KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Meleklere İmanın Faydaları

3 posters
YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015167
Rep Puanı : 97

Meleklere İmanın Faydaları Empty
MesajKonu: Meleklere İmanın Faydaları   Meleklere İmanın Faydaları Icon_minitimePaz Ekim 04, 2009 1:24 am

Allah'a (celle celâluhu), haşir ve neşr'e inanma gibi meleğe inanmanın da, insan üzerinde çok müsbet tesirleri vardır.

Bir defa bu inanç, ferde huzur verir ve onun vahşetini ünsiyete çevirir.. melek insana enîs ü celîs olur ve onunla arkadaşlık yapar. İlhamlar, insanın kalbinde onunla mevcelenir; mânâ yüklü hüzmeler, onunla gelir. Bu sayede insanın içi huzurla dolar ve bu nurlu varlıklarla onun hayatı da nurlanır. Ayrıca, her an meleklerin kontrol ve murâkabesi altında bulunulduğu düşünülerek günahlardan uzak kalınır ve beşerî hevesata karşı frenleyici bir unsur olması sayesinde, hayatın zapturapt altına alınması kolaylaşmış olur.

Resûl-i Ekrem Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), meleklerin havâssından, en faziletlilerinden de faziletlidir. Peygamberlere vahiy getiren melek de sair meleklerden faziletlidir. Beşer arasında Bedir, Uhud ve benzeri gazvelerde bulunanların bulunmayanlara karşı bir üstünlük ve fazileti olduğu gibi, meleklerden o gazvelere iştirak edenlerin de etmeyenlere karşı aynı şekilde üstünlüğü vardır.

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), "Gökte benim iki vezirim vardır: Cebrail ve Mikâil; yerdeki iki vezirim ise, Ebû Bekir ve Ömer."[1] buyururlardı.

[1] Tirmizî, menâkıb 16.
alıntı

hiç bir zaman yalnız değilsin
senin yanında daima sana hayrı iyiliği hatırlatan yoldaşın var

UNUTMA
Dost İstersen Allah Yeter.
Evet, O dost ise, her şey dosttur.

Yaran İstersen Kuran Yeter.
Evet, ondaki enbiya ve melaike ile hayalen görüşür ve vukuatlarını
seyredip ünsiyet eder.

Mal İstersen Kanaat Yeter.
Evet, kanaat eden, iktisad eder; iktisad eden, bereket bulur.

Düşman İstersen Nefis Yeter.
Evet, kendini beğenen, belayı bulur zahmete düşer;
kendini beğenmiyen, safayı bulur, rahmete gider.

Nasihat İstersen Ölüm Yeter.
Evet, ölümü düşünen, hubb-u dünyadan kurtulur
ve ahiretine ciddi çalışır.

Risale-i Nur Külliyatından

İnsan her an kendini gözeten, yapmış olduğu iyilik ve kötülükleri yazan, amellerine karşılık azab ve mükafaat görmelerinde görev alan meleklerin varlığını düşününce kötülüklerden uzaklaşıp iyilik yapacaktır. Eceli gelince ruhunu alacak olan meleği düşününce de ahireti için çalışacaktır.

Cahili sistemde yaşayan ve onların alay ve işkencelerine maruz kalan müslüman, meleklerin Allah'ın izniyle kendisine yardım edeceğini hatırlayınca psikolojik olarak güçlenecek ve imanında sebat edecektir.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Meleklere İmanın Faydaları Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015167
Rep Puanı : 97

MesajKonu: Geri: Meleklere İmanın Faydaları   Meleklere İmanın Faydaları Icon_minitimePaz Ekim 04, 2009 1:26 am

Her zaman ve her yerde bizimle beraber olan bizden hiç ayrılmayan melekler vardır "Kirâmen Kâtibin" adındaki bu meleklerin görevi yaptığımız iyilikleri ve kötülükleri yazmaktır. Demek ki insan tek başına kaldığı zaman bile yalnız değildir. Kendisini daima gözetleyen ve yaptığı işleri yazan melekler vardır

Meleklere inanan bir muslüman "Beni kimse görmüyor istediğimi yaparım" diyemez fenalık yapamaz. Çünkü nerede olursa olsun meleklerin kendisini gözetlediğini iyilik ve kötülüklerinin yazıldığını bilir. Böylece meleklere olan imanımız bizi kötülük yapmaktan vazgeçirir.

