KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

kardeşlerim hadisi

YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015189
Rep Puanı : 97

kardeşlerim hadisi Empty
MesajKonu: kardeşlerim hadisi   kardeşlerim hadisi Icon_minitimePerş. Tem. 20, 2023 10:41 am

Bir gün Hazret-i Fahr-i Alem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Ebu Zerr-i Gıfari -radıyallahu anh-'e buyurdular ki:
— Yâ Ebâ Zerr, Allah güzeldir, güzeli sever. Benim niçin gamlandığımı, ne düşündüğümü ve neye müştak olduğumu biliyor musun Yâ Ebâ Zerr?
—Bilmiyoruz yâ Resûlellah, gam ve düşünceni bize haber ver!
Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- :
« — Aaah!» dedi, İştiyakım benden sonraki İhvanıma kavuşmak içindir, onların durumları enbiyanın durumları gibidir. Onlar şühedâ menzilesindedirler. Babalarından analarından ve kardeşlerinden sadece Allah Teâlâ'nın rızasını kazanmak için ayrı düşerler. Malı Allah için terkederler. Nefislerini tevazu ile hor hakir ederler. Şehevâta ve dünya fuzûliyyatına rağbet etmezler. Allah'ın beytlerinden bir beytde muhabbet'ullah'dan dolayı mağmum ve mahzun olarak toplanmışlar, kalblerini Allah'a vermişler, ruhlar Allah'a bağlı, onları bilmek Allah'a aid. Onların birinin hastalanması bir sene ibâdetden efdal olur. Eğer istersen daha anlatayım yâ Ebâ Zerr?
— İsterim yâ Resûlallah!
« — Onlardan biri öldüğü zaman Allah indindeki şereflerinden dolayı semâda ölenler gibidirler. Eğer istersen daha anlatayım Yâ Eba Zerr?»
— İsterim yâ Resûlellah!
« — Onlardan birisi elbisesindeki bir müteezzi olduğu vakit ona Allah indinde yetmiş hacc ve gazve ecri ve İsmail zürriyyetinden kırk köle azad etmiş sevabı verilir, onlardan da her birisi on iki bin kişiye muâdildir. Eğer istersen daha ziyade edeyim yâ Ebâ Zerr?»
— Evet yâ Resûlellah!
« — Onlardan birisi ehlini zikredip de gamlandığı vakit her bir nefesine bin bin derece yazılır. Eğer istersen daha ziyade edeyim yâ Ebâ Zerr?»
— Evet yâ Resûlallah!
« — Onlardan birisinin arkadaşları arasında İki rek'at namaz kılması Nûh -aleyhisselam-'ın Cebel-i Lübnan'da bin yıl ibâdet ettiği gibi ibâdet eden bir adamın ibâdetinden daha efdaldir. İstersen daha ziyâde edeyim yâ Ebâ Zerr?»
— İsterim yâ Resûlellah!
« — Onlardan birisinin tesbihi, kıyamet gününde bütün dünya dağları kadar altın tasadduk edip de gelen bir kimsenin ecrinden daha fazladır. İstersen daha sayayım Yâ Ebâ Zerr?»
« — Evet Yâ Resûlellah!» dedim Mefhar-i Mevcudat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz saymağa devam etdiler:
« — Onlardan birine bir kerre nazar etmen, Allah indinde Beyt'ullah'a nazar etmenden daha sevimlidir, ona nazar eden Allah'a nazar etmiş gibidir. Onun sevindirdiği kimse Allah'ın sevindirdiği bir kimse gibidir. Onu it’âm eden Allah'ı it’âm etmiş gibidir. Eğer istersen ziyade edeyim yâ Ebâ Zerr?
— Evet yâ Resûlellah!
— Onların yanına günahlardan ısrar ede ede hantallaşmış bir topluluk oturunca Allah onlara nazar-ı rahmet ile nazar edip günahlarını onların hürmetine afv etmeden kalkmazlar.
— Yâ Ebâ Zerr, onların gülmeleri ibâdettir, şakalaşmaları tesbihtir, uykuları sadakadır. Allah onlara her gün yetmiş kerre nazar eder. Ben bunlara müştakım Yâ Ebâ Zerr!
Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bitkin bir şekilde saçlarını düzeltti, sonra başını kaldırdı, ağlıyordu, gözyaşları gözlerinden inci daneleri gibi dökülüyordu. