KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hindistan'ın kadın kadıları: Kadınlara ayrımcılık yapan Kuran değil, yorumlayan erkekler

YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Rep Gücü : 18110
Rep Puanı : 23

Hindistan'ın kadın kadıları: Kadınlara ayrımcılık yapan Kuran değil, yorumlayan erkekler Empty
MesajKonu: Hindistan'ın kadın kadıları: Kadınlara ayrımcılık yapan Kuran değil, yorumlayan erkekler   Hindistan'ın kadın kadıları: Kadınlara ayrımcılık yapan Kuran değil, yorumlayan erkekler Icon_minitimePerş. Tem. 13, 2017 6:47 pm

Hindistan'ın kadın kadıları: Kadınlara ayrımcılık yapan Kuran değil, yorumlayan erkekler

• 13 Temmuz 2017

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40584854?ocid=wsturkish..social.sponsored-post.facebook.SMP%28AEP%29-religion_women.nneed3.Male18-65.Ad1.mktg
  • Paylaş

Telif hakkı Getty Images
"Canlı mı istersin? Cenazesini mi?" Janahara'nın kocası, 10 yıl önce dövdüğü eşinin annesine böyle diyordu.
O gece, Jahanara sürekli şiddet gördüğü evliliğinden vazgeçti, evini, dört çocuğunu terk etti.
O günden beri, aynı şehirde Jaipur'da yaşamalarına rağmen kocası Jahanara'nın çocuklarını görmesine izin vermedi. Nafaka ödemedi.
İslam hukuku gereği, evlilik bittiğinde söz verdiği 15 gram altın mehiri de eşine vermedi. Ortak evlerindeki payı da Jahanara'ya verilmedi.
Guardian gazetesi, Mama Cash adlı kadın hakları savunucusu kuruluşun desteğiyle Jahanara'nın öyküsünü yazdı.
Yaşadıklarının ardından hakkını aramak isteyen 45 yaşındaki Jahanara, evliliklerini İslami kurallar çerçevesinde, Kuran'a uygun şekilde onaylayan kadıya gitti.
Ama birçok kadın gibi Jahanara da hayal kırıklığına uğradı.
"Bana yardım etmeyi reddetti" diyor Jahanara, "Durumumun adil olduğuna inanmayı kabul edemiyordum. Jaipur'da ulemalara gidip bana yapılan haksızlığın Kuran'a uygun olup olmadığını soruyordum. Onlara, 'Kuran'a göre bir kadın olarak bu durumda mı olmalıyım? Kuran'ın bana verdiği 'adalet' bu mu? diye sordum. Hepsi bana 'Evet. Senin durumun bu. Katlanacaksın' dedi."

• İngiltere’deki Müslüman kadınlar şeriattan şikayetçi
  • Boşanmış Müslüman kadınlara internetten 'hülle nikahı' siteleri

Ama mücadeleye devam etmeye karar verdi, bugün de Hindistan'ın ilk kadın kadılarından biri oldu.
Darul Uloom Niswan adlı kuruluş 2015 yılında Mumbai'de kadınların kadı olması için 2 yıllık kurs açtı. Amaç, kadınlara dayatılan gelenek göreneklerin Kuran'a uygun olup olmadığını incelemek.
Bu yaz, kursu tamamlayan 15 kadın artık çalışmaya hazır.

Telif hakkı Getty Images
Mezunlardan bir diğeri 43 yaşındaki Afroz Begum. Jahanara'nın aksine Begum'ün mutlu bir evliliği var. Kocası onu destekliyor.
"Kuran bize eşit haklar tanıyor" diyor Begum.
"Bize yaşam, eğitim, mülk, özgür seçim hakkı veriyor. Müslüman kadınlar bunu anladığı zaman hayatları da değişecek."
Dini kurallar çerçevesinde kıyılan mevcut nikâhlarda erkeklerin hakkı kadınlara kıyasla daha fazla gözetiliyor.

• Hindistan: Bir kadın 20 kez bıçaklanırken, etraftakiler izledi
  • Hindistan’da tecavüz zanlıları aynı kadına yine tecavüz etti

Jahanara ve Begum, Jaipur'da Müslümanların yaşadığı semt pazarında İmran Khan ve genç karısı Huma arasındaki tartışmayı yatıştırmaya çalışıyor.
Bir yıllık evlilikleri çalkantılı bir dönemden geçiyor. Birbirilerine suçlamalar yöneltiyorlar aileleri de tartışmayı kışkırtıyor.

