KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

KurAn Kursu İçin Piyes

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

KurAn Kursu İçin Piyes Empty
MesajKonu: KurAn Kursu İçin Piyes   KurAn Kursu İçin Piyes Icon_minitimePtsi Ağus. 24, 2009 1:05 pm

Yaz Kur'an Kursu Bitirme Programı
""Namaz Kılmıyor musun" adlı daha önce hazırlamış olduğum sunuyu iki kişilik piyes haline çevirdim; faydalı olunması temennisiyle ve duasıyla...
Piyesde bu sunudan da faydalanılırsa daha güzel olur...

Namaz kılmıyor musun
İki öğrenci sahneye gelirler ( ezan sesi verilir )
1. Haydi biz de namaz kılalım.
2. Ben kılamam….
1. Neden namaz kılamıyorsun? Namaz kılmamak için bir sebebin mi var yoksa? Ne olabilir ki namazdan önemli olan sebep? İstersen dur ben tahmin edeyim...
Namaz kılacak vaktin yok değil mi?
2. (Başını sallayarak -E yani…
1. Ama onların da yoktu… (Burada Çanakkale savaşındaki görüntü yansıtılır)
ÇANAKKALE Savaşın'da savaşanların da vakti yoktu !
''ya bedir savaşına ne demeli...
Savaş hiç durulmuyordu aksine gittikçe kızgınlaşıyordu, bu arada ikindi vakti çıkmak üzereydi, ama kılacak zamanda yoktu, karşında en az on katın düşman vardı.'' Sen olsan ne yapardın?
2.Tabii ki kılmazdım. Hayat meselesi… Değil mi yani?
1. (Kafasını gülerek sallar) Onlar ne yaptı biliyor musun?
Peygamberimiz 300 kişilik ordusunu ikiye ayırdı; yarısı geriye çekildi, diğer yarısı daha ileri atıldı ve daha bir kuvvetle savaştı ve geriye çekilenler Peygamberimizin imamlığında namazı kıldılar, bitince de diğerleri ile yer değiştirip onlar savaşmaya başladı, diğerleri geri çekilip yine Peygamberimizin imamlığında namazı eda ettiler... Sence onların zamanı var mıydı?... Peki ya bunların? (Burada silahlı asker resimi gelir ekrana… 3 resim var burada)
Hem o zaman bu yoktu değil mi? (ekrana tv resmi gelecek)
Ya da bu? (ekrana bilgisayar resmi gelecek)
DÜNYALIK İŞLERDEN on dakika ara verip namaz kılmıyorsun değil mi?
Eee tek sebebin bu mu?
2. Vakit bulsam bile nerde kılacağım ki namazı, kılacak yer yok ki...
Evde değilsin, zaten başka yerde yok …
1. Sence onların yeri var mı?
(Burada 3 resim ekrana gelecek-duvar üstü,taş üstü, kaya üstü)
Bu da tutmadı başka bahane bulalım?
2. Belki de yolculuk yapıyorumdur, kılacak yer yok ki, olsa kılardım...
1. Peki onların var mı?
(Burada 3 resim ekrana gelecek; garda,trende, gemide namaz kılanların resmi)
Bu da olmadı galiba?
2. Çok yoğunum, çok işim var, namaza ayıracak vaktim yok.
1. Onların da işi çok, ama bir on dakika ayırabiliyorlar;
(Bir resim gelecek ekrana yolda namaz kılan görevlilerin resmi)
Ama senin bir dakikan bile yok, değil mi?
Bir düşün bakalım bu kadar vakti ne için harcıyorsun?
2. İyi para kazanayım, rahat yaşayayım, param pulum olsun…
1. Hep DÜNYALIK için mi? Hepsi bunun için mi?
Bir daha düşün! Senden önce kim götürmüş bir bez parçasından başka bir şey, orada rahat etmek için kim biriktirebilmiş veya götürebilmiş kazandıklarını?
Oraya gittiğinde ilk sorulacak soru ne biliyor musun?
(ekrana namaz yazısı gelir)
Peki o zaman ne cevap vereceksin?
2. Vaktim yok diyemem herhalde bunca söylediklerinden sonra? Yer bulamadım da diyemem! İşim vardı da diyemem!... Ama dur , ben yaşlanınca kılacağım, ölümü o kadar da çabuk beklemiyorum şahsen. Daha uzuuun yıllar yaşayacağım… Hem o zaman kılamadıklarımı da kaza edeceğim… Evet ! İşte bu! (burada kafasını geriye atarak onaylar)
1. Evet senin yaşın genç. Yaşlanınca kılarsın öyle mi? Hem o zaman bol bol vaktin de olacak.
Ya yaşlanmazsan? (Burada bilgisayar başında ölen bir gencin videosu yansıtılır)
Evet , ya sen namaz kılmadan senin namazını kılarlarsa?...
Ama bak sen bunlar kadar da genç değilsin; (üç resim gelecek ekrana)
''Namaza yetişmek için koşan bir çocuğa Hz.Ömer "sen daha çocuksun bu kadar telaş etmene gerek yok, sen daha küçüksün, namaz sana farz değil" demişti.
