akif bey-fatma hanımın sorusu
» zEKA oYUNLARI sİTELERİ
» 15 YOLLA zeka Geliştime
» ÇOKLU ZEKA KURAMI