KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

KÖPEKLER NEDEN ULUR?KÖPEĞE BAKIŞ NEDEN FARKLIDIR

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

KÖPEKLER NEDEN ULUR?KÖPEĞE BAKIŞ NEDEN FARKLIDIR Empty
MesajKonu: KÖPEKLER NEDEN ULUR?KÖPEĞE BAKIŞ NEDEN FARKLIDIR   KÖPEKLER NEDEN ULUR?KÖPEĞE BAKIŞ NEDEN FARKLIDIR Icon_minitimeÇarş. Şub. 23, 2011 2:13 am

Babamdan öğrendiğim şu şekilde...Hani derler ya kedi nankördür vefasızdır köpekler öyle değil...(kedi sahibi öldüğünde mesela acıkırsa onu yer köpek başında bekler) halbuki kedi sürekli olarak şükür halindeymiş sürekli Allah'ı tesbih edermiş köpek ise sadece ezan okunurken Allah aklına gelirmiş onuda sonuna kadar dinlemeden yatar uyurmuş...

Abdullah b. Mugaffel (r.a.)’den rivâyete göre: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Köpeklerde diğer toplumlar gibi başlı başına bir soy (ümmet) olmasaydı hepsinin öldürülmesini emrederdim. Siz köpek öldürecekseniz onlardan simsiyah olanları öldürün.” (Ebû Dâvûd, Sayd: 21; İbn Mâce, Sayd: 1)

Tirmizî: Bu konuda İbn Ömer, Câbir, Ebû Rafî’ ve Ebû Eyyûb’tan da hadis rivâyet edilmiştir.

Tirmizî: Abdullah b. Muğaffel hadisi hasen sahihtir. Bazı hadislerde siyah köpeğin şeytan olduğu rivâyet ediliyor. Tamamen siyah köpek kendisinde beyazlıktan bir eser olmayan köpektir. Bazı ilim adamları simsiyah köpeğin avladığı hayvanı hoş görmemektedirler.

Yukarıda verdiğimiz Hadis-i Şerif görüleceği üzere sahih bir kaynak olan (Ebû Dâvûd, Sayd: 21; İbn Mâce, Sayd: 1)' den alınmıştır. Ebu Davut bütün din kaynaklarına göre SAHİH ve GÜVENİLİR bir kaynaktır. Bir rivayetin "sahih" olduğu kanaati alimlere göre kabul edilmişse o Hadis-i Şerif'e inanmamak ya da reddetmek "küfür" olur.
Bir Hadis-i Şerif'in daha önce sizce duyulmamış veya okunmamış olması reddedilmesini gerektirmez. Zira 100.000' den fazla Hadis-i Şerif rivayet edilmiştir. Biz bunlardan kaç tanesini biliyoruz?

Sizlere en sağlam kaynaklardan Buhari ve Müslim'den başka bir Hadis-i Şerif vermek istiyorum:
"Beş tane hayvan "fasık"dır ki, Mekke'nin harem bölgesinde de öldürülebilir. Bunlar; fare, akrep, karga, çaylak ve yırtıcı köpektir" (bir rivayette: kişi ihramda da olsa bunları öldürebilir.) (Buhârî, Bedu'l-halk, 16; Müslim, Hac, 9: 66-72). Bazı rivayetlerde yılan da vardır.

Başka bir Hadis-i Şerif:
Ravi : İbnu Ömer (ra)
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur."
HadisNo : 3480

Aynı Hadis-i Şerif'i Ebu Hüreyre (ra)'de rivayet etmiştir:
Ravi : Ebu Hüreyre (ra)
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sürü veya av veya ziraat köpeği dışında bir köpek besleyen kimsenin ecrinden her gün bir kırat eksilir."
HadisNo : 3481

Yukarıdaki iki Hadis; Buhari, Hars 3, Bed'ül-Halk 14; Müslim, Müsakat 58, (1579); Ebu Davud, Sayd 1, (2844); Tirmizi, Ahka olmak üzere 4 sahih kaynakta da geçmektedir.

