KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015167
Rep Puanı : 97

AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI Empty
MesajKonu: AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI   AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI Icon_minitimeCuma Ekim 02, 2009 4:58 am

EZBERLENECEK GÜZEL SÖZ-AHİRETE İMAN’LA İLGİLİ
İnsan bir yolcudur;
Ruhlar aleminden,
Anne karnına,
Bebeklikten,
Çocukluğa,
Gençlikten,
İhtiyarlığa,
Ölümle, kabre (berzah alemine,
Kıyametin kopması ile yeniden diriliş ve mahşer yerinde toplanma,
Mahşerden hesaba çekilme,
Amel defterinin verilmesi,
Sevap ve günahların tartıldığı nizana,
Nizandan sırat köprüsüne (İnsanların sevap ve günahlarına göre hızlı, yavaş veya aşağıdaki cehenneme düştükler hassas köprü)
Cennet veya Cehennem ile yolculuk sona erer.

ÖDEV:İnsanın bu yolculuğunun safhalarını ayrı ayrı bir resimle gösteriniz.(önce bulut gibi ruhlar alemi-hamile bir kadın-beşikte bir bebek-bisiklet süren bir çocuk-genç delikanlı,ailesi olan bir genç-elinde bastonlu,gözlüklü dede ve nine-trafik kazası-mezar-gezegenlerin çarpışması,denizlerin alev alev yanması-dağların ters dönmesi vs-milyonlarca insan kalabalığı,gurup gurup-amel defetri,terleyerek hesap verme-sevab ve günahların tartılması-altında alevleri sırata kadar yükselen cehennemin üzerinde sırat köprüsü-insanların bir kısmı aşağı düşüyor-karşıda cennet vs gibi)

AHİRET VARLIĞININ İSPATI
• Kışla birlikte ölen toprak, bitkiler, tohumlar baharla birlikte nasıl diriliyorsa, insan da öldükten sonra öyle dirilecek.
Ayet: Bak Allah’ın Rahmetinin eserlerine, öldükten sonra yeryüzünü nasıl diriltiyor? İşte Allah insanları da böyle diriltecek.
• Ölü sebze, meyve tohumları vakti gelince nasıl diriliyorsa, insan da kıyametin kopması ile öyle dirilecek.
• Evrende çok hassas bir denge, adalet var. Her şey çok ince hesapla, en güzel, en uyumlu, en dengeli ve harika bir şekilde adaletle yaratılmıştır. Gezegenler, dünya, güneş sistemi hiç çarpışmıyor. Dünyanın üçüncü sırada ve atmosferinin olması, yer çekimi, yerin katmanları, havadaki oksijen miktarı, organlarımız, hayvanlar, bitkiler... Her şeyde çok hassas bir ölçü var.
• Her şeyde bu kadar ölçülü, adaletli olan Allah;
a) Hiç kendi emirlerini dinleyenleri mükafatsız; dinlemeyenleri cezasız bırakır mı?
b) Bu dünyada kötüler cezasını, iyiler mükafatını tam görmüyor. Yaradan demek başka bir aleme bırakıyor.
c) Bizi yaratan, içimize devamlı gençlik, dinçlik, sonsuz mutluluk, huzur, ölümsüzlük duygusunu içimize koymuş. Bu dünya imtihan yeri, mükafat ve ceza yeri ahirettir.
• İnsan zihni, beyni nasıl ki yaşadığı olayları hafızasına kaydediyorsa bizim de davranışlarımız öyle kaydediliyor. Her şeyi adalet ile yaratan Allah, mahkeme için bu görüntüleri şahit olarak gösterecek.
Her şeyde sonsuz merhametini gösteren Allah, hiç savaşlarda, kazalarda, afetlerde ölen masumları, yetimleri mükafatsız bırakır mı? Demek ki merhametli ve adaletli olan Allah, mükafatlarını başka bir alemde verecek. Her şey doğar, büyür, ölür. Bu Allah’ın bir kanunudur. Dünyanın ve insanın bir sonu vardır. Elbette bir gün her şeyin ömrü bitecek. Dünya içindeki tüm yaşananları (iyilik-kötülük, sevap-günah) büyük bir mahkeme meydanına boşaltacaktır.
• Bilim adamları, dünyadaki enerji kaynaklarının tükeneceğini, güneşin her yıl daha az ısı ve ışık vereceğini, hatta kömürleşeceğini söylüyor. Bu da Kur’an’da anlatılan kıyameti doğruluyor.
• Genetik şifrelerimiz: İnsan vücudunda bütün organlar çürüse bile “Acbüz-zeneb” (kuyruk sokumu) diye tabir edilen kemik hiç çürümez ve bizim genetik şifrelerimizi taşır. Tıpkı meyve tohumları ve çekirdekleri gibi.

