KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İyileştiren Gözyaşları ....Ağlamanın Faydaları

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015184
Rep Puanı : 97

İyileştiren Gözyaşları ....Ağlamanın Faydaları Empty
MesajKonu: İyileştiren Gözyaşları ....Ağlamanın Faydaları   İyileştiren Gözyaşları ....Ağlamanın Faydaları Icon_minitimePtsi Kas. 23, 2009 7:01 am

İyileştiren Gözyaşları
Zeynel SOYLU

Kısa bir süre önce Minnessota Üniversitesi'nden William Frey insan gözyaşlarının gerginliğe ve strese sebeb olan kimyevî maddeleri temizleyip dışarı atmak suretiyle ruhî sıkıntıyı gidererek İnsanı rahatlattığını ve ferahlattığını açıklamıştı. Son günlerde Sovyetler Birliği Tıbbî İlimler Akademisi'nde bir grub araştırmacı, gözyaşlarının fizikî olarak da insanı iyileştirdiğini tesbit etmişlerdir.

Bu çalışmalarında Sovyet araştırmacılar, bazı laboratuvar hayvanlarının derilerinde yaralar açtılar ve sonra onları sinirlendirecek ve ağlamaya sevkedecek hareketler yaptılar. Basit bir ağlama hadisesi neticesinde yaraların iyileşme hızının büyük bir nisbette arttığını müşahede ettiler. Bazı durumlarda yaralan iyileştirmek için gerekli olan zaman, 12 güne kadar düşürülebildi.

Gözyaşı guddeleri çıkarılmış olan hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ise yaraların iyileşme hızının oldukça yavaşladığı görüldü.

İlim adamları gözyaşı guddelerinin, kan dolaşım sistemine bazı kimyevî maddeler ifraz ettiğini, bu maddelerin ise vücudda iyileştirici tesire sahip olduklarını söylemektedirler. Henüz tam bir laboratuvar kontrolünden geçirilmemiş ve tam olarak tesbit edilememiş olmakla beraber ilim adamları bu maddelerin en azından deri üzerinde faydalı bir tesirinin olduğunu kabul etmektedirler.

Kâinatta hiç bir canlı abes olmadığı gibi, icra ettiği hadiseleri de neticesiz ve İbretsiz değildir. Gözü veren Zat, ona ait şeyleri de en güzel surette halk etmiştir. Küçük bir canlının hem ruhî hem de cismanî ihtiyacını gözyaşı guddeleri İle telafi ve tedarik eden Zat, acaba kâinatın halifesi olan İnsanın Hak katında âli olan gözyaşlarını hiç neticesiz bırakır mı?

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

İyileştiren Gözyaşları ....Ağlamanın Faydaları Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

İyileştiren Gözyaşları ....Ağlamanın Faydaları
1 sayfadaki 1 sayfası