KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

iNANCIN YARALARI..İnanç sistemi Alzheimer'i engelliyor

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015189
Rep Puanı : 97

iNANCIN YARALARI..İnanç sistemi Alzheimer'i engelliyor Empty
MesajKonu: iNANCIN YARALARI..İnanç sistemi Alzheimer'i engelliyor   iNANCIN YARALARI..İnanç sistemi Alzheimer'i engelliyor Icon_minitimeSalı Ocak 26, 2010 12:24 pm

İnanç sistemi Alzheimer'i engelliyor
26 Ocak 2010 Salı 21:18
Dine önem veren insanların Alzheimer hastalığına yakalanmasının, diğer insanlara göre daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten Prof.Dr.Enzo Manzato başkanlığındaki ekibin çalışmaları sonucu dini sorumluluklarına önem verip yerine getirenlerin unutkanlığa düşme oranının dini yaşantısına dikkat etmeyenlerden az olduğu belirlendi.

64 hastanın katıldığı ve 12 ay süren araştırmada hastalar, dindarlığı az seviyede olanlar ve dindarlığı orta ve yüksek seviyede olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Bir yıl süren araştırma süresince beyin fonksiyonları ölçülen hastalardan dindarlığı orta ve yüksek seviyede olanların yeme-içme, kendi başına giyinme, banyo yapma kabiliyetleri devam ederken düşük seviyede olanların bu kabiliyetlerinde kayıplar meydana geldiğinin gözlemlendiği ifade edildi.

Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinin olmadığı, ilaç tedavisi ve özel yaşam koşullarının hastalığın ancak ilerlemesini yavaşlattığına dikkat çekildi. Profesör Manzato sıradan sosyal yaşamdaki duyusal uyarıcıların kavramsal gerilemeye yol açtığının bilindiğini fakat bu araştırmada dindarlığın kavramsal kayıpları azaltıcı bir etken olarak tespit edildiğini söyledi.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

iNANCIN YARALARI..İnanç sistemi Alzheimer'i engelliyor Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

iNANCIN YARALARI..İnanç sistemi Alzheimer'i engelliyor
1 sayfadaki 1 sayfası