KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kader konusunda en çok merak edilenler

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

Kader konusunda en çok merak edilenler Empty
MesajKonu: Kader konusunda en çok merak edilenler   Kader konusunda en çok merak edilenler Icon_minitimePaz Tem. 12, 2020 8:52 am

https://sorularlaislamiyet.com/kader-konusunda-en-cok-merak-edilenler

1 Alın yazısı ne demektir? İnsanların doğduklarında alınlarına doğacağı gün ve evleneceği kişi yazılıyormuş, bunun doğruluğu nedir?
2 Izdırari kader ile evlilik ve rızık ilişkisi hakkında bilgi verir misiniz? Sevgi, evlilik, günahlar kader midir?
3 Kader ve kaza, ne demektir?
4 Bizim ne yapacağımız kaderimizde yazılmış ise, ne suçumuz var?
5 Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?
6 Kader konusunda detaylı bilgi verir misiniz?
7 Kur'an'da pek çok ayette geçen "kalplerin mühürlenmesi" ne demektir? Kalbi mühürlenen bir insan, iman etmemekten nasıl sorumlu tutulabilir?
8 Hamilelikte saç kestirmenin bir sakıncası var mıdır?
9 Dua ile evleneceğim kişiyi değiştirebilir miyim?
10 Allah niçin kullarını bir yaratmadı? Neden kimini kör, kimini topal, bedensel engelli olarak yarattı?
11 Öldürülen veya intihar eden kişiler ecelleriyle mi ölmüş oluyorlar? Yani öldürülen veya intihar eden kişilerin kaderinde yine o vakitte başka bir nedenden dolayı ölmek yazılı mıdır?
12 Yaratılışımız bizim tercihimiz olmamasına rağmen imtihan olmamızın sebebi nedir?
13 Her şeyde bir hayır vardır, sözü doğru mudur?
14 "Madem Cenâb-ı Hak ezelî ilmiyle benim ne yapacağımı biliyor, öyleyse benim ne kabahatim var?" sorusuna nasıl cevap vermeliyiz?
15 "Hayır ve şer Allah'tandır." sözünü nasıl anlamalıyız?
16 Genç yaşta ölümün hikmeti nedir; yaşasaydı daha hayırlı olmaz mıydı?
17 Sadaka ile ömrün uzaması ecelin değişmesi anlamına mı gelir? "Ecel birdir, değişmez." hadisini nasıl anlamalıyız?
18 Kısmete razı olmak ne demektir ve bunun ölçüsü nedir?
19 Allah'ın bizim ne yapacağımızı bilmesi ve kader konusunda bilgi verir misiniz?
20 Rabbimize hakkıyla nasıl teslim olalım? Teslimiyet hususunda önemli noktaları izah edebilir misiniz?
21 Yapılan dualar kaderi nasıl etkiliyor; dua ile kader değişir mi?
22 Kadere imanın Kur'an'da olmadığı, hadislere sonradan karıştırıldığı, iddiasında olanlar var. Kadere imanın kaynağı nedir?
23 İnsan kendi kaderini kendi mi belirler, yoksa Allah tarafından mı belirlenir?
24 "Zalim Allah'ın kılıcıdır, onunla önce intikam alır, sonra da ondan intikam alınır." sözünden ne anlamalıyız? Burada irade devre dışı mı kalıyor?
25 Kadere iman eden kederden emin olur, sözünü açıklar mısınız?
26 Kur'an-ı Kerim'de; "Allah kime hidâyet verirse doğru yolda olan odur; kimi de hidâyetten mahrum eder, şaşırtırsa; artık imkânı yok, ona yol gösterecek bir dost bulamazsın." deniliyor. Burada Allah'ın insanı zorlaması söz konusu mu?
27 İnsan kendi kaderini kendisi mi çiziyor?
28 Şerri de Allah mı yaratıyor?
29 İmam-ı Mübin ve Kitab-ı Mübin hakkında bilgi verir misiniz?
30 Olumlu düşünmenin dinimizdeki yeri nedir; hayatımızda nasıl bir etki yapar?
31 "Ecel birdir, değişmez." hakikatını nasıl anlamalıyız? Trafik kazasında ölen bir kişi o araca binmeseydi yine ölecek miydi?
32 Bütün fiillerimizi Allah yarattığına göre, bizim suçumuz ne?
33 ALLAH bizim ne yapacağımızı biliyor ise, bizi neden dünyaya gönderdi?
34 Duanın kaderimize etkisini merak ediyorum; değiştirebilir miyiz duamızla kaderimizi?
35 İnsanlar günah işleme özelliğinde yaratıldığı halde, neden cehenneme atılıyor?
36 Dünyanın ıssız bir köşesinde yaşayan ve İslâm dininden habersiz olan bir insan, âhirette nasıl sorumlu tutulabilir?
37 Ata ve Levh-i Mahv ve İsbat nedir? Levh-i Mahv ve İsbat levhasının hikmeti nedir?
