KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hayvan Azsa Kurban KESİLMESİ..

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Hayvan Azsa Kurban KESİLMESİ.. Empty
MesajKonu: Hayvan Azsa Kurban KESİLMESİ..   Hayvan Azsa Kurban KESİLMESİ.. Icon_minitimePaz Ekim 17, 2010 8:02 am

Diyanet: Gerekirse kurban kesmeyin

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, “Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanların, Türkiye’nin canlı hayvan rezervini tehlikeye sokabileceği” iddiaları üzerine, “Bir tehlike görürsem ‘Bu yıl kurban kesilmeyebilir’ derim” mesajı verdi.

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, “Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanların, Türkiye’nin canlı hayvan rezervini tehlikeye sokabileceği” iddiaları üzerine çalışma başlattı. Konuyla ilgili veri toplanmasını isteyen Bardakoğlu, “Bir tehlike görürsem ‘Bu yıl kurban kesilmeyebilir’ derim” mesajı verdi. Türkiye’de hayvancılıkta yaşanan kriz, et ithalatını gündeme getirirken, bu yıl Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvan sayısının sorunu daha da derinleştireceğinden korkuluyor. Başta meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere ilgili birimlerin bu konudaki uyarılarını dikkate alan Bardakoğlu, şunları söyledi:

Verileri toplattırıyorum

Yardımcılarıma, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, konuyla ilgili sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının elindeki verileri bildirmeleri talimatı verdim. Gelen bilgiler ve onlarla yapacağımız değerlendirmeler sonucunda bir karara varacağız. Önümüzdeki hafta detaylı bir açıklamada yapmayı planlıyoruz.

Açıklama haftaya

Kimileri ‘Kesilmesinde bir sakınca yok’ diyor, kimileri de ‘Kesmeyelim’ diyor. Tüm kesimlerin değerlendirmelerini alacağız. Eğer bu yıl kurban edilecek hayvanların, canlı hayvan stoğunu olumsuz şekilde etkileyeceği sonucu ortaya çıkarsa, biz de bu konuda fikrimizi söyleriz. Bir tehlike görürsem ‘Bu yıl kurban kesilmeyebilir’ derim.

Dişileri kesmeyin

Kıtlık, doğal afetler ve benzer gelişmelere bağlı olarak kurban kesiminden vazgeçilebilmesinin dinen bir sakıncası olmayacağı vurgusu yaparız. Ancak, hiçbir olumsuz gelişme olmaması halinde dahi, özellikle dişi hayvanların kurban edilmemesi gerekir. Kısır olduğu kesin olanlar dışında dişilerin kurban edilmesi doğru olmaz.

Pakistan örneği

Örneğin bir süredir, vekaletle kurban kesimi yoluyla Pakiktan’da kurban kesiyorduk. Ancak Sayın Başbakan’la hafta başında Pakistan’a yaptığımız ziyarette de oradaki temsilcilerimize şunu şöyledim: Burada kurban keseceğiz diye, ülke halkına zarar vermeyelim. Çünkü sel nedeniyle binlerce hayvan telef oldu. Bir de biz kurban keseceğiz diye insanların elindeki hayvanları alırsak aslında onlara, iyilik değil, uzun vadede kötülük yapmış oluruz.

..............****************-------------------********................................

ilahiyatçıların görüşleri

Prof. Dr. Cemal Sofuoğlu (Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi): Bir ülkede çok fazla hayvan yoksa kurban kesilmemesi görüşündeyim. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun yaptığı açıklamaya tamamen katılıyorum ve anlayışla karşılıyorum. Ülke ekonomisi iyi değilse yapılacak bir şey yok. Aynı şekilde döviz sıkıntısı olduğunda da hac ibadeti yerine getirememek de olabilir. Hayvan ithal ederek kurban kesmek pahalı olur ve gerek yok, bu sene böyle geçer. Bu bayram kurban hem pahalı olduğu için hem de az olduğu için ben de kurban kesmeyeceğim.

Prof. Dr. Saim Yeprem (Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi): “Bu bir ibadet. İbadetlerin yapılması da şartların uygunluğuna bağlıdır. Namaz için bile bu geçerlidir. Kurbanla ilgili olumsuz şartların geçerli olup olmadığı resmi mercilerden kesin bilgi verilirse düşünülebilir. Gücü yeten keser gücü yetmeyen kesemez. Allah gücünüz yetmezse evinizi tarlanızı satın kurban kesin demiyor ki.”

