KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Fazla ücret alan 21 özel hastaneye 537 bin TL ceza

YazarMesaj
Limoni
Co-Admin
Limoni

Rep Gücü : 14922
Rep Puanı : 44

Fazla ücret alan 21 özel hastaneye 537 bin TL ceza Empty
MesajKonu: Fazla ücret alan 21 özel hastaneye 537 bin TL ceza   Fazla ücret alan 21 özel hastaneye 537 bin TL ceza Icon_minitimePerş. Ekim 06, 2011 9:37 pm

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürlüğü ekipleri, özel hastane ve tıp merkezinde 'katkı payı' denetimi yaptı. İncelemeye alınan 21 özel sağlık merkezinin de hastalardan fazla oranda ek ücret aldığı belirlendi.Yapılan incelemelerde, tamamı SGK tarafından karşılanmasına rağmen acil servislerde verilen hizmetlerden "katkı payı'' alındığı, poliklinik, tahlil, tedavi gibi hizmetler karşılığında ise belirlenen orandan fazla ücret alındığı ortaya çıktı. 21 özel sağlık merkezine de cirolarına göre 537 bin lira ceza kesildi.

SGK İzmir İl Müdürlüğü ekipleri, "risk odaklı denetim'' kapsamında, özel hastane ve tıp merkezlerine, hastalara verdiği sağlık hizmetleri karşılığında talep ettiği ek ücretlerle ilgili denetim yaptı. SGK ile anlaşmalı olan özel sağlık kuruluşlarının acil servisleri, poliklinik ve tedavi hizmetlerinin verildiği alanlarda kontrol yapan ekipler, hastaların kredi kartıyla ödeme yaptıkları pos makinelerinin terminal numaralarını tespit etti. Bankalarla yaptıkları görüşmelerde terminal numaraları sayesinde POS makinesinden yapılan ödemeleri ve kimler tarafından yapıldığını tespit eden görevliler, bu bilgileri kendi sistemlerinde kayıtlı olan ve hastanelerde tedavi gören SGK'lıların bilgileriyle karşılaştırdı. Bu kapsamda 29 özel hastane ve tıp merkezinde gerçekleştirilen araştırmanın 21'i sonuçlandı. SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, "Sonuçlanan incelemelerin tamamında vatandaştan fazla miktarda katkı payı alındığını tespit ettik." dedi. Keskin, özel hastanelerin yönetmelik gereği A ile E arasında değişen kategorilerde değerlendirildiğini ve kategorilerine göre yasayla belirlenmiş oranlarda katkı payı alabileceklerini ifade etti.

DAHA AĞIR CEZALAR KAPIDA

Keskin, "29 özel hastane ve tıp merkezinin 1 aylık dönemde verdiği sağlık hizmetleri baz alınarak incelememizi gerçekleştirdik. 8'inde inceleme devam ederken, 21'ini sonuçlandırdık ve hepsinde yasada belirtilen oranın üzerinde ek ücret alındığını ya da acil serviste müdahale etmelerine rağmen ücret talep edildiğini belirledik. Yönetmelik gereği bu türde uygulamanın 1 ay içerisinde 5'ten fazla yapıldığı tespit edilirse, ciroları oranında üst sınırdan ceza uygulanıyor. Bu nedenle özel sağlık kuruluşlarının kayıtlarında fazla ek ücret alımını 5 kez yaptığını tespit ettiğimizde, incelememizi sonlandırıp ceza uyguladık. Bundan sonraki denetimlerimiz daha sık ve geniş dönemlerde gerçekleşecek, daha ağır cezaları içerecek." diye konuştu. Keskin, denetimin geçtiğimiz ay Aydın'da da başladığını ve incelemelerin sürdüğünü belirterek, "Bu çalışmayı diğer Ege illerine de yayacağız." bilgisini verdi.

Önceki yıllarda denetimleri, reçeteler üzerindeki inceleme, şikayetler ve rutin kontroller üzerinden yapan SGK, bu incelemelerin caydırıcı ve etkin olamayacağı düşüncesiyle 2010'da 'risk odaklı denetim' modelini uygulamaya başladı. Risk odaklı denetim modeli, risk taşıyan, suistimale açık ve usulsüzlük yapılabilecek konuların tespit edilerek denetimlerin bu alanlarda yoğunlaşmasını öngörüyor. İZMİR AA
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1187781&title=fazla-ucret-alan-21-ozel-hastaneye-537-bin-tl-ceza

Fazla ücret alan 21 özel hastaneye 537 bin TL ceza
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» kredi Kartınıza sakın fazla ücret yatırmayın!
» Yasak ama özel hastanelerin yüzde 66'sı vatandaştan fazla fark ücreti alıyor
» Recep Akdağ DRLAR İÇİN Bir özel telefon hattı, özel bir internet hattı oluşturuyoruz.
» EK DERS ÜCRET YÖNETMELİĞİ
» İslama Göre Ücret Nasıl Omalı..İşçi İşveren münasebetleri