KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

 

 Kuranı 2 ayda ezber tekniği

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör
huzeyfe

Mesaj Sayısı : 7750
Rep Gücü : 18141
Rep Puanı : 23
Kayıt tarihi : 27/03/09

Kuranı 2 ayda ezber tekniği Empty
MesajKonu: Kuranı 2 ayda ezber tekniği   Kuranı 2 ayda ezber tekniği Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 7:14 am

Yeni teknikle 59 günde hafız oldu

2006 Eylül ayında Kur’an kursuna kaydını yaptıran Büşra’nın hafızasının güçlü
olduğunu fark eden hocaları hafızlık yapabileceğini belirtmeleri Büşra Mutlu için ilk kıvılcım olmuş. Bunun üzerine 14 Nisan 2007′de hafızlığa başlayan Büşra kurs hocalarının yardımıyla hafıza tekniklerini kullanarak 59 gün sonra 12 Haziran 2007′de hafızlığı tamamladı. Bu başarıya çevredekileri inandıramayan kurs hocaları Kelkit Müftülüğü’nden bir heyete mülakat yaptırarak Büşra’nın başarısını tescillettirdi.

Büşra’nın bu kadar kısa sürede hafız olmasında büyük emeği olan kurs hocası Hatice Şahin’in hafız yetiştirmekte kullandığı teknik ise herkese örnek olabilecek türden. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans mezunu Hatice Şahin 2006 yılı Eylül ayında Kelkit’te sözleşmeli Kur’an kursu öğreticisi olarak göreve başladı. Şahin kendisi için uyguladığı bir teknikten yola çıkarak 59 günde nasıl hafız olunabileceğini ise şöyle özetliyor:

“Kendim hafız olduğum için hafızlığımı unutma endişesiyle lisans eğitimi alırken hafızamı güçlendirmek için hafıza teknikleriyle ilgili çalışmalar yaptım ve çok faydasını gördüm. İlk olarak aynı yöntemle 3 öğrencim 4 ayda Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek hafız oldu.”

Uyguladığı teknikler sonrası bir sayfayı 15 saatte ezberleyen öğrencilerin aynı yeri 10 dakikada ezberleyebildiklerinin altını çizen Şahin “Bu teknikler sadece öğrenciler için geçerli değil çalışanlar da uygulayabilir. Belki onlar 59 günde hafız olamayabilirler; ama 5-6 ay gibi bir sürede Kur’an-ı Kerim’i çok rahat ezberleyeceklerine inanıyorum.” şeklinde konuştu.
Uyguladıkları programın içerisinde haftada bir gün sinema saati gezi ve pikniklerin de olduğunu belirten Şahin sosyal faaliyetlerle birlikte öğrenmeyi eğlence haline getirerek başarı sağlanabileceğini ifade etti.
Hatice hoca ayrıca kursa gelen öğrencilerinin aileleriyle görüşerek onların liseyi dışarıdan bitirmeleri için ön ayak olmuş ve öğrencilere edebiyattan fiziğe tarihten İngilizceye kadar derslerine yardım etmiş.
Başarısıyla parmak ısırtan Büşra Mutlu ise “Böyle bir başarı elde edebileceğimi tahmin bile edemiyordum; ama hocamın uyguladığı program ve yardımları ile Allah’ın nasip etmesiyle başardım. Ablam da hafız; ama o 2 yılda tamamladı. İdealim doktor olarak bu yeteneğimi o alanda kullanmak.” dedi.
Rekor getiren ezber sistemi nasıl?

Önce sûreler kolaydan zora doğru sıralanıyor. Daha sonra bir sayfa alınarak 3′e bölünüyor. Önce ilk 5 satır daha sonra diğer satırlar 5′er 5′er ezberleniyor ve daha sonra birleştirilerek tekrar yapılıyor. Sonra ikinci sayfaya geçiliyor. Onun ezberinde de aynı metot izlenerek sayfa ezberleniyor. Sonra 1 ve 2. sayfa tekrar okunuyor ve bu silsile 10 sayfa boyunca devam ettiriliyor. Ezber 3 kişiye dinlettiriliyor. Doğruysa ikinci 10 sayfaya geçiliyor. Aynı sistemle ikinci 10 sayfa da ezberlendikten sonra ilk 10 sayfayla birleştirilerek okunuyor ve 4 kişiye dinlettiriliyor. Böylece 20 sayfa ezberlenmiş oluyor.
Diyetisyene de gidildi

Hafıza teknikleri konusunda Uludağ Üniversitesi’ndeki hocalarından da yardım aldığını ifade eden Hatice Şahin “Büşra için diyetisyene bile gittim. Başarı için dengeli beslenmek şart bunu da uygulayarak gördüm.” dedi. Hatice hoca dini terminolojide ‘kaylule’ denilen öğle uykusunun da ne kadar faydalı olduğunu bizzat uygulayarak yaşadıklarını ifade etti.

