KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kuran Muhtevası İle İlgili Hadisler

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

Kuran Muhtevası İle İlgili Hadisler Empty
MesajKonu: Kuran Muhtevası İle İlgili Hadisler   Kuran Muhtevası İle İlgili Hadisler Icon_minitimeSalı Ocak 12, 2010 6:18 am

Ebu Bekr Bin Ebu Davud es Sicistani, Ebu Tahir Ahmed Bin Ümer el Misri, İbn Vehb, Hayve Bin Şüreyh , Ukayl Bin Halid, Seleme Bin Ebi Seleme Bin Abdurrahman, babasından, İbni Mesud (R) senedi ile;
Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki;

كان الكتاب الأول ينزل من باب واحد على وجه واحد ونزل القرآن من سبعة أبواب على سبعة أحرف زاجر وأمر وحلال وحرام ومحكم ومتشابه وأمثال فأحلوا حلاله وحرموا حرامه وافعلوا ما أمرتم وانتهوا عما نهيتم واعتبروا بأمثاله واعملوا بمحكمه وآمنوا بمتشابهه وقولوا آمنا به كل من عند ربنا

“İlk kitab bir babdan bir vecih üzere inmiştir. Zecr( Nehiy ) , emir, helal , haram muhkem, Müteşabih ve emsaldir. Helalini helal, haramını haram sayınız. Ne ile emrolunmuş iseniz onları yapın, nelerden nehy edilmiş iseniz onlardan sakının. Misallerden ibret alınız. Muhkemi ile amel ediniz. Mütaşabihlerine iman ediniz ve deyiniz ki ; “Bunların hepsi Rabbimizin katındandır. O’na iman ettik.” (Ali imran, 7) İsnadı hasendir. Ahmed (1/455) Tahavi Müşkilül Asar(4/184-5) İbni Hibban(2/63)

Ebu Bekr Ca’fer Bin Muhammed el Firyabi, Osman Bin Ebi Şeybe, Cerir Bin Abdül Hamid, Mansur, Said Bin Ubeyd, Abdurrahman es Sülemi, Ali Bin Ebi Talib(ra) senedi ile; Ali(ra) dedi ki; “Bakiul Garkad’da bir cenezede idik. Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem geldi ve oturdu. Biz de yanına oturduk. Elindeki değneği çevirmeğe başladı. Değneği ile yere iz yaptı. Sonra buyurdu ki;

ما منكم من نفس منفوسة إلا كتب مكانها من الجنة والنار وإلا قد كتب شقية أو سعيدة فقال رجل يا رسول الله أفلا نتكل على كتابنا وندع العمل فمن كان منا من أهل السعادة فسيصير إلى عمل أهل السعادة و من كان منا من أهل الشقاوة سيصير إلى عمل أهل الشقاوة فقال اعملوا فكل ميسر أما أهل السعادة فييسرون لعمل أهل السعادة وأما أهل الشقاوة فييسرون لعمل أهل الشقاوة ثم قرأ فأما من أعطى واتقى وصدق بالحسنى فسنيسره لليسرى وأما من بخل واستغنى وكذب بالحسنى فسنيسره للعسرى

“İçinizden hiçbir kimse yoktur ki cennetlik mi, cehennmlik mi olduğu yazılmış olmasın. Şaki veya said oluşu yazılmıştır. “Bir adam dedi ki; “Ya Rasulallah! O halde hakkımızda yazılana güvenip ameli bırakırız. İçimizden her kim saadet ehlinden ise, saadet ehlinin ameli ona kolaylaşır, her kim de şekavet ehlinden ise şekavet amelinin ameli ona kolaylaşır değil mi?” Buyurdu ki; “Amel ediniz zira herkese ameli kolaylaştırılacaktır. Kim saadet ehlinden ise ona saadet ehlinin ameli müyesser olur, kim de şekavet ehlinden ise ehli şekavetin ameline o kişi müyesser olur.” Sonra şu ayeti okudu; “Kim Allah’ın hakkını verirse O’ndan korkup korunur ve O güzel(tevhid kelimesini) tasdik ederse, biz de ona hayır ve kolaylık yolunu kolaylaştırırz.” (Leyl ;5-7) Ama kim cimrilik eder ve kendini (Allah’ın sevabına) muhtaç görmezse ve o en güzel olanı yalanlarsa onu en zor olana (cehenneme) muvaffak kılarız. “(Leyl;8-10)” Buhari(2/120) Müslim(2647)

Ebu Cafer Ahmed Bin Yahya el Hulvani, Ahmed Bin Abdullah Bin Yunus, Züheyr (yani İbni Muaviye), Yahya Bin Said, Muhammed Bin İbrahim et Teymi, senedi İle dedi ki; “Alkame Bin Ebi Vakkas’ı Şöyle derken işittim; “Ömer Bin Hattab şöyle diyordu; Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki;

إنما الأعمال بالنيات وإنما لكل امرئ ما نوى فمن كانت هجرته إلى الله و رسوله فهجرته إلى الله و رسوله و من كانت هجرته إلى دنيا يصيبها أو إلى امرأة يتزوجها فهجرته إلى ما هاجر إليه

“Şüphesiz ameller, niyetlerle beraberdir. Kişiye de ancak niyet ettiği vardır. Kimin hicreti Allah ve Rasulu için ise, hicreti Allah ve Rasulünedir. Kimin hicreti de kavuşacağı bir dünyalık veya bir kadın nikahlamak için ise, onun hicreti de ancak niyet ettiği şeyedir. Buhari(1/2, 8/175, 9/29) Müslim (1907)

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Kuran Muhtevası İle İlgili Hadisler Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

Kuran Muhtevası İle İlgili Hadisler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kuran Okuyucularıyla İlgili linkler hatim vs hepsi
» muhafazakarlaşıyormuyuz? %60 ımız kuran okumayı bilmiyor,%22 hayatı boyunca eline bir kere bile kuran almamış,%8 anlamını okuyor...
» Hadisler
» Hadisler Peygamberimizin emaneti
» Seçme Hadisler..Kaynaklarıyla