38 Kader önceden yazılmış ve belirlenmiş ise, neden Berat Kandili'nde gelecek yıl olup bitecek işlerin karara bağlandığı söylenir?
39 Kader, Allah'ın bilmesidir, deniliyor; ancak bununla ilgili ayet yoktur. Kur'an ve hadislerde cüzî iradeden bahsedilmiyor. Çocuğa anne karnındayken said veya şaki olacağı yazılıyor. Bu kararla insanın eli kolu bağlanmıyor mu?
40 Kader zulmeder mi?
41 Günah işleyen bir kişi, kendi iradesine uyarak mı günah işler, yoksa kaderinde olduğu için, çaresiz bir şekilde günahı işlemeye mecbur mu kalır?
42 "Hidayet Allah'tandır." sözü nasıl anlaşılmalıdır?
43 Allah, bazı insanları cehennem için mi yaratmıştır?
44 Doğuştan engelli insanların bir suçu mu vardı ki öyle yaratıldılar?
45 "Taşı atan sen değildin, Allah'dı...", "Ben dileyemeden kimse dileyemez...", "Allah'ın izni olmadan bir yaprak dahi düşmez..." ayetlerini kader ilmi açısından değerlendirebilir misiniz? Bu ayetler, cüzi irade, külli irade açısından nasıl anlamak gerekir
46 Allah bizi yaratırken ne yarattığını bilmiyor muydu?
47 İntihar etmek kişinin kaderinde mi vardır?
48 Hadiste bildirildiğine göre: Hz. Musa (as), Hz. Adem (as)'e "'İnsanları işlediğin günah sebebiyle cennetten çıkardın." suçlamasına, "Allah'ın beni yaratmadan önce hakkımda takdir etmiş olduğu bir iş konusunda mı beni yargılıyorsun?" cevabını vermiş...
49 Ata, kaza ve kader hususlarını şu hadis-i şerif çerçevesinde açıklar mısınız? "Her şeyin bir hakikatı vardır. İmanın hakikatı ise şudur: Kul, başına gelen şeyin her şart ve durumda mutlaka ona gelecek olduğunu bilmelidir. Başına gelmeyen şeyin de,.."
50 Kaç çeşit kaza vardır? Kaza-i muallak, mutlak gibi kavramlar neyi ifade ediyor?
51 Zalimlerin bu dünyada işleri rast gittiği halde, bazı iyiliksever insanların işleri kötü gitmektedir; bunun hikmeti nedir?
52 İnsanların dünya nimetlerinden aldıkları paylardaki farklılık, ilâhî adalet yönünden nasıl yorumlanabilir?
53 Allah, kimin ne yaptığını bildiği halde, neden tekrar sorgu sual edecektir? Direkt cehenneme atsa olmaz mı, hesap gününün hikmeti nedir?
54 Deprem gibi afetler bir tesadüf mü, yoksa kaderimiz midir?
55 1. Hz. Hızır niye o çocuğu öldürerek babasına iyilik yapıyor?
56 Allah bizim adımıza her şeyi yazdı, bize sadece rol verdi, ama neden bana iyi başkasına kötü ruh verdi? Ya da ben kötü, başkası iyi. O halde günah işlememizi Allah istiyor öyle mi?
57 Allah (c.c), kişinin öleceği anı bildiği için mi ölümünün o an gerçekleşmesini ezelde takdir ediyor?
58 Kader hakkında konuşmak tehlikeli mi?
59 Eğer İsrafil, Mikail, Cebrail ve Hamele-i Arş'ın aralarında ben de bulunsam ve sana dua etsem, gene senin için yazılan kadınla evlenirdin, anlamına gelen hadis sahih midir?
60 Allah bir şeyi dilemezse baştan beri dilememiş midir? Allah bir şeyin insanların istediği gibi olmasını istemediği durumda insanlara belalar, dertler vererek o işin olmamasını mı sağlar?
61 Kader utansın, kahrolsun kader, gibi ifadeleri kullanmak doğru mudur?
62 Allah Teala, kullarını yaratmadan önce cennet veya cehenneme gideceğini bildiği halde, cehennemlikleri neden yarattı?
63 Bazıları insan iradesini hiçe sayıyor ve insanın, yaptığı isyanlardan sorumlu olmadığını iddia ediyorlar. İnsan bütün işlerini bir cebir altında mı yapmaktadır; değilse hangi fiillerinden sorumludur?
64 Levh-i Mahfuz'un içinde her şey var mıdır?
65 Levh-i mahfuz ne demektir?
66 İslam'daki kadere teslimiyetin veya her işte bir hayır vardır, anlayışının psikolojide Pollyannacılık olarak adlandırılan davranış biçimlerinden farkı nedir?
67 Bir tabiî afette ölenlerin hepsinin eceli birden mi gelmiştir?
68 "Beşer zulmeder kader adalet eder." derler. Şahit olduğumuz bir olay hakkında arkadaşım ana tepki gösterdi, niye yorum yapmıyorsun gibisinden; hangisi doğru, yorum yapmalı mı, yapmamalı mıyız?