Prof. Dr. Fahri Kayadibi (İÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi): İbadetin yerine getirilmesi gerekiyor, fakat zaruret doğduğu takdirde dinde zorlama olmaz. Eğer kesilecek hayvan yeterli sayıdaysa kesilmelidir. Fakat yeterince hayvan yoksa vatandaşlar başka yollardan ibadetlerini yerine getirmelidir. Tarım ve hayvancılık ülkesinde kurban bulamayacak duruma gelmekten utanıyorum. Bir Müslümanın kurban kesememesi beni çok incitiyor. Böyle bir şey olamaz.

Prof. Dr. Emrullah Yüksel (İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı): Bir Müslüman ‘kurban kesmek dini vecibedir, bunu kimse engelleyemez’ derse hissi davranmış olur. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı inceleme sonucunda bir karara varılırsa daha bilimsel olur. Milletin faydasına olacak araştırmalarla mevcut durumun tespit edilmesi lazım. Canlı hayvan rezervi, kesimlerin oranlarına göre ne getirir ne götürür belirlenmesi gerekiyor. Ülke olarak, körü körüne değil de kar zarar hesabı yapılarak hareket edersek geleceğimizi de düşünmüş oluruz

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır (İÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi): Kurbanın azlığı çokluğu bunlar geçici şeyler. Her sene olduğu gibi elbette bu sene de kurban kesilecektir. İmkanı olan Müslümanlar bu sene de kurbanlarını kesmeli, kurban ibadetinin yerine bağış ibadeti yapılamaz, yemek yerine çay içmek gibi bir şey, bunlar birbirinden çok farklı şeyler. Hayvanın az olması önemli değil olduğu kadarı bayramda kesilmesi gerekir. Bunun ileride daha büyük bir et sıkıntısına dönüşeceğini sanmıyorum. Ne olursa olsun bu ibadet yerine getirilmeli.

Prof. Dr. Mehmet Zeki Duman (Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı): “Bu yıl kurbanlıkların pahalı olacağı veya hayvan sayısının az olduğu söyleniyor. Ancak, kurban fedakarlık gerektiren bir ibadettir. İnsanlar, Hz. İbrahim’in bu fedakarlık için oğlunu kurban etmek istemesini unutmamalıdır. İmkanı olan bu fedakarlık için kurban keser. Eğer büyükbaş hayvan pahalı ise küçükbaş hayvan tercih edilebilir. Ya da büyükbaş hayvan kesiminde hisse sayısı yediyi geçmemek şartıyla artırılabilir. Önemli olan ibadetin Allah rızası için yerine getirilmesidir.”

Çiftlik sahipleri ile ziraatçi dernekleri de bölündü

İbrahim Yetkin (Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı): Bu sene kurban kesilmemeli. Türkiye’de hayvan varlığında sorunlar var, küçük ve büyükbaş hayvan sayımız az olduğu için et ihtiyacında sorun teşkil ediyor. Maalesef önümüzdeki bayramda, geçtiğimiz yıl kadar büyük rakamlara ulaşılabilecek hayvan kesimi yapılamaz. İleride yaşanılacak sıkıntılara neden olmamak için vatandaşın kurban kesimi yerine ilgili kurumlara bağış yapması daha iyi olur.

Mehmet Şahbaz (Şahbazlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı-Besi çiftliği sahibi): “Erkek kurbanlık kesmede problem yok. Türkiye ilk defa kurban bayramı yaşamayacak. Herkes aylar öncesinden hazırlandı. Kurbanlık sıkıntısı yok, sadece fiyat pahalılığı var. Yurt dışından gelecek kurbanlıklarda deli dana hastalığı riski olabilir. Her ülkenin kendi has hayvansal hastalığı var. Biz de şap var. Avrupa’da deli dana var. Sıkı kontrol yapılamazsa ülke olarak hem deli dana hem de şapla uğraşırız.”

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Hayvan Azsa Kurban KESİLMESİ.. Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

Hayvan Azsa Kurban KESİLMESİ..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» şoklamayla kesilen hayvan eti caizmi Şoklama ve bayıltarak hayvan kesmek caiz midir?
» Bağış ile,kurban kesilmeden Kurban ibadeti OLmaz..DİYANET
» MUHTELİFU'L-HADÎS
» George Hayvan Ciftligi -Bin Dokuz Yuz Seksen Dort
» Et Balık Kurumu (EBK)-Meğer Türk halkına ölü hayvan etlerini yedirmişler