Bunlardan başka bizi kötülüklerden koruyan iyilik yapmaya yönlendiren meleklerde vardır. Dünyada iyilik ve güzelliğin misali melek; fenalık ve çirkinliğin kötü örneği de şeytandır. Melek insanı iyiliğe şeytan da kötülüğe çağırır.
Meselâ: Karnı aç ve yardıma muhtaç bir fakir ile karşılaştığımız zaman içimizde bir acıma duygusu belirir ve gizli bir ses bize: "Fakire yardım et" diye seslenir. Bu melek sesidir. Bu sırada içimizde beliren bir başka ses: "Yardım yaparsan paran eksilir yardımdan vazgeç" diye fısıldayarak bizi fakire yardım etmekten vazgeçirmeye çalışır. Bu fısıltıda şeytan sesidir.

Bu durumda biz fakire yardım etmeye çağıran sese uymalıyız. Çünkü bu ses iyiliğ seven ve bizi iyilik yapmaya çağıran dost sesidir. Buna uymak bize iyi işler yaptırır sevap kazanmamıza vesile olur. Şeytanın sesine uymaktan sakınmalıyız. Çünkü o bizi iyilikten alıkoymaya ve günah işlemek için aldatmaya çalışır.

Görülüyor ki meleklere inanmak kötülüklerden sakınmamızı ve ahlâkımızın güzelleşmesini sağlamaktadır.

Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyor:

"Hem şeytan hem de melek insanın kalbine bazı şeyler getirirler. Şeytanın işi kötülüğe çağırmak haktan uzaklaştırmaktır.
Meleğin işi hakka iyiliğe çağırmak ve kötülükten uzaklaştırmaktır.

Kim içinde iyiliğe çağıran bir ses duyarsa bilsin ki o meleğin sesidir. Hemen ona uysun ve Allah'a şükretsin.

Kim de içinde kötülüğe çağıran bir ses duyarsa o şeytanın sesidir. Ondan uzaklaşsın ve Allah'a sığınsın."

1. Kiramen Kâtibîn Melekleri'ne inanmakla her ha limi zin filme alındığını düşünerek şerden, günahtan kaçar, hayırlı işler peşinde koşarız, sevap kazanırız. Böylece darüllezzet ve menzili saadet olan cennetül alâ da maka mımızı düşünür, sorar, duyar dünyada mutlu oluruz.

2. Melek-i Siyanet denilen Allah'ın emriyle insanları ko ruyan, bilhassa çocukluk safhasının muhafız memuru meleklerin varlığını düşünürsek yalnız olmadığımız his sini yaşarız. Dolayısıyla Allah'ın hıfzında olduğu muzu düşünerek güç bulur, mutlu oluruz.

3. Münker ve Nekir meleklerinin de kabirde mü'minler için dost bakışlı, güler yüzlü yaklaşıp bi­zimle sohbet eder şekilde sorular sormaları kabir azabı korku sunu giderir. Bu noktadan hareketle, Risale-i Nur'da hikaye edilen ve talebelerinin malumu olan bir sarf nahif talebesi nin cevabı ve diğer bir Risale-i Nur talebesi şehit merhum Hafız Ali'nin Risale-i Nur'un parlak ve kuvvetli hüccetleriyle cevaplar vermesi gibi inşallah münker ve nekirin ka birde bizi de yalnızlıktan kurtaracak ve öğrendiğimiz manevi ilimleri bizimle müzakere edecek iki arkadaş şeklinde düşünürsek ölümün soğuk yüzü bile güzelle şir. Daha dünyada mut luluğumuza mutluluk katılır.

4. İnsanın en kıymetli ve üstünde titrediği şey, onun canı, ruhudur. Ölüm anında biz onu Allah'ın büyük bir meleği Azrail olan (a.s.)'nin emin ellerine teslim ede ceğiz. Ruhumuzun yuvası olan bedenimiz, kıyamet sonrasında yeniden dirilip ruhumuz ten kafesine dönünceye kadar Hz. Azrail (a.s.)'nın kontrolünde, ruhlar aleminde yıldız larda meleklerle beraber mutlu bir şe kilde varlığını de vam ettirecek, hem Azrail Aleyhisselam ruhlarını almaya geldiği mümini kâmil, iyi insanlara o kadar sevimli ve cana yakın görünecek ki, onlar seve seve gülerek ruhlarını teslim edecekler. İnançsızlar gibi korkudan gözleri yuvalarından dışarı fırlamayacak, ızdırap çekmeyecektir. İşte bu bakış açı sından bakmak Azrail'i (a.s.) bile bize ne kadar sevdiri yor ve ölüm, mutluluğumuza engel olmak şöyle dur sun bir katkı sağlıyor sevinç veriyor. Halk arasında, imanı kamillerin ölümünü görenler buna şahittir.