69 Anne ve babamızın belirli olması, evliliğin irademiz dışında olduğunu göstermez mi? Eğer anne babamızın kim olacağını biz belirleyemiyosak, evlilikte kader olmuş olmuyor mu?..
70 "Nazar kaderle yarışsaydı, kaderi geçerdi." hadisi hangi anlamlara gelmektedir?
71 Kaderin fiillerimiz üzerindeki etkisi nedir? Doğduğumuzdan itibaren Cenab-ı Allah bizim ne yapacağımızı, cennete mi, cehenneme mi gideceğimizi biliyor. Hayatımız boyunca neler yapacağımız belli?..
72 İnsan, rüzgârın önünde bir yaprak gibi iradesiz bir varlık mıdır?
73 İmam-ı Gazali’nin, “Eğer yapmak istediğin iyiliğe engel çıkıyor ve kötülüğü rahatça yapabiliyorsan, cehennemliksin." anlamında bir sözü var mıdır?
74 Evleneceğim kişiyi rüyamda görmem mümkün mü?
75 Allah her şeyi önceden biliyor da neden bizim bu suçları işlememize engel olmuyor?
76 Allah Teala'nın bazı insanları özürlü yaratmasının hikmeti nedir? Bunların ahiretteki durumu nasıl olacaktır?
77 Çocuk yaşta ölenlerin direkt cennete gitmesi, sınava tabi tutulanların cehenneme gitmesi haksızlık değil mi? Cehenneme giden "Beni de çocukken öldürseydin, ben de cennete gitseydim." diyemez mi?
78 Acaba cehenneme gidecek insanların ruhunda, kötü ruh kaynağı gibi bir yerden eklenmiş bir parça olma ihtimali var mıdır? Bu konuda ne diyorsunuz?
79 Kaderim böyleymiş demek doğru mudur, doğruysa nerde ve nasıl kullanırız?
80 Cehennemde bir kafir, "Allah'ım bazılarını çocuk yaşta öldürdün, beni de çocuk yaşta öldürseydin de cennette gitseydim." diyemez mi? Veya cennette bir mümin, "Allah'ım beni daha fazla yaşatsaydın da cennetteki derecem daha yüksek olsaydı." diyemez mi?..
81 İnsanın iradesini de Allah yarattığına göre, Allah insanın günah işlemesine neden müsade etmektedir?
82 Çirkinlik bir imtihan mıdır? Dış görünüş itibariyle çok çirkin bir insanın yapması gereken nedir?..
83 İrademiz özgür müdür? Eğer her şey Tanrı'nın eseri ise ve insanın kendiliğinden hiçbir şeye gücü yetmezse,Tanrı'nın lütfu olmaksızn iyilik ya da kötülük yapamazsa, bu insanın özgür olduğu nasıl söylenebilir?..
84 Kulların cennete yahut cehenneme gidecekleri konusu, kader-i mutlakta mı ele alınır, kader-i muallakta mı?
85 "Kul, hayrıyla, şerriyle kadere inanmadıkça, kendine (hayır ve şerden) isabet edecek şeyi atlatamayacağını, (hayır ve şerden) kaçacak olan şeyi de yakalamayacağını bilmedikçe iman etmiş olmaz." hadisini açıklar mısınız?
86 Kim Allah'ın hükmüne razı olmaz ve Allah'ın kaderine de inanmazsa, Allah'tan başka ilah arasın, anlamına gelen hadise göre, Allah diliyor biz de gereken rolü oynuyor muyuz?
87 Evlilik kader midir?
88 Yaşadığımız anı sanki daha önce yaşamış gibi olmamız hakkında bilgi verir misiniz?
89 Kasti ve bilerek kendini öldüren veya bilerek büyük günah işleyen çocuğun ahiretteki durumu ne olacak?
90 Ben namaz kılan dindar biriyim, tevekkül ettim; kaderim neden yanlış tercihime engel olmadı? İlk sözlüm tarikat üyesi bir insandı,.. malesef ayrıldık. İkinci nişanlım konumunu söylemedi,.. ayrıldım. Ve evli olduğum kişi namaz kılan, ama içki ve dünya ..
Kader konusunda en çok merak edilenler 169981674
Bizim ne yapacağımız kaderimizde yazılmış ise ne suçumuz var?

Kader konusunda en çok merak edilenler 169981674

Bizim ne yapacağımız kaderimizde yazılmış ise ne suçumuz var?

Kader konusunda en çok merak edilenler 95593401

Levh-i Mahv ve İsbat ne demektir?

Kader konusunda en çok merak edilenler 178269455

Kadere iman bize neler kazandırır?

Kader konusunda en çok merak edilenler 178241933

Kader Nedir ?

Kader konusunda en çok merak edilenler 178241121

İnsan Kader'ini Kendimi Çizer

Kader konusunda en çok merak edilenler 178238536

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...