KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

19 Mayıs törenleri öğrenciyi dersten koparmayacak

YazarMesaj
Limoni
Co-Admin
Limoni

Rep Gücü : 14922
Rep Puanı : 44

19 Mayıs törenleri öğrenciyi dersten koparmayacak Empty
MesajKonu: 19 Mayıs törenleri öğrenciyi dersten koparmayacak   19 Mayıs törenleri öğrenciyi dersten koparmayacak Icon_minitimeCuma Ocak 13, 2012 9:20 am

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Mayıs törenlerine yeni bir düzen getirmeye hazırlanıyor.

<p>Bakanlık tarafından 81 ilin Milli Eğitim müdürlerine gönderilen genelge ile 19 Mayıs törenlerinin öğrenci ve veliler için yönetmelikte öngörülmeyen ek yükler getirmesinin önüne geçilecek. Özellikle öğrencinin tören hazırlıkları sebebiyle yaklaşık 2 ay boyunca derslerden kopması önlenecek. Törenler için ayrı forma ve çeşitli kıyafet zorunlulukları da veliler için önemli bir yük teşkil ediyordu. Bu durum da son bulacak.
<p>Düzenlemeyle, yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi istendi. Kutlamaların 19 Mayıs Stadı'nda yapıldığı Ankara dışındaki törenler, okullarda öğrencilerin katılımıyla yapılacak. Genelgede, kanun ve yönetmelikte kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir ifade bulunmadığına dikkat çekiliyor. Buna karşın günün anlam ve önemine ilişkin kutlamaların okullarda öğrencilerin katılımıyla yapılacağı vurgulandı.
<p>Bakanlığın genelgesinde kutlamalara hazırlık döneminin soğuklara denk geldiğine, bu durumun da sağlık sorunlarına yol açtığına ve çalışmaların uzun sürmesi sonucu öğrencilerin derslere ilgisinin azaldığına dikkat çekildi. MEB Müsteşar Yardımcısı Emin Zararsız imzası ile gönderilen genelgeyle Ankara dışındaki illerde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmeyecek. İl ve ilçelerdeki törenler, eğitim ve öğretim aksatılmadan tüm gençliğin dahil edileceği şekilde yapılacak. Genelgede, kanun ve yönetmelikte kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir ifade bulunmadığına dikkat çekiliyor. Buna karşın günün anlam ve önemine ilişkin kutlamalar okullarda öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.
<p>Stadyumlarda yapılan 19 Mayıs kutlamalarına ilişkin sık sık eleştiriler gündeme geliyordu. Çeşitli okullardan öğrencilerin başını çektiği gruplar, 19 Mayıs törenlerinin statlara hapsedilmemesini istiyordu. 19 Mayıs törenlerinin kutlanış şeklinin tamamen değiştirilmesi, birçok gencin gönülsüz olarak katıldığı modası geçmiş, hamaset dolu ve militarize gösterilerin ve stadyum geçit törenlerinin sona ermesi talep ediliyordu. MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili yeni düzenleme konusunda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin başkanlığında geçen çarşamba günü Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri ile bir toplantı yapıldığını açıkladı. Çelik, "Toplantıdaki amaç, kutlamaların ithaf edildiği kesimlerin doğrudan katılımını sağlamak, daha coşkulu, daha anlamına uygun bir konseptte uygulamaların yürütülmesidir." değerlendirmesini yaptı.
<p>Genelgenin temel esprisinin Cumhurbaşkanlığı'ndaki çalışmalar sona erene kadar mevcut kanun ve yönetmelikte ne diyorsa ona ilişkin uygulamaların yapılmasını sağlamak olduğunu belirten Çelik, "Günün anlam ve önemine uygun kutlamaların okullarımızda öğrencilerimizin katılımı ile icra edilmesine devam edilmesini istiyoruz. Sadece kanun ve yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışması gibi etkinliklere yer vermeyin diyoruz." şeklinde konuştu.
<p>'ÖĞRENCİLER OKULDAN UZAK KALIYORDU'
<p>Başkent'te fon gösterilerinde görev alan öğrenci sayısının 6 bin 150 civarında olduğuna dikkati çeken Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, "Fon yapılmasın dediğimiz yok ama eğer oradaki amaç o bayramın ruhuna uygun sözlerin vatandaşa, topluma aktarılması ise bu teknoloji kullanılarak da yapılabilir. Hiç olmazsa öğrencilerimiz eğitim öğretimden olumsuz etkilenmez. Öğrencilere eziyet yerine daha coşkulu, daha istekli olunması sağlanabilir. Ekonomik bakımdan da velilere 'şunu alacaksınız' demek çok anlamlı gelmiyor." diye konuştu.
Kararı değerlendiren Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise, "Stadyumlarda yapılan törenlere öğrencilerin iki ay öncesinden hazırlanmaya başlamaları sebebiyle öğrenciler derslerinden uzak kalmaktadır. 19 Mayıs'tan sonra da okulların bitimine az bir süre kaldığı için öğrenciler ikinci dönemde sağlıklı bir eğitim alamıyor. Bundan dolayı Bakanlığın çalışması bir ihtiyaca cevap vermiştir." yorumunu yaptı.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1228749&title=19-mayis-torenleri-ogrenciyi-dersten-koparmayacak

19 Mayıs törenleri öğrenciyi dersten koparmayacak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hangi Çiçek Ne Zaman Ekilir? 14 Mayıs 2015