KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Gayri müslimin gıybeti yapılabilir mi?

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Gayri müslimin gıybeti yapılabilir mi? Empty
MesajKonu: Gayri müslimin gıybeti yapılabilir mi?   Gayri müslimin gıybeti yapılabilir mi? Icon_minitimeÇarş. Kas. 18, 2009 12:55 pm

hikmet.net

Soru: Müslüman olmayan insanların gıybeti olur mu? Onlarla ilgili kul hakki söz konusu mudur? Teşekkürler.

Cevap: Müslüman memleketinde yaşayan bir gayri müslimin (zimmînin) gıybeti mekruh görülmüştür. Hanefi fıkhının önemli kaynaklarından biri olan Reddü'l Muhtar'da gıybet şöyle tarif edilir: "Gıybet, bir Müslümanın veya bir zimmînin (Müslümanların idaresinde yaşayan Hıristiyan ve Yahudi'nin) gizli bir kusurunu arkalarından söylemektir. Ehli bidatin (açıktan günah işleyenlerin ve dinde olmayan şeyleri ortaya atanların) ve daru'l harbilerin (Müslüman memleketinde olmayan gayri Müslimlerin) gıybeti gıybet olmaz"
Hükümden de anlaşıldığı gibi, zimmî olmayan gayri müslimlerin gıybetini yasaklayıcı bir unsur yoktur. Ancak, gerekmediği halde onların da gıybetini yaparak ağzımızı kirletmemek lazım. Bazen insanları irşad etmek ve içimizdeki kin ve nefret duygularımızı, Allah hakkında yalan yanlış inançlara sahip olanlara karşı kullanılması meşru görüldüğünden dolayı kullanmamız için onlardan bahsedilebilir ama bunun dışında meşgul olmak, vakit kaybına sebep olur. Hele bir de bu insanlarla komşuluk ve iş arkadaşlığı yapıyorsak, arkalarından konuşup onları kendimizden nefret ettirmemek gerekir. Dilimiz, fikirlerimiz ve hareketlerimizle onlara örnek olmalıyız.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Gayri müslimin gıybeti yapılabilir mi? Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Müslüman olmayanların, gayri müslimin gıybeti yapılabilir mi?
» vefat eden enne ve baba için namaz kılınırmı? neler yapılabilir
» Cünüb olan bir kişinin pişirdiğini yemek - Gayri müslimlerin yemeklerini yemek caiz midir?
» BAŞARI-HEDEF- İÇİN Neler Yapılabilir?
» İman Ve İbadetle İlgili Hikaye..drama yapılabilir