KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ?

YazarMesaj
minikalem

minikalem

Rep Gücü : 1027
Rep Puanı : 9

şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ? Empty
MesajKonu: şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ?   şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ? Icon_minitimeC.tesi Kas. 06, 2010 4:04 am

Eğitimde 220 tavsiye - ŞEBNEM ÖZÇELİK - Istanbul - 06.11.2010

şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ? Egitimde-220-tavsiye_4660_b Milli Eğitim Şûrası köklü değişiklikler öngören tavsiye kararları aldı. İlköğretimde 5+3 yıllık eski sisteme dönülmesi, zorunlu eğitimin 13 yıl olması bunlar arasında

şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ? Share_save_120_16 şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ? Small_text şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ? Large_text

Ankara Kızılcahamam’da beş günlük çalışmalarını dün tamamlayan 18. Milli Eğitim Şûrası’ndan eğitim sisteminde köklü değişiklikler öngören tavsiye kararları çıktı. 220 karar alınan Şûra’da halen sekiz yıl olan zorunlu eğitim süresinin lise dahil 13 yıla çıkarılması önerisi benimsendi. İlköğretimde eskiden uygulanan 5 yıl+3 yıl sistemine dönülmesi önerisi kabul gördü. Şûra Genel Kurulu’nda Anayasanın 24. maddesine atıfla gündeme gelen “isteyen anne babaların çocuklarına seçmeli din eğitimi verilerek ahlaki ve manevi değerlerin korunması ‘’ önerisi kabul edildi. Genel Kurula sunulan Spor, Sanat, Beceri ve Değerler Eğitimi Komisyon Raporu’nda ise “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’ nin çoğulcu bir anlayış ile tüm öğretim kurumlarında daha etkin olarak okutulması” önerisi yer aldı.Kızılcahamam’da 1 kasımda başlayan 18. Milli Eğitim Şûrası dün sona erdi. Şûrada ‘’Eğitimde 2023 Vizyonu’’ başlığı altında belirlenen konular tartışılarak hazırlanan raporlar müzakere edildi ve verilen önergeler değerlendirildi. Şûra kararları gerekli redaksiyondan sonra Tebliğler Dergisi’nde yayımlanacak.
1+4+4+4 dönemi

Şûrada alınan kararlar eğitimde radikal değişikliklere işaret ediyor. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim kaldırılarak, zorunlu eğitim süresinin 1+4+4+4 şeklinde 13 yıla çıkarılması önergesi oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre zorunlu eğitim bir yıl okul öncesi eğitim, dört yıl temel eğitim, dört yıl yönlendirme ve ortaöğretime hazırlık eğitimi, dört yıl ortaöğretim olmak üzere 13 yıla çıkacak.
İstihdamda tek model

Şûrada öğretmenlere her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmesi ve ek ders saat ücretinin 12 liraya yükseltilmesi benimsendi. Ayrıca öğretmen istihdamındaki mevcut kadrolu, sözleşmeli ve ücretli gibi farklı uygulamaların kaldırılıp tek bir istihdam modeline geçilmesi kabul gördü. Personelin de kademeli olarak sözleşmeli duruma getirilmesi öngörüldü.

şURA sONUÇLARI 5+3 E DÖNÜLÜYORMU ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ŞURA-11 süresini okuyan hafız kimdi leyse kemislihi şey
» Boşanma Sebebleri Ve İnternet Anketi Sonuçları-Chat-Sanal
» Çocuklar Arasında Mal Konusunda Ayrımcılık Yapmanın Hükmü ve Sonuçları