KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015189
Rep Puanı : 97

Kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları Empty
MesajKonu: Kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları   Kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 12:49 pm

Kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıklarıRomatolojik hastalıklar kapsamında görülen; kas-iskelet ve bağ do­kusunu ilgilendiren diğer hastalıklar ise şunlardırPsöriyatik Artrit:Psoriyazis (sedef hastalığı) ile birlikte artrit, si-novit, spondilit yapan bir hastalıktır.
Reiter Sendromu: Artrit, üretrit, konjonktivit, ağız ülserasyonları ve dermatit yapan bir romatizmal hastalıktır.
Enteropatik Artrit: Ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıkları ile birlikte enflamatuvar poliartrit ve eklem bozukluğu yapan bir romatolojik hastalıktır.
Piyojenik Artrit: Virüs, bakteri, fungus enfeksiyonları ile eklem sinovyasında enflamasyon yapan, akut ve kronik olabilen bir artrit tü­rüdür.
Bakteriyel Artrit: Sinowyal dokunun bakterilerle, örneğin strepto­koklarla ciddi enflamasyonu sonucu gelişen artrittir.
Tüberküloz Artriti: Daha çok diz, kalça gibi büyük eklemlerde gö­rülen tüberküloza bağlı gelişen artrittir.
Paget’s Hastalığı: Osteitis deformans da denilen kronik enflama­tuvar bir kemik hastalığıdır.
Osteomyelit: Özellikle kemiğin açık yara ve kırıklarından sonra meydana gelen, daha çok da bakteriyel kökenli olan kemik enfeksi­yonlarıdır.
Osteomalasi: D vitamini alımında eksiklik ya da D vitamini meta­bolizma bozukluğu sonucu gelişen kemik hastalığıdır.
Nörojenik Artropatiler: Merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sis­temi harabiyeti, diyabetik nöropati nedeni ile gelişen ağrısız defor-miteli eklem yakınmaları yapan bir hastalıktır. Bursit: Daha çok omuz, diz, dirsek gibi büyük eklemlerdeki bursa boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşan hastalıktır.
Tenosinovit: Daha çok radius, ulna kemiklerinde görülen kemiklerdeki tendonun iltihaplanması ile karakterize bir hastalıktır.
Benzer Yazılar

• dirsek agrıları kol dirsek agrısı dirsek agrıları kol dirsek agrısıDirsek ağrısı yapan romatizmal hastalıklar şunlardır.Romatizmal hastalıklar: Özellikle romatoid artrit, ateşli ro­matizma ve gut dirsek eklemini etkileyebilir.Dirsek kireçlenmesi: İleri yaşlarda ve sağ tarafta dirsek kireçlenmesi görülebilir. Özellikle tekrarlayan dirseğe yönelik travmalar sonucu kireçlenme gelişir.Dirseğe yönelik darbeler: Darbenin ağırlığına göre dirsek ekleminin yapısını bozarak eklemde ağrıya yol ...
  • romatoid artrit bitkisel tedavi romatoid artrit bitkisel tedaviRomatoid artrit, bağışıklık hücrelerinin eklemlere saldırıya geçmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Sigara kullananlarda kullanmayanlara göre 4 kat fazla görülme riski bulunmaktadır.Romatoid artrit rahatsızlığının ilaç tedavisi ile kısmen ilerlemesi engellenebilir. Ayrıca ilaç kullanımı sırasında çok dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.Romatoid artrit sadece eklemleri değil, aynı zamanda kemik ...
  • artrit agrıları için bal tarçın kürü Artrit, kelime anlamı, ağrılı eklem hastalığıdır. Tıbbi anlamda çok çaresi bulunamamış olan bu hastalık için, yapılan araştırmalar sonucu,doğanın iki mucizesi, gerçek anlamda mucizeler yaratıyor. Bu iki mucizeyi merak edenler için, hemen açıklayalım. Bal ve tarçın. Bu kürü uyguşamaya başladığınız ilk andan itibaren, farkı farkedeceksiniz. Kürü: 2 yemek kaşığı ılık suyun ...
  • Romatoid Artrit nedir Romatoid Artrit Tedavisi Romatoid Artrit nedir Romatoid Artrit TedavisiROMATOİD ARTRİT NEDİR?Romatoid artrit (RA) iltihaplı romatizmaların en sık formudur ve eklemlerin içindeki zarda iltihaba yol açar. Eklem hattı kalınlaşır ve eklemde ısı artışı, şişme ve ağrıya yol açabilir. RA yıllarca devam etmeye eğilimlidir. Tipik olarak vücutta değişik pek çok eklemi etkiler ve kıkırdak, kemik ...
  • Ankilozan spondilit hastalığı tedavisi Ankilozan spondilit hastalığı tedavisiİskelet Sistemi Hastalıkları ve Kas HastalıklarıAnkilozan Spondilit NedirAnkilozan Spondilit; omurga eklemlerinin kronik iltihabi bir hastalığı dır. Genelikle 15-30 yaşlarında ve daha çok erkeklerde görülür. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekte, ancak ortaya çıkışında kalıtımsal özelliklerin etkili olduğu öne sürülmektedir.Ankilozan Spondilit Hastalığı Belirtileri ve Bulgular- Omurga ve sakroiliyak eklemlerdeki ...

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası