KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Halepçe Kaliamı Nedir, Gerçekleri ve Haritası

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015190
Rep Puanı : 97

Halepçe Kaliamı Nedir, Gerçekleri ve Haritası Empty
MesajKonu: Halepçe Kaliamı Nedir, Gerçekleri ve Haritası   Halepçe Kaliamı Nedir, Gerçekleri ve Haritası Icon_minitimeC.tesi Mayıs 21, 2011 12:46 am

http://www.uzmanportal.com/halepce-kaliami-nedir-ve-gercekleri.html/

Her savaşın bir kirli yüzü vardır. Her savaşta masum insanlar mutlaka can verir. İşte Halepçe İran Irak savaşında masum insanların katliamının bir simgesi oldu. Herkesin aklına kazındı o masum bebeğin cansız bedenin pozu. O sabi bebek dünyada en güvenli bildiği yerde annesinin koynunda can verdi. Büyüklerinin yaptıkları hatalarının bedelini ödedi belkide, dünyada verebileceği tek şey olan o ufacık canını vererek. İşte o insanın içini parçalayan masum insan katliamı Halepçe ile ilgili görüntüler ve halepçe katlıamının tarihi.
Halepçe Katliamı olarakta bilinir İran-Irak Savaşı esnasında, Saddam Hüseyin’in, 1986-1988′de Irak’ın kuzeyinde isyan çıkartan Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal Harekâtı adlı isyanı bastırma operasyonunun bir parçasıdır.

Saddam Hüseyin’in 23 Şubat – 6 Eylül 1988 tarihleri arasında El-Enfal Harekâtını şiddetlendirdiği dönemde Mart ayının ortasında İran ordusu Zafer-7 Harekâtı adlı genel taarruzu başlattı. Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı Peşmergeler de İran Ordusu ile işbirliği yaparak Halepçe kasabasına girdi ve isyan başlattı.

Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî’ye (batı medyası tarafından ‘Kimyasal Ali’ lakabı ile bilinir)’e zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

‘Kimyasal Ali’16 Mart 1988′de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri , İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000′den fazla insanın öldüğü, 7.000′den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı’ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.

19 Ağustos 1988′de Irak ve İran, ateşkes anlaşmasını imzaladılar. Irak ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe’yi geri aldı ve bu işgal esnasında 200 sakinin öldürüldüğü söylenmektedir.

Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli ‘The Sydney Morning Herald’ gazetesinde yayımlanan ‘Experiment in Evil’ başlıklı makalesinde, Halepçe’de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki’nin 4-5 katı olduğunu iddia etti. Amerika ise bu iddiayı suistimal ederek Zayıflatılmış Uranyum mermilerini kullanmasını meşrulaştırmaya çalıştı.

Devrik lider Saddam Hüseyin’in kuzeni “Kimyasal Ali” ya da “Kürdistan Kasabı” lakaplarıyla tanınan Ali Hasan el-Mecid’in de katılacağı bugünkü duruşmada, “tarihi belge” niteliğindeki fotoğrafları mahkemeye delil olarak sunacak olan Öztürk, “Halepçe” filmiyle ilgili İHA Bağdat Temsilcisi Sadık Kahraman’a yaptığı açıklamalarda, “Ben Halepçe katliamının bir tanığı olarak 1987′de, katliamdan 1 yıl önce bölgeyi gelip gördüm. Olayların öncesinde yapmış olduğum çalışmaları, olup bitenleri belgeledim. Hem katliamın öncesine ilişkin çok sayıda belge topladım. Hem de sonrasında; Halepçe katliamının gerçekleştirildiği sırada izlenimler elde ettim. Şimdi bu tarihi belgeleri bir filme dönüştürüyorum. Bu konuda bir hazırlık içindeyim. Halepçe katliamının başladığı süreci, katliamı ve sonrasını anlatan güçlü bir film yapacağız” diye konuştu.

Öztürk, 1988 yılında başlayan ve ‘savaş zamanında bir ayaklanmanın bastırılması’ olarak sunulan ‘Enfal operasyonu’ çerçevesinde binlerce Kürdün yaşamını yitirdiği Halepçe katliamının görgü tanığı olarak çektiği fotoğrafları bugün mahkemeye belge olarak sunacak.

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

Halepçe Kaliamı Nedir, Gerçekleri ve Haritası Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Jinsei Kolye, radyo aktivite testinden de olumlu rapor almış
» Letaif nedir İnsana dercedilen letaifler nelerdir; Letaif-i aşere nedir? tanımları
» bir müslümanın yol haritası
» khk lılardan film tavsiyeleri
» Kur'an-ı Kerim'in haritası çıktı