AHİRET İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMEMİZ GEREKEN KONULAR
1. Ahiret ile ilgili konu ve kavramlardan dünyadaki benzer durumlarla karşılaştırılmamalı.
Örneğin;
• Sırat köprüsü, bildiğimiz köprülere benzemez.
• Amel defteri, bakkal defteri, okul defteri gibi değildir.
• İsrafil’in sûr’u düdük, boru gibi bir şey değildir.
1. Cennet mükafat yeridir. Kavga, düşmanlık, savaş, sıkılma, dedikodu, yaşlanma, iş, meslek, acı, eziyet, hastalık vb. yoktur.
2. İnsan Cennet’te sevdikleriyle beraber olacaktır.
3. Ahiret, Cennet, Cehennem, hesap konularında; espri, şaka, ALAY, fıkra insanın imanını tehlikeye atar. Böyle esprilere gülmek de tehlikelidir. Gülmemeye çalışmalı.
4. “BEN CENNETLİĞİM.” diyen de, “BEN CEHENNEMLİĞİM.” diyen de Cehennemliktir.
NOT:
Kutsi Hadis Ne Demek?: Allah’ın Peygamber Efendimize (sav) söylediği fakat Kur’an’da yer almayan sözleri.

ÖLÇÜ:
Cennet ümidi, Cehennem korkusu içinde olmak.

“Cezalar amellerimiz cinsinden,tıpkı mükafatlarımızında olduğu gibi”

Ceza ve mükafatlar dünyada yaptıklarımız cinsindendir. Örneğin; bileziklerin zekatını vermeyenin boynuna, eline ateşten bir halka olarak konulacak. Zekatını verene ise altından köşkler verilecek.

CENNET, CEHENNEM İLE İLGİLİ AYET, HADİS, GÜZEL SÖZ
Ayet: Cennet’te canınızın çekeceği, gözlerinizin lezzet alacağı her şey vardır.
Ayet: Cehennedekilerin derileri piştikçe, başka derilerle değiştireceğiz.
Ayet: Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan Cehennem’den koruyunuz.
Ayet: Gerçekten inanıp, doğru işler yapanlar için, altından nehirler akan Cennetlerde Allah’ın izniyle kalacaklardır.
Ayet: Sizi boşuna yarattığımızı ve bize döndürülemeyeceğinizi mi zannediyorsunuz?
Ayet: Her canlı ölümü tadacaktır.
Ayet: (İnsan hesap gününde amel defterinde her şeyin yazıldığını görecek.) Yahu şu kitaba ne oluyor? (Nasıl kitap bu?) Küçük büyük dememiş her şeyi sayıp dökmüş.
Hadis: Dünya Ahiretin tarlasıdır.
Hadis: Cennet zorluklarla, Cehennem de canımızın çektikleriyle kuşatılmıştır.
Hadis: Kabir (iyiler için) Cennet bahçelerinden bir bahçedir, (kötüler için) Cehennem çukurlarından bir çukurdur.
Hadis: Kabir, yalnızlık evidir. Kabir vahşet evidir. Kadir haşerat evidir.
Hadis: İnsan öldüğü zaman ardında üç şey bırakır. Bu üç şey kabrine kadar gelir. İkisi geri döner, birisi kalır. Ailesi ve malı geri döner; amelleri (sevap ve günahları) kendisi ile kalır.
Hadis: Kul kıyamet gününde, dört şeyden sorgulanmadıkça ayakları kımıldamaz:
1. Ömründen ; Onu nerede geçirdin?
2. Bedeninden ; Onu nerede eskittin?
3. Malından ; Onu nereden kazandın ve nereye harcadın?
4. Bilgisinden (ilminden) ; Bildiğini uyguladın mı?
Hadis: Kıyamet günü kişinin ilk sorgulanacağı şey namazdır. Farzlardan eksiği çıkarsa sünnetlerden tamamlanır. ( Namazın hesabını verenin diğer hesapları kolay olur.)
Hadis: Sırattan düşenin Cehennem’e düşmesi yetmiş yıl alır.
Hadis: Namazı özürsüz geciktirene Cehennem’de seksen yıl azap olunacaktır.
Hadis: İki göz vardır ki Cehennem ateşi o iki gözü yakmaz.
1. Allah korkusundan ağlayan göz.
2. Allah yolunda nöbet tutan asker gözü.
Hadis: Cennetin anahtarı “La ilahe İllallah.” tır.
Hadis: Kim samimi ve içten inanarak, kalpten “La İlahe İllallah.” derse Cennet ona vacip(şart), Cehennem ona haram olur.
Kutsi Hadis: İyi kullarım için Cennet’te hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği, hiçbir insan aklından geçmeyen nimetler hazırladım.
Kutsi Hadis: İki korkuyu birarada vermem; iki huzuru da.
Güzel Söz: Gençliği serserilikten, başıboşluktan kurtaran tek düşünce, Allah (Cehennem) korkusudur.
Güzel Söz: Madem ölüm öldürmüyor, ecel gizlidir. Ölüm çocuk, genç, ihtiyar demiyor.
Güzel Söz: Ateşe dayanacağın kadar günah işle.
Güzel Söz: Ey _______ _______ ! Ölümden ürküp, kabirden korkup, gerçeklerden kaçıp başını çevirme. Yüreklice kabre bak. Düşün, dinle ne ister. Korkmadan ölümün yüzüne gül. Ölüm yokmuş gibi davranma.
Ey ______ _______ ! Hiç ölümsüz insan var mı? Öyleyse sen de bir gün öleceksin. Deve kuşuna benzeme. (Avcıyı görüp korkar, başını kuma sokar. “Ben görmüyorsam, avcı yoktur.” der.) Gözünü kapatan kendine karanlık yapar. Güneş balçıkla sıvanmaz. Yol uzun, hesap zor. Yarın ölecekmiş gibi hazırlıklı ol.
Ey ______ _______ ! Senin en önemli meselen ahiretindir. (Ölüm sonrasında halinin ne olacağıdır.)

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015167
Rep Puanı : 97

AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI Empty
MesajKonu: Geri: AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI   AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI Icon_minitimeCuma Ekim 02, 2009 5:01 am

AHİRETE İMANIN FAYDALARI
1. “Sabredersen karşılığında Cennet var.” diyerek mutlu olursun.
2. Bize haksızlık yapanla biliriz ki hesaplaşacağız, hakkımızı alcağımız bir yer var.
3. Kimsenin yaptığı kötülük yanına kâr kalmaz.
4. Bu dünya imtihan yeri olduğundan dünyanın her türlü üzüntülerina karşı bir tesellidir.
5. Sel, deprem gibi felaketlerde ölenler şehit olup Cennet’e giderler.
6. Şehit olan yakınlarımız Cennet’e gider.
7. Bebeğini kaybeden anne “Bebeğim Cennet’in karşısında beni bekleyecek.” der.
8. Gençleri her türlü serserilik ve azgınlıktan, ana babaya isyandan korur.
9. Bizi iyilik yapmaya yöneltir. Kötülüklerden uzaklaştırır.
10. Kaybettiğimiz yakınlarımız için ölüm yok oluş değildir. “Ahirette buluşacağız.” der teselli oluruz.
11. Ahirete inanan insanlar, aileler toplumda huzurlu olur. Bol bol hayır, iyilik olur. (Yaşlılara, yetimlere bakmak; köprü, cami yapmak gibi)

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

AHİRET İNANCIYLA İLGİLİ DERS NOTLARI
1 sayfadaki 1 sayfası