'Artık daha iyi biliyoruz'

Jahanara ve Begum tarafların sıkıntılarını dinliyor, ailelere çiftin arasındaki tartışmadan uzak durmalarını ve çocuklarına daha hoşgörülü olmaları tavsiyesinde bulunmalarını istiyor.
"Erkek bir kadı Huma'ya eve dönmesini ve kocasının dediklerini yapmasını söylerdi" diyor Begum.
"Çoğu Müslüman kadın haklarını bilmiyor. Ama şimdi işler değişecek çünkü Kuran'ın ne dediğini artık daha iyi biliyoruz."
Kadın hakları grubu Bharatiya Muslim Mahila Andolan merkezinin başkanı Nishat Husain de onlarla. İki kadının işinin zor olduğunu söylüyor.
Kuran'ın kadınlara eşit haklar tanıdığını anladığını söyleyen Jahanara artık mutlu. Kocasından ayrıldıktan sonra huzur bulmakta zorlandı. Ama kadılık eğitimiyle İslam'ın kadınlarla ilgili maddelerini daha iyi öğrendikten sonra huzuru da bulduğunu söylüyor.
Müslüman bir erkeğin, yalnız yaşadığı, aktivist olduğu için gösterdiği tepkilere veya kocasını neden terk ettiği gibi sorularla Kuran'a atıfla yanıt veriyor.
"Şimdi bir kadı olduğuma göre ben de bilgi sahibiyim. Sonunda kendimi özgür hissediyorum. Diğer Müslüman kadınların da kendilerini özgür hissetmelerini istiyorum" diyor Jahanara.

Bu haberi paylaş Paylaşma hakkında

• [email=?subject=BBC%20T%C3%BCrk%C3%A7e%E2%80%99den%20payla%C5%9F%C4%B1m&body=http%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fturkce%2Fhaberler-dunya-40584854]E-posta [/email]
  • Facebook
  • Messenger
  • [url=https://twitter.com/intent/tweet?text=BBC T%C3%BCrk%C3%A7e - Hindistan%27%C4%B1n kad%C4%B1n kad%C4%B1lar%C4%B1%3A Kad%C4%B1nlara ayr%C4%B1mc%C4%B1l%C4%B1k yapan Kuran de%C4%9Fil%2C yorumlayan erkekler&url=http%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fturkce%2Fhaberler-dunya-40584854]Twitter [/url]
  • Google+
  • [url=https://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&url=http%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fturkce%2Fhaberler-dunya-40584854&title=Hindistan%27%C4%B1n kad%C4%B1n kad%C4%B1lar%C4%B1%3A Kad%C4%B1nlara ayr%C4%B1mc%C4%B1l%C4%B1k yapan Kuran de%C4%9Fil%2C yorumlayan erkekler&summary=Hindistan%27da kad%C4%B1l%C4%B1k e%C4%9Fitimi alan kad%C4%B1nlar%2C kendi haklar%C4%B1n%C4%B1 ve di%C4%9Fer M%C3%BCsl%C3%BCman kad%C4%B1nlar%C4%B1n haklar%C4%B1n%C4%B1 daha iyi koruyabildiklerini ve kendilerini daha %C3%B6zg%C3%BCr hissettiklerini s%C3%B6yl%C3%BCyor. Hindistan%27%C4%B1n ilk kad%C4%B1n kad%C4%B1lar%C4%B1ndan biri Jahanara%27n%C4%B1n ve di%C4%9Ferlerinin hikayesi...&source=BBC]LinkedIn [/url]

Başa dön

İlgili haberler

• Hindistan: Bir kadın 20 kez bıçaklanırken, etraftakiler izledi
    20 Eylül 2016

• Hint bakandan kadın turistlere tavsiye: “Etek giymeyin”
    30 Ağustos 2016

• Sri Lanka'da 15 yaşında evliliğe zorlanan 'Shafa'nın öyküsü
    21 Haziran 2017

• İngiltere’deki Müslüman kadınlar şeriattan şikayetçi
    1 Kasım 2016

• İngiltere'de boşanmış Müslüman kadınlara internetten 'hülle nikahı' siteleri
    5 Nisan 2017

• Kırgızistan devlet başkanının kızının emzirme fotoğrafları tartışma yarattı
    18 Nisan 2017

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Toyota ve Carrefour'da 'ayrımcılık' tamgaz...
» Çocuklar Arasında Mal Konusunda Ayrımcılık Yapmanın Hükmü ve Sonuçları
» Cennette Kadınlara gılman varmı ?
» Seda Sayan'dan dul kadınlara cinsel öneri
» muhafazakarlaşıyormuyuz? %60 ımız kuran okumayı bilmiyor,%22 hayatı boyunca eline bir kere bile kuran almamış,%8 anlamını okuyor...