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Kızılca köyünde yaşayan Büşra Mutlu Kur’an-ı Kerim’i 59 günde ezberleyerek büyük bir başarıya imza attı. İşte Büşra’nın mucize tekniği…

Günlük program

Sabah 05.00′te bir önceki gün yaptığı ezberi hocasına dinletiyor. Daha sonra yeni ezberleyeceği bölüme başlanıyor. Öğle uykusuna kadar 3 saat 45 dakikalık bir çalışma yapılıyor. 1 saatlik uykudan sonra tekrar çalışmaya geçiliyor. Akşam tekrarına kadar 45 saatlik bir çalışma yapılıyor. Daha sonra günlük tekrarını yapıp yatıyor. Bir sonraki günde bu silsile devam ediyor.


*************************

53 günde hafız oldu rekor kırdı
20 Şubat 2010

Çankaya Müftülüğü'ne bağlı Rıfat Mualla Şahin Kız Kuran Kursu öğrencilerinden Tuğba Kılıç, 53 günde hıfzını tamamlayarak bir rekora imza attı.


Hafızlık Tespit Sınavını 'Pekiyi' derece ile kazanarak belgesini alan 20 yaşındaki Tuğba Kılıç, bu başarısını önce Allah'ın yardımına sonra Hafızlık çalıştıran hocası Hatice Şahin'in geliştirdiği "Kısa sürede Hafızlık Programı sayesinde başardığını söyledi.

Söz konusu program Hafıza tekniklerinden pedagojiye kadar pek çok alanı içermekte. Tuğba, Çankaya Müftüsü Abdurrahman Binbir tarafından Cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.


*******************


Tuğba 53 günde hafız oldu
02 Eylül 2010

Ankara Rıfat Mualla Şahin Kız Kur'an Kursu öğrencisi 20 yaşındaki Tuğba Kılıç, 53 günde hafızlığını tamamlayarak kısa sürede hafız olunabileceğini gösterdi.


Zeynep Kaçmaz'ın haberi

Tuğba Kılıç, özel bir eğitimle 53 günde hafız olmayı başardı. Uyguladığı teknikle kısa sürede hafız yetiştiren ve tekniği Diyanet tarafından dikkatle takip edilen Hatice Şahin'in öğrencisi olan Tuğba, hafızlık belgesini Çankaya Müftüsü Abdurrahman Binbir'den aldı. Hafıza tekniklerinden de istifade eden Tuğba, moral motivasyon desteği de aldı.

Günümüzde birçok kişi hafız olmayı ister fakat tamamlayamamak ya da unutmak korkusuyla hafız olmaya karar veremez. Kur'an-ı Kerim'i eksiksiz ve hatasız, usulüne uygun olarak ezberlemenin zor olduğu düşünülür, hafız olabilmek için uzun yıllar çalışmak gerektiğine inanılır. Ankara Rıfat Mualla Şahin Kız Kur'an Kursu öğrencisi 20 yaşındaki Tuğba Kılıç, 53 günde hafızlığını tamamlayarak kısa sürede hafız olunabileceğini gösterdi.

İmam hatip mezunu Tuğba Kılıç, özel bir eğitim sonrası pekiyi derecede hafızlık belgesi alarak hafız oldu. Belgesini Çankaya Müftüsü Abdurrahman Binbir verdi. Daha öncesi hafız olmayı hiç düşünmeyen Kılıç, hafız olmaya karar vermesinin Allah'ın takdiri olduğunu söylüyor. Bu kadar kısa bir zamanda hafız olabilmesini ise Arapça ve ezberinin çok iyi olmasına bağlıyor. Ayrıca hafızlık çalışmaları esnasında özel bir eğitim alıyor. Hafız Kılıç, Kur'an çalışmaları esnasında hocası Hatice Şahin'in geliştirdiği hafızlık tekniğini uyguladığını dile getiriyor.

