KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu  Empty
MesajKonu: Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu    Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu  Icon_minitimePtsi Nis. 04, 2011 11:46 am

..London School of Economics'in araştırması uyku ile zekâ arasında bağlantı kurdu. Sabah'taki habere göre, Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ'su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar. Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyor. Türk uzmanlar da araştırmanın ilginç sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

Dr. Sabri Derman (Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Uzmanı): İlginç bir araştırma! Yaratıcı insanların daha geç yatmaya ve geç kalkmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyor. Öte yandan genetik olarak ebeveynlerimizden bize özgü yatma/kalkma saatlerini ve uyku süremizi aldığımız da bilinen bir gerçek. Belki de yaratıcı insanlar o nedenle toplumda 09.00 - 18.00 iş saatlerine uyamıyorlar, rutin emekten çok zeka gerektiren, ama esnek mesaili işlere eğilimli oluyorlar.
Prof. Dr. Hakan Kaynak (Nörolog ve Uyku Bozuklukları Uzmanı): Geç uyuyanlar daha yaratıcı, daha sanatçı ruhlu insanlar oluyorlar, diğerleri daha üretken, iş yaşamlarında daha çalışkan oluyorlar. Birisinin kafası akşam daha iyi çalışıyor, diğerinin gündüz çalışır.

Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu (Doktorlar Merkezi Uyku Bozuklukları Direktörü): Eğer az uyuyan bir kişi konsantre uykusunu kendisine göre organize ediyorsa, sağlıklı uyku alıyordur. Uykunun süresi çok uzunsa, buna hipersomnia deniyor ve bu uyku bozukluğunun bir parçasıdır, eğer böyle bir durum varsa zekâ düşüklükleri görülür.
Ferhat Çalapkulu (Türk Beyin Takımı Kaptanı): Geç yatmamın sebebi; düşünmek ve çalışmak için daha sessiz bir ortam olması. Ortalama 5 saat uyuyorum. Genellikle 02.00-03.00 sıralarında yatıyorum. IQ'su yüksek insanların da uykuya daha az vakit ayırıp beyinlerini gece çok kullandıklarını düşünüyorum.

Emrehan Halıcı (Türk Zekâ Vakfı Başkanı): IQ'su yüksek olan insanlar dışarıdan gelen olaylara daha duyarlı insanlardır. Okumayı, yazmayı, düşünmeyi seven insanlardır. Geceleri değerlendirir ve geç yatarlar. Bu doğru bir tespittir. Ben de geç yatanlardanım. Günde ortalama 5-6 saatten az uyumamaya çalışıyorum ama gece 02.00'den önce de yatamam. Otururum, çalışırım.
Haber türk

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu  Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu  Empty
MesajKonu: Geri: Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu    Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu  Icon_minitimePtsi Nis. 04, 2011 11:49 am

kılleti menam, kılleti kelam, kılleti taam,

bu üç kaidenin olabilmesi kılleti taam a bağlıdır,
-az yiyen kişi az uyur çünkü hazım olmadığı zaman vücut zehirlenmez,
kalp hararet hapmaz, hücreler gayet aktif ve kan oldukça hareketli olur, dolayısı ile 2-3 saatlik uyku bile kafi kelebilir,
(misal 50 kg kapasitelik katıra 150 kg yüklerseniz haliyle taşıyamayacak, bir müddet sonra çökecektir,
insan vücudu da böyledir, fazla yemek bir müddet sonra o zararlı atıkların biriktiği noktalarda yük artacak, daha sonra çökecektir,
aslında fazla yiyenlerin fazla uyumaları da rahmettir,(bu konu uzun ona girmeyeceğim)
günlük bir insanın yemesi gereken miktara alimler 300 gram demiş, eğer kişi 300 gram yerse o yediği onu taşır,
ama 300 gr dan fazla yerse kişi o fazlalığı taşımak zorunda kalır,
-yine az yiyen kişi az konuşur, çünkü topraaktan gelen hasletler(kin, gadap, öfke, şehvet), nefsi olan hisler aç kaldığında dizginleri
sahibine teslim eder, konuşmadan önce beyinde sorgulama yaptırır, yoksa aç kalır, beyin süzgecinden geçen düşünceler de akla uğramadan
dile varmaz, binanaleyh akıllı kimseler az yemekle beraber az konuşur hemde hakkı konuşur....

anlaşıldığı üzere çok uyumak çok yemek yemek le doğru orantılıdır, misal istiyorsaız çin, japon, kore deki insanların yada avrupada ki bir çok ülkede insanların yaşantılarını kontrol edebilirsiniz eger bizim alimlerimizin yaşantıları yetmiyorsa...

ben konuya islam uleması cihetinden bakınca görüyorum o insanlar gecelerini hep ihya etmişlerdir.
IQyu iş hayatında başarı ile eş görmek yanlış olur.
kırk yıl boyunca yatsının abdestiyle sabah namazı kılan insan var.
bence bunlardan daha zeki insan yoktur yada IQsu bunlardan daha üst düzey.

üstada bakınca hocaefendiye zübeyr abiye bakınca IQyu neyle kıyaslamam gerektiğini daha iyi anlıyorum.
asıl menşeine bakınca sabahlara kadar ayakları şişinceye kadar namaz kılan ve gecesini sürekli ihya eden bir peygamber.
zekada, IQda zirve insan.
geceyi uykuda geçiren ise gafletteki insan.

üstad uykuya birinci tabakai hayat diyor. bitkisel hayat.
ikincisi hayvani hayat. yeme içme ve şehevi arzular.
üçüncüsü insani hayat. içtimai hayat oluyorki toplumsal keyfiyetler .
döncüsü insaniyeti kübra olan islamiyet hayatı. işte buda gece ve gündüzlerinde sair hayatların dengesini muhafaza ederek çoğunluğu bu tabakaya ayıranların hayatı. yani IQ su yüksek olanların

tahlile muhtaç ve kesin olmayan bir bulgu
azcık da züğürt tesellisi gibi

en doğrusu sünnete en uygun olanıdır
hiç şaşmaz çünkü

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu  Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ADSL bağlantı sorunları
» Uyku uzmanlarının uyuyamadıklarında izlediği 7 adım
» Zamanında uyumamak zehirliyor -uyku
» Uyku sorununuz varsa bu maddelere dikkat!
» Deliksiz uyku için bu 20 tavsiye yi dikkate alın.