KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Okullarda cinsel istismar araştırması

YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Okullarda cinsel istismar araştırması Empty
MesajKonu: Okullarda cinsel istismar araştırması   Okullarda cinsel istismar araştırması Icon_minitimePtsi Nis. 18, 2016 11:44 am

http://www.karsigazete.com.tr/gundem/okullarda-cinsel-istismar-arastirmasi-h77031.html
18 Nisan 2016 Pazartesi 12:25Okullarda cinsel istismar araştırması 227673
Öğretmenler de istismara uğruyor, öğrenci istismarına tanık ya da şahit oluyor...

KARŞI GAZETE | ANKARA

Anadolu  Eğitim Sendikası’nın 45 merkezde yaptığı  araştırma, öğrenci ve  öğretmenlerin uğradığı istismar ve baskıyı tespit açısından çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

ÖĞRETMENLER DE İSTİSMARA MARUZ KALIYOR

Araştırmada öğretmenlere okullarda siyasi baskı yapıldığı, velilerin öğretmenlere şiddet eğilimli davranışlar uyguladığı, öğrencileri istismardan koruması beklenen öğretmenlerin de
istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

ÖĞRETMENLERİN YARIDAN FAZLASI ÖĞRENCİ İSTİSMARINDAN HABERDAR...

Çalışma sonucunda öğretmenlerin %52 sinin öğrenci istismarına veya şüpheli durumlara şahit olduğu, eğitim kurumlarındaki cinsel istismar olaylarının gizlendiği, öğretmenlerin yaşanan son olaylar nedeniyle öğrencileri ile aralarına mesafe koymak zorunda kaldıkları, fikirlerini özgürce açıklayamadıkları, sendikal ve siyasal tercihleri için baskı gördükleri, eğitimin niteliğinden ve geleceğinden ümitli olmadıkları, %80’inin ise maddi sıkıntılar nedeniyle baskı altında olduğu belirlendi.

"İstismar; yalnızca fiziksel ve cinsel değildir. İnsan bedeni gibi, ruhunu örseleyen, telafisi güç onulmaz hasar yaratan her türlü eylem istismardır." tanımından yola çıkılan araştırmada elde edilen bulgular şöyle:

"Baskı ve İstismara Dair Öğretmen Görüşleri Araştırması”

-Araştırmaya katılan öğretmenlerin %73’ü herhangi bir sendikaya üye olduğunu, %27’si ise hiçbir sendikaya üye olmadığını belirtmiştir.

-Öğretmenlerin %44’üne okullarda siyasi baskı yapılmaktadır.

-Öğretmenlerin en az %50’si kısmen de olsa velilerden baskı görmektedir.

-Öğretmenlerin %37’si velilerin şiddet eğilimli davranışlarına maruz kalmıştır.

ÖĞRETMENLERİN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALMA ORANI %33

-Araştırmaya katılan öğretmenlerin %33’ü cinsel istismara maruz kalmıştır.

-Öğretmenlerin %57’si öğrencilere yönelik istismar vakalarının herhangi bir nedenle gizlendiğini belirtmiştir.

ÖĞRETMENLERİN %52’Sİ ÖĞRENCİLERİN CİNSEL İSTİSMARINDAN HABERDAR

-Öğretmenlerin %52’si öğrencilerin cinsel istismara maruz kaldığını belirtmiştir.

-Öğretmenler ülke genelinde yaşanan istismar olaylarından etkilenmiş ve öğrencileri ile arasına mesafe koymuştur. (%77)

ÖĞRETMENLERE SENDİKA BASKISI

-Öğretmenlerin %70’inden fazlası fikirlerini özgürce açıklayamamaktadır.

-Öğretmenlerin %72’si sendika seçimi hususunda baskıya maruz kaldığını belirtmiştir. Bu sonuçlar EĞİTİM BİR SEN’in nasıl büyüdüğünü ortaya çıkarmıştır.

ÖĞRETMENLERİN %90'INA GÖRE OKULLARDAKİ  İSTİSMAR OLAYLARI GERÇEKÇİ

-Öğretmenlerin %90’ı okullardaki cinsel istismar olaylarının gerçekçi olduğunu belirtmiştir.

-Öğretmenlerin en az %83’ünün 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişmesini istemediği ortaya çıkmıştır.

-Öğretmenlerin %77’si öğrencilerinin sınavlarda başarısız olma ihtimali nedeniyle kaygılanmaktadır.

-Öğretmenlerin %84’ü Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama ve yer değiştirme uygulamalarının yanlış bulmuştur.

-Öğretmenlerin %93’ü eğitimin geleceğinden ümitli olmadığını belirtmiştir.

-Öğretmenlerin %80’i ekonomik sıkıntıları olduğunu ve geleceğe dair endişeleri olduğunu belirtmiştir

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» National Geographic İslamiyet ve KUR-AN - San'a Kuzey'inde bulunan Parşömenler
» Eskiden okullarda görgü kuralları öğretilirdi...
» Okullarda mescit açılması ve namaz kılınmasıyla ilgili genelgenin yürürlükte…
» 23 nisan'ı bahane edip çocuklarımıza okullarda ahlaksızlığı aşılayan zihniyete lanet olsun..
» CİNSEL İLİŞKİDE HARAMLAR - HELÂLLER :