2007'de Hatice Şahin'in daha önce hocalığını yaptığı Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine bağlı Kızılca köyünde yaşayan Büşra Mutlu da 59 günde Kur'an-ı Kerim'i hıfzetmeyi başarmıştı. Hatice Şahin, "Kendim hafız olduğum için hafızlığımı unutma endişesiyle lisan eğitimi alırken hafızamı güçlendirmek için hafıza teknikleriyle ilgili çalışmalar yaptım ve çok faydasını gördüm. Öğrenme psikolojisinde bulunan bilgiyi depolama, gerektiğinde kullanma ve hafızayı güçlendirme gibi yöntemlerle Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeyi kolaylaştırabilir miyim diye düşünüyordum. Burada göreve başlayınca da bu teknikleri öğrencilerime uygulama imkânım oldu." demişti. Bu dönemde diyetisyenlerden yardım aldığını, öğrencilerin beslenme ve uyku düzenine özen gösterildiğini söyleyen Şahin, 53 günde hafızlığını tamamlayan öğrencisi Tuğba için de "Çok çalıştı, umutsuzluğa düştüğünde de motivasyon desteği yaptık." dedi.

Yoğun bir çalışma programı vardı

Sıkı bir çalışma içerisine girdiklerini ve yemeği dahi 10 dakikada yiyerek çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Kılıç, "Sabah namazından öğleye kadar bir önceki gün ezberlediğim sayfaları tekrarlayıp yeni sayfalara çalışıyordum. 12.00-13.00 saatleri arası uyuyorduk. Bu uyku bizi çok iyi dinlendiriyordu. Akşamüstü sadece 1 saat dinlenip gece geç saatlere kadar yine ezber yapıyordum." diye konuştu.

Yakaladıkları tempo sonrası kendisi gibi birçok arkadaşının da kısa sürede hafız olduğunu dile getiren Kılıç, hafızlığın her şeye değer olduğunu söylüyor: "Günümüzde hafız olmak eskisine göre daha da kolaylaştı. Yolda giderken bile MP3'lere yüklediğimiz sûreleri dinleyip ezber yapabiliriz."

Tuğba Kılıç gibi birçok kişinin de kısa sürede hafız olmasını sağlayan teknik, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kabul edildi. Başkanlık, bu yöntemi hafızlık programları içerisine dâhil etti. 'Kısa sürede hafızlık' tekniğini geliştiren Hatice Şahin, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yüksek lisans mezunu. Şahin, hafızlığını unutma endişesiyle hafıza güçlendirme yolları arar ve hafıza teknikleriyle ilgili çalışmalar yapar. Şahin, yöntem sonucu 38 öğrencisinin ortalama 3 ay içerisinde hafız olduğunu aktarıyor.

Öğrencisi Tuğba Kılıç'ın çok azimli olduğunu söyleyen Şahin, "Tuğba çok çalışır, her şeyden fedakârlık yapardı. Çok az uyur, yemeğini en fazla 10 dakikada yer, çalışmaya devam ederdi. Dinlenme saatlerinde dahi ezber yapar, her saniyeyi çok iyi değerlendirirdi. Ezberi de kuvvetli olunca kısa bir sürede hafız oldu. Ayrıca ümitsizliğe düştüğü durumlarda motivasyon dersleri aldı." diyor.

Uyguladıkları programın içerisinde haftada bir gün sinema saati, gezi ve pikniklerin olduğunu belirten Şahin, sinema, gezi, piknik gibi sosyal faaliyetlerle birlikte öğrenmeyi eğlence haline getirerek başarı sağlanabileceğini ifade ediyor.

Hangi teknikleri uyguluyorlar?

Sureler kolaydan zora doğru sıralanır. Bir sayfa alınarak 3'e bölünür. Önce ilk 5 satır, daha sonra diğer satırlar 5'er 5'er ezberlenir ve sonrasında birleştirilerek tekrar yapılır. İkinci sayfaya geçilir ve o sayfanın ezberinde de aynı metot izlenir. 1 ve 2. sayfa tekrar okunur ve bu silsile 10 sayfa boyunca devam ettirilir. Ezber 3 kişiye dinlettirilir. Hata yok ise ikinci 10 sayfaya geçilir. Aynı sistemle ikinci 10 sayfa da ezberlendikten sonra ilk 10 sayfayla birleştirilerek okunur, 4 kişiye dinlettirilir ve bir cüz tamamlanır.

Zaman

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Kuranı 2 ayda ezber tekniği
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KUTLU FORUM :: Din Kültürü Dersi-Eğitim Öğretim :: Din K.Öğretim Metodları-Teknikleri-
Buraya geçin: