KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz!

YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! Empty
MesajKonu: İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz!   İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! Icon_minitimeSalı Nis. 05, 2016 8:52 am

İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz!

https://talhaerhan.wordpress.com/2013/10/24/ilaclar-saglik-bakanligi-elevit-ve-domuz/

• Uncategorized
  • bayer, domuz, elevit, ilaç, jelatin, medikal, rezalet, sağlık, sağlık bakanlığı
  • 31 Yorum

İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! 520saglikbakanligilogo-vektorel İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! Bayer_30947 İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! 5431
Ülkemiz farklı süreçlerden geçiyor. Gerçekten zor virajlar alıyor/alamıyor ancak bir değişim ve evrim söz konusu iyiye doğru.
Devlet bu değişim sırasında çeşitli yollardan ve farklı bir hizmet anlayışı ve kalite kapsamında halka daha iyi hizmet için yarışma içerisine giriyor. Çünkü bunu yapmaz ise iktidara gelen hükümet, bir sonraki seçimde halk gereğini yapıyor.
Bu büyük ve zor değişim içerisinde kamu hizmetlerini veren Bakanlıklardan biri olan Sağlık Bakanlığı ile ilgili bir konuya yaşadım. Paylaşacak olduğum bu konu Türkiye Cumhuriyeti üzerinde özellikle Müslüman fakat yaşayan tüm insanları etkileyen bir konu. İlaçlar ve domuz.
Geçtiğimiz günlerde, 21.10.2013 tarihinde twitterda bir bilgiye denk geldim. Elevit (Hamile adaylarına, hamillere ve hamilelik sonrası kullanım için yazılan bir vitamin ilacı) adlı ilaçta domuz katkısı olduğu yazıyordu. Asparagas haber olduğuna inandım ilk okuduğumda ve ciddi manada değer vermedim bu bilgiye fakat eşime de doktorun tavsiye ettiği ve evde bir kutu olan bu ilacı araştırmam gerektiğini düşündüm.
Bu düşünce ile öncelikle Sayın Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na tweet attım ve hemen o saniyede yine http://www.bayer.com.tr/ebbsc/cms/tr/contact.html adresinden konuyla ilgili bilgi almak için başvuru formunu doldurdum ve gönderdim Bayer TR’ye.
Yaklaşık 2-3 saat içerisinde telefon ile isminin Ahmet K. olduğunu belirten görevli kişi Bayer Medikalden aradığını ve E vitamininde domuzdan elde edilen bir maddenin kullanıldığını teyit etti. Bu teyidi o rahatlıkla yaparken, ben kızarıp bozarmıştım ve ne yapacağımı şaşırdım. Bir süre daha konuştuktan sonra telefonu kapattık. Ardından Bayer TR sitesinde yer alan telefon numarasından tekrar aradım. Bakalım bu bilgiyi veren kişi gerçekten orada çalışıyor mu ve bilgi doğru mu diye? Santral çıktı, ilgili bölüme aktarıyorum dedi ve karşıma çıkan kişi gerçekten de Ahmet K idi yine. Aynı bilgiyi tekrar teyit etti. Bu bilgi prospektüste yer almıyor. Yani bir son kullanıcının bilme ihtimali yok. Neden yazmıyor dedim? Bu tip kaynak bilgilerin prospektüslerde yer almayacağı cevabını verdi.
Müslüman bir insan olarak, yaşadığım ülkeninde büyük çoğunluğunun müslüman olmasına rağmen böyle bir rezaleti yaşıyor olmam moralimi sıfırın altına indirdi. Bayer firması kendi ilacında domuz katkısını teyit etmişti.
Bu bilgi teyit edilince hemen Sayın Bakana ve Sağlık Bakanlığı twitter adresine tekrar twit attım, ancak yine dönüş olmadı. 
Tüm bunları kafamda değerlendirirken, aylar önce çıkan aşılarda da domuz ve benzeri katkılar olduğu haberi aklıma geldi. Buna da daha önce ihtimal vermemiştim, ancak şimdi vermediğim için kendimi suçluyorum resmen.
Aklıma gelir gelmez bu fikir, hemen Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Sağlık Bakanlığına http://bilgiedinme.saglik.gov.tr/ adresinden Elevit adlı ilaç ve aşılar ile ilgili sorumu sordum. Soruyu sorduktan sonra göndere basmam ve beni müthiş bir endişenin kaplaması, gelecek cevap için sabırsızlanmam başladı.
Bu arada Bayer TR bu bilgiyi verdi ama acaba bu hatalı bir bilgi olabilir mi diye Bayerin yurt dışı genel merkezine de Elevit ilacı ve domuz ilişkisi ile ilgili soru sordum. Aynı gün içerisinde yani 21’inde şu cevabı döndüler
“Dear Mr./Ms. OZCAN,
Thank you for your interest in our company.
We have forwarded your enquiry to the responsible subgroup/service company of Bayer AG. We are sure you appreciate that it will take a little time before we can provide you with a satisfactory response to your e-mail. 
We will contact you as soon as possible. If you have any further questions, we will be pleased to help. Please specify the relevant Bayer MailDesk registration number in the subject line.
