KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

yabani eşek eti helal mi Katır eti helal mi

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015177
Rep Puanı : 97

yabani eşek eti helal mi Katır  eti helal mi Empty
MesajKonu: yabani eşek eti helal mi Katır eti helal mi   yabani eşek eti helal mi Katır  eti helal mi Icon_minitimePerş. Ara. 28, 2023 10:46 am

"Ev hayvanı olan merkebin sütü içilir mi?" şeklinde bir soru yöneltildi. Çınar bu soruya "Hayır, içilmez, haramdır. Eti helal olan hayvanların sütü de helaldir. Ehli merkebin (evcil eşeğin) eti haram olduğu için sütü de haramdır. Yabani merkebin eti de sütü de helaldir"

https://www.sondakika.com/guncel/haber-ankara-il-muftusu-evcil-esegin-etinin-ve-sutunun-h-16176163/

https://sorularlaislamiyet.com/dinimizde-esek-ve-katir-eti-yemek-sutunu-icmek-haram-midir

Evcil eşek eti konusunda dört mezhepçe genellikle kabul edilen hüküm, ehlî merkeplerin etinin haram olduğu yönündedir. Mâlikî bilginlerin bir kısmı bunu tenzîhen mekruh saymış, bazı sahâbîlerden ve Hanefî bilgin Bişr el-Merisî’den ehlî eşek etinin helâl olduğu görüşü nakledilmiştir.

Katır ve benzerlerinin etine gelince, iki ayrı türden hayvanın birleşmesi ile meydana gelen hayvanın konusunda üç durum söz konusudur:
a) Her iki tür, eti helâl olanlardan ise, bunlardan meydana gelen hayvanın eti de helâldir.
b) Her iki tür, eti haram olanlardan ise, bunlardan meydana gelen hayvanın eti de haramdır.

c) Biri eti helâl olanlardan diğeri haram olanlardan ise, Hanefî ve Mâlikîler’e göre hükümde ananın türü esas alınır; Şâfiî ve Hanbelîler’e göre helâl olmayan taraf esas alınır.
Buna göre dört mezhepte de anası eşek olan katırın haram olduğu görüşü yaygındır. Anası at ise, Ebû Hanîfe’ye göre mekruhtur; Ebû Yûsuf ve Muhammed’e göre mekruh değildir.
Ayrıca, anasının at veya eşek olması hususunda ayırım gözetmeden başka delillere dayanarak katır etinin mekruh olduğunu savunan bir görüş de vardır.

ayırım gözetmeden katır etinin mekruh olduğunu savunan bir görüş de vardır.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

yabani eşek eti helal mi Katır  eti helal mi Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

yabani eşek eti helal mi Katır eti helal mi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» at, eşek ve katır eti yemek, sütünü içmek haram mıdır?
» yabani elma yaprağının beyin ve kalp damarlarını açıyormu
» at ve eşek eti çıktı
» Bitcoin helal midir? Kripto Para
» Türkiye'de At, Eşek ve Domuz Eti Kullanan Markalar