KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Öğretmenler Gününe Dair

YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Öğretmenler Gününe Dair Empty
MesajKonu: Öğretmenler Gününe Dair   Öğretmenler Gününe Dair Icon_minitimeSalı Kas. 23, 2010 2:12 pm

"Bu zamanda dindar bir muallime eski zamanın velisi nazarıyla

bakıyorum.Bir muallim çocuğa ne verse ,ne anlatırsa çocuk onu mıknatıs gibi

çeker,menfi ise menfi,müspet ise müspet.Ben bu zamanda mümkün olsa her

muallime on altın verip;kardeşim benim çocugumu iyi yetiştir,Allah ını,Peygamberini, Ahiretini

iyi tanıttır."diyeceğim."(Bediuzzaman )

“Ben, insan haysiyetine yakışmayan bu talebe hoca komedyasını asilleştirmek hayaline kapıldım. Örneğim yoktu. İrfan, toprağı dişlerimle ve tırnaklarımla kazarak yedi kat yerin dibinden çıkmıştım. Hoca, öğretmen oldu;talebe öğrenci…Öğretmen ne demek?Ne soğuk, ne haysiyetsiz, ne çirkin kelime…Hoca öğretmez; yetiştirir, aydınlatır. Öğrenci ne demek? Talebe isteyendir; isteyen, arayan, susayan.” (1)

“Öğretmen”in “hoca”ya tercih edilmesi, başın ayağa düşürülmesinin başlangıç noktasıdır. Bugün, eğitim camiamızda bir yara halini almış olan bu sorunu giderme gayretinde olanlar, acaba ne kadar bilincindedirler bu işin?..

Öğrenci bir arayış içinde değil. Susuz ama suyu aramıyor. Talebe değil çünkü, talepte bulunan değil; öğrenen, sadece öğrenen. Öğrenmek, onun için yeterli. Eskiden böyle miydi? Talebe kelimesinin beyinde uyandırdığı çağrışım, her şeye yetiyordu. Hayat Bilgisi dizisinin “Afet Öğretmeni”nin ağzından çıkan ve zaten başlı başına bir afet olan şu “Hoca camide” sözü yok mu…

Muallim öğretmen olalı, kendisini yetiştirmez oldu farkındaysanız. Muallim ağırbaşlı, vakarlı, gayet ciddi, daima yeni ufuklarda gezinen, asla ve asla eski bilgilerle, kırıntılarla beslenmeyi gururuna yediremeyen… Alnı kırışıktır muallimin, beli büküktür. Meselenin ağırlığından olsa gerektir… İnsanlara bir şey öğretmek değildir onun işi. Bir milletin dünyaya hitap edebilmesi için, genç nesillerin olanla yetinmeyecek seviyede eğitilmesi, şüphe götürmez bir gerekliliktir. Bunun derdiyle yanıp tutuşur muallim. Ezberletmez, yönlendirir; bilgiyi tamamen vermez, ona ulaşma yollarını gösterir.

Öğretmen hafiftir oysa. Öğrencinin ondan beklentisi, sadece basmakalıp bilgilerdir. Torbaya karpuz doldurur gibi öğrencinin beynine bilgileri doldurmak… İşte hepsi bu. Suçlu o değil ama. Suç kelimelerde, kelimenin genleriyle oynayanlarda. Sadeleştirme adı altında koca bir kültürel hazineyi yok edenlerde.

1- Cem
il MERİÇ

huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Öğretmenler Gününe Dair Empty
MesajKonu: Geri: Öğretmenler Gününe Dair   Öğretmenler Gününe Dair Icon_minitimeSalı Kas. 23, 2010 2:27 pm

...öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenlerim...bu vatanı ve tüm cihanı vatan bilen ,destan yazan öğretmenlere

Öğretmenler Gününe Dair
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Babalar gününe Dair Güzel Bir Yazı
» Okutmayan okullar, öğretmeyen öğretmenler!
» Evli Öğretmenler Çocukları Daha Çok seviyormuş
» Öğretmenler uyum eğitimleri kapsamında köy gezileri yapacak
» Gül'e Dair..Gül Üzerine