Best regards,
Yours Bayer MailDesk Team”
Yani diyorki, “İlginiz için teşekkürler, sorunuzu ilgili birime yönlendirdik. Takdi edersinizki, sorunuza tatmin edici bir cevap verebilmek biraz zaman alacaktır. En kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz.” 
Eyvallah dedim. Beklemeye koyuldum.
Bayer TR domuz katkısı var dedi. Bakanlıktan ve Bayer genel merkezden cevap bekliyordum 21’inde.
Bu arada twitterda bu konuyu gündeme getiren @detroitkızıl ‘a ayrıca teşekkür ederim. Sebep oldu.
Bu gün ayın 24’ü Sağlık Bakanlığının öncelikle Bilgi Edinme Hakkı kapsamında gerçekten hızlı ve akıcı bir sistem geliştirdiğini söylemeli ve Bakanlığa teşekkür etmeliyim. Bu gün 3.gün ve cevap geldi.
Ancak Elevit adlı ilaç ve aşılar hakkında sorduğum sorunun cevabı bende Türkiye Cumhuriyeti üzerinde sağlık ile ilgili her şey hakkında büyük bir yıkım yaratmış durumda. 
24.10.2013 tarihli Sağlık Bakanlığı cevabı;
Bilgi Edinme Basvuru Formu – Cevap Bilgileri
Cevap Tarihi/Saati: 24.10.2013
Basvuru Sahibinin Adı – Soyadı: Talha
Basvuru Sahibinin E – Posta talha.ozcan@outlook.com
Cevaplayan Kisi/Birim: Y.T (kişi ismini gizledim. Kişileri tartışmıyoruz.)
Cevabın Konusu: .
Cevabın Niteligi: Olumlu (olumlu olan nedir anlamadım.)
Verilen Cevap:
Sayın ÖZCAN,
Bilgi Edinme Birimimize ulasan basvurunuza ilgili birimden verilen cevap asagıda
yer almaktadır.
Sayın ÖZCAN,
“Ilaçlarda kullanılan yardımcı maddeler hakkındaki basvurunuz elimize ulasmıstır.
Ilaç üretiminde kullanılan jelatin ile ilgili olarak, Bakanlıgımızca yapılan
ruhsatlandırma sürecinde ilaçlarda kullanılan film kaplama materyalleri gibi yardımcı
maddelerin hangi kaynaktan oldugu degil bu ürünlere ait sunulan kalite uygunluk
belgelerinin kontrolü zaruri ve insan saglıgı açısından önemlidir. Söz konusu
yardımcı maddelerin kalite standartlarına uygunlugunun, konusunda uzman bilim
adamlarından olusan komisyonlar tarafından degerlendirilmesinin ardından
kullanımlarına izin verilmektedir.
Bilgilerinize sunarız.”
Verilen cevap Türkçe ancak detaylandırmak istiyorum. Bakanlık diyorki, ister Domuz, ister Maymun, ister İnsan farketmez, ben kullanılan film kaplama materyalleri gibi yardımcı maddelerin kaynağını sormuyorum. Kaynağın kalite uygunluk belgeleri kontrolü yeterli. Yani Maymunsa kaliteli mi? Domuzsa kaliteli mi? İnsansa kaliteli mi? buna bakarım senin sağlığını da bozmuyorsa HARAM olup olmaması beni ilgilendirmiyor diyor. Bayer TRde çalışan kişinin verdiği prospektüste yer almaz cevabını da resmi olarak teyit ediyor.
Açık ve net bir şekilde rezalet bu değilse, ben bir şey bilmiyorum. Müslüman bir ülkede, Müslüman bir insan olarak ilaçta yer alan maddelerin kaynağını sormadan bana içiren bir Sağlık Bakanlığından söz ediyoruz ki bahsi geçen Elevit adlı ilacın Domuz katkısı içerdiği Bayer Tr tarafından teyit edilmişken.
Sağlık Bakanlığının cevabında sadece Elevit adlı ilaç için değil. Tüm ilaçlar için uygulanan prosedürden bahsediliyor. Şimdi bu durumda içtiğimiz tüm hayvan içerikli ilaçlar Bakanlıktan aldığımız bilgi dahilinde Haram olup olmadığına bakılmaksızın ülkeye sokuluyor ve insanlar tarafından kullanılıyor.
Peki buna kim dur diyecek?
Başka hangi ilaçlarda bu tehlike var ve ben neden domuz katkılı ilaçları içmek zorunda kalıyorum?
Doktorlar neden hayvan yağları ve katkıları olan ilaçlar yerine, bitkisel ilaçları hastalarına yazmıyorlar?
Bu problemi kim çözecek?
Yıllardır neden hiç bir gazeteci bu konuyu yazmıyor araştırmıyor?
Bakanlık ve Sayın Bakan neden sessiz kalıyor ve hala cevap vermiyor?
gibi daha bir çok soru var aklımda. Yazıyı şimdilik sonlandırıyorum. Ancak yazacak daha çok şey var.
Hala daha Bayer’in yurt dışında yer alan genel merkezinden gelecek olan cevabı bekliyorum. O cevapta geldiğinde konu iyice netleşecek ve rezaletin boyutlarını göreceğiz. Bayer’in mailini de yine burada paylaşacağım.
Not: Gönderilen mailler ve alınan cevaplar tarafımdan arşivlenmiştir. Bu yazıda kimseye ilaç kullanımını bırakması tavsiye edilmemektedir. İşte cevaplar;
1- İLAÇLAR HAKKINDA DİB CEVABI (ELEVIT VE DOMUZ KONUSU)
2- ELEVIT DOMUZ KATKISI NEDENI ILE MUADIL ARAMA ÇALIŞMALARI – 1
3- ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 2
4- ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 3

İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sağlık Bakanlığı 52 ürünü teşhir etti
» Türkiye'de Domuz Çiftlikleri
» Ette domuz sütte kanser
» cipslerde domuz yağı kullanulıyor
» DOMUZ ETİ UYARISI