Ve çocuk demişti ki: " Amca, amca! Bu işin büyüğü küçüğü olur mu? Daha dün mahallemizde bir çocuk öldü. Üstelik benden de küçüktü. Ölüm denen gerçeğin büyük küçük ayırdığı yok. En iyisi her yaşta buna hazır olmalı. Hem bu yaşta namaza alışmazsam, büyüyünce kılmak zor gelebilir.''
Sen hala gencim de...
2. Bu da olmadı . Hastayım derim, onun için kılamıyorum.
1. Ama iyileşmen için namaz kılman gerektiğini biliyor musun? Öyle dememiş mi Peygamberimiz: "namazda şifa var." Kalk bir kıl bakalım namazını, hastalığın kalıyor mu o zaman???
Bak o da hasta, üstelik kaç yaşına gelmiş, (Şeyh Yasinin resmi gelir ekrana, bir de yaşlı birinin )
Ayakta duramıyorsun değil mi? Oturarak kıl,
Hatta oturamıyorsun da (yatalaksın), başınla kıl o zaman,
yoksa tamamen felç mi geçirdin ?
2. Şimdi yırttım galiba!
1. Zannetme ki yırttın, o zaman da gözlerinle kıl, bak bu kadar kolaylık var, eminim başka bahanelerin de vardır...değil mi?
2. Yaaa boş ver , hem önemli olan kalp değil mi? Benim kalbim temiz , kılsam ne olacak ki?
1. (Başını manalı manalı sallar) O Güzeller Güzeli Peygamberimizin kalbi kapkara mıydı, pislik içinde miydi de, ayaklarının altı şişinceye kadar namaz kılardı?
Kalbin Efendimizin kalbinden daha mı temiz acaba???
2. Değil tabii ki. Bunu daha önce düşünememiştim.
1. Bu da olmadı. Var mı başka bahanen, kalmadı mı yoksa uyduracak bir şeyler?
Tamam hepsini kılamıyorsun bari bir iki vakiti kıl olmaz mı? Oda mı yok? Bahanelerini dinlemek isterim veya dur bunları da ben tahmin edeyim...
Sabah namazına uyanamıyorsun, sabahın köründe kim kalkacak ki uykunu mahvedeceksin değil mi?
2. Evet yaa.. İşte bu! (Sevinir)
1. Peki ya böyle bir ilan görsen ne yapardın?
(Mağaza dünyalığın resmi gelir ekrana)
Ama gitmezdin değil mi?
2. Bilmem… Kaçırmazdım herhalde bu fırsatı? Hatta belki de ilk ben olayım diye geceyi orada geçirirdim…
1. Gelelim öğle namazına: Off o kadar telaşın olduğu vakitte namaza zaman ayrılır mı diyeceksindir?
2. Evet, aynen… Bir sürü işin gücün arasında … Yook yook , namaz kılacak vakit yok…
1. Ama yemeğini yemeden öğleyi geçirmiyorsun, belki de zevkini çıkara çıkara 1 saatte yiyorsun yemeği, değil mi, yemek daha önemli değil mi??? 2. (Burada 2. numaralı kişi başını eğer)
1..Ya ikindin ne olacak?? Dur şimdi zaten yoruldun, bütün gün işler hala bitmedi, bu yorgunlukla namazını kılamazsın, ama dedim ya az önce bir daha diyeyim ne demiş Peygamberimiz " hasta mısın, yorgun musun, çaresiz misin,... o zaman namaz kıl da geçsin bunların hepsi...”
Ya akşam namazı???
2. Oooo sende yaaa… Daha eve gidilecek, yemek yenilecek, zaten akşam vakti de kısa yetişemiyorum.
1. Evine 10 dakika sonra girsen ne olacak kaçmıyor ya ev, ama vakit gidiyor, bir daha bulabilecek misin o vakti???
Yatsı namazını hiç sormayayım ne dersin?
2. Aaa, bak onu aslında kılmak istiyorum, ama uykulu oluyorum. Uykulu uykulu namaz kılınır mı hiç?
1. Ama nedense başka zamanlar uykun gelmiyor! Mesela bunlara bakarken hiç uykun gelmiyor değil mi?
(burada ekrana tv görüntüleri gelir)
''Eee bunlarda olmadı, vakitlerin birinden bile sıyıramadın yakayı,var mı başka bahanen benim aklıma bu kadarı geliyor, senin de aklına gelmiyor değil mi? Kalmadı çünkü başka bahane... Aslında var ben sana söyleyeyim mi? Üstelik bu sefer kesin kurtulursun namaz kılmaktan. Zaten kılmıyorsun da, üstelik bir tane değil,
2. Neymiş bunlar? Hadi çabuk söyle, merak ettim.
1. Dur söyleyeyim:
ÖLÜ İSEN
DELİ İSEN
ÇOCUK İSEN
HAYVAN İSEN
KAFİR İSEN
Ne dersin sıyırdın bu sefer ha?
2. Yok bu sefer sıyıramadım yine; ölü veya deli değilim.E çocukluktan da çıktım. Üstelik insanım, Allah korusun kafir de değilim. (Burada sahneye döner ileriye doğru bir adım atar)
Eee demek ki neymiş namazdan kurtulamazmışım..