a.b.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Meleklere İmanın Faydaları Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
aslanmelik

aslanmelik

Rep Gücü : 3
Rep Puanı : 0

MesajKonu: Geri: Meleklere İmanın Faydaları   Meleklere İmanın Faydaları Icon_minitimeCuma Ekim 09, 2009 11:05 pm

hocam ben 7/A altındağa ilk öğretim< melikcan devecioğlu herkes girsin
parisa
Özel Üye
parisa

Rep Gücü : 849
Rep Puanı : 7

MesajKonu: Geri: Meleklere İmanın Faydaları   Meleklere İmanın Faydaları Icon_minitimeC.tesi Ekim 10, 2009 1:00 am

Meleklere îmanın insan psikolojisi üzerinde müsbet te'sirleri vardır. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:
1. Her insan kıymetli bir sözünün veya işinin veya bir kabiliyetinin unutulup gitmesini önlemek takdir edilmesini sağlamak için şiir yazarak kitab hazırlayarak yahut başka san'at dallarına kendini vererek o söz fiil ve kabiliyetini ebedîleştirmeye çalışır. Bu duygu insanda fıtrî olarak vardır.
Bu fıtratta bulunan bir insanın yaptığı bütün iş ve fiillerini bütün söz ve meyillerini "Kirâmen Kâtibîn" adlı meleklerin yazdığını ebedî âlemde kendine ve başkalarına göstermek üzere kaydettiğini îmanla bilmesi; ona ne derece sevinç ve huzur vereceği ruhunu genişletip kalbini ferahlatacağı açık bir hakikattır.
2. İnsanın en kıymetli varlığı ruhudur. Ölüm esnasında bu kıymetli varlığın mahvolup yok olması hiçliğe gitmesi hiç şüphesiz insan için azabların en büyüğü acıların en dehşetlisidir.
İşte insan bu büyük acıdan ve dehşetli endişeden meleklere îman şuûru ile kurtulabilir. Çünkü îman onavefatı esnasında en kıymetli varlığı olan ruhunun Azrâil (as) gibi vazifeli bir memurun eline emanet edildiğini asla kaybolup yok olmadığını bildirir.
3. Herkesin istisnasız gireceği kabir ve mezardaki yalnızlık karanlık darlık soğukluk hapislik vahşetinden ve ümidsizliğinden insanı Münker - Nekir meleklerinin arkadaşlığı kurtarır. Onlarla sohbet eder. Kalb ve kabir bu sayede genişler ısınır nurlanır ruhlar âlemine pencereler açılır.
4. İnsan zaman zaman gurbetlere düşer sevdiklerinden tanıdıklarından ayrı kimsesiz yapayalnız kalır. Bu gurbet maddî olabileceği gibi mânevî de olabilir. Kişinin inanç ve fikirlerini kendinden başka paylaşacağı hiç kimse bulamaması herkesin kendisine zıd ve düşman olduğu bir muhitte yaşaması mânevî bir gurbet hâlidir. Bu sıkıntı ve yalnızlıklar içinde dünya o kişinin başına yıkılacak gibi olur. Bu durumda da yine meleklere îman şuûru imdada yetişir. Kâinatı ve o şahsın karanlık dünyasını aydınlatır şenlendirir melekler ve ruhanîlerle doldurur. ålemini sevinçlerle güldürür. Onu yalnızlık ve vahşetten kimsesizlik ve dehşettencemiyette kimse tarafından dinlenilmemek ıstırabından kurtarır. "Cemiyette kimse senin müsbet fikir ve inançlarını dinlemez ve kabul etmezse sen sakın üzülme! Melekler dinler ruhanîler kulak verir. Sana yine sevab meyvelerini kazandırır" der teselli eder.

aslanmelik

aslanmelik

Rep Gücü : 3
Rep Puanı : 0

MesajKonu: Geri: Meleklere İmanın Faydaları   Meleklere İmanın Faydaları Icon_minitimePerş. Ara. 17, 2009 12:18 am

hocam ben bugün kutlt forum a girdim

Meleklere İmanın Faydaları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» çakşır otunun faydaları tozu otu faydaları kökü-testesteron-
» Sigara'nın yok artık dedirten faydaları! Öyle faydaları
» İmanın ZAYIFLIĞININ aLAMETLERİ
» Ahirete imanın yararları
» Kadere İmanın Yararları