Ravi (r.a.): Ebû Hüreyre (ra)
Hadis: Şöyle demiştir: Resûlullâh (sav) buyurdu ki, içinizden birinin kabından köpek (ağzını sokup bir şey) içerse o kabı yedi kere yıkasın.
Kayıt No.: 135

"Evde köpek beslemek sevapları yok eder" Müslim

"Köpek bulunan eve rahmet melekleri girmez" Nesai

Kur'an-ı Kerim'de kötü bir âlim (Dilini sarkıtıp soluyan köpeğe) benzetilmiştir (Araf 176)

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
(Kendini başkalarından üstün tutanı ALLAHü teâlâ alçaltır. Herkesin gözünde küçük olur. Hatta köpekten domuzdan daha aşağı görünür.) Beyheki

Yukarıda (sahih) kaynakları ile verilen Hadis-i Şerif ile Ayet-i Kerime köpeğin makbul bir hayvan olmadığını açıkça göstermektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Efendimiz (sav)'in evde köpek beslemeyi şiddetle men ettiğidir. Hadis'lerde evde köpek beslemenin sevapları yok edeceği, o eve rahmet meleklerinin girmeyeceği beyan edilmiştir.

Yine Bediüzzaman Said-Nursi (ks) Hazretleri bu konuda şöyle buyuruyorlar: "Kediyi ölene kadar etlerle sütlerle besle asla sana minnet etmez, şükrünü ALLAH'a (cc) eda eder, köpeğe ise bir tutam ekmek at, ölene kadar senin peşinden ayrılmaz, şükrünü sana gösterir, ALLAH'a (cc) hamd etmez, minnet etmez. O yüzden köpek nankör ve merdut (reddedilmiş) bir hayvandır.

köpekle ilgili pek sıcak bakılmamış
her canlı allahı anıyor,tesbih ediyor
köpek sadakatlik timsalidir
hınzır temizlikçi çöpçüdür
Allah netmişse güzel etmiştir
sadece bir görev taksimidir
yapısı itibariyle köpek şafiilere göre necistir
tabi vazifelerine bağlı konumdan dolayı yapı farklılığı söz konusu

tabiatta çirkin abes bir şey yoktur
Allahın düzeninin bir parçasıdır
her varlık Allahın verdiği görevini yapıyor sonuçta

köpeğin nankörlük noktası kafamı kurcalıyor
hazin sesle alakadar sanki yani

hazin sesle ilgisi var

tv lerde yayınlanan ilginç videolarda gördüm
kadın köpeğine şarkı söylerken aynı şekilde köpek uluyor
bu bir tane 2 tane değil
kurtlarda da var aynı durum

Ezan okurken şeytanların kaçtığı hadis-i şerif ile bildirilmiştir. Horozlar melekleri görünce öterler. Hayvanlar bizim görmediklerimizi görebiliyorlar. Ezan okunurken köpeğin uluması hayra alamettir. Şeytanların kaçışını görmüş olabilir.

O hidisde eşeklerinde şeytanı görünce anırdığına yer veriliyor
bazı hadisçiler bu hadisin de uydurma olduğu kanaati var

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

KÖPEKLER NEDEN ULUR?KÖPEĞE BAKIŞ NEDEN FARKLIDIR Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

KÖPEKLER NEDEN ULUR?KÖPEĞE BAKIŞ NEDEN FARKLIDIR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Allah Kâinatı Yaratmaya Neden Lüzum Gördü ve Neden Daha Önce Yaratmadı da Sonradan Yarattı?
» Ezan Okunuyorken Köpekler Niçin Uluyorlar?
» Köpekler aslan cesetlerinin üstünde raksediyor diye Zamanın gadrine eseflenme
» neden ekseri Müslüman ülkelerde savaş, kan, gözyaşı, musibetler görülürken gayr-i müslimlerde herhangi bir sorun olmuyor hatta büyük bela ve musibetlere neden maruz kalmıyorlar ?
» NEDEN BEN…!? Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Allah’ıma ‘Neden ben?’ diye hiç sormadım. Şimdi sancı çekerken, Allah’ıma nasıl ‘Niye ben’ derim?