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

KurAn Kursu İçin Piyes Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

KurAn Kursu İçin Piyes Empty
MesajKonu: Geri: KurAn Kursu İçin Piyes   KurAn Kursu İçin Piyes Icon_minitimePtsi Ağus. 24, 2009 1:06 pm

BÖYLE BİR PROGRAMDA NELER YAPILABİLİR

1-En başarılılara ödüller vermek
2-Aşır okutmak
3-Öğrencilerin kurs boyunca ders esnasında çekilmiş resimleri-yada kurs bitmeden her öğrenci içinde olacak şekilde çekilen resimleri- video da olabilir-bir salayt -güzel müzik eşliğinde
4-Seviyelerine uygun piyes -tiyatro oynatmak
örnek,namazdayken akla gelen şeylerin tv dizileri,günlük problemlerin akıldan geçiş şekli
mesela kadın kıyamdayken ocaktaki yemeği düşünmesi
rukuda hangi markete gideceğini düşünmesi
secdede ne giyeceğini ..arkadan biri bunu seslendirmesi şeklinde
zaten hoca hanımın bu konuda hazırladığı meşhur bir slayt var..her yerde namazdı sanırım
bu sadece bir fikir
5-Neler öğrendik?Sahnedeki her öğrenci öğrendikleri bir şeyi söyler,önceden kimin ne söyliyeceği belirlenerek
6-Tabiki ilahi söyletmek

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

KurAn Kursu İçin Piyes Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

KurAn Kursu İçin Piyes
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» kuran kursu öğreticileri için sorular cevaplar vs
» kURAN VE arapça metinler wördde YAZMAK İÇİN
» Kuran Kursu Öğretiticleri Hatim Programı İçin Dökümanlar..sunular
» Yaz Kuran Kursu; 2018
» muhafazakarlaşıyormuyuz? %60 ımız kuran okumayı bilmiyor,%22 hayatı boyunca eline bir kere bile kuran almamış,%8 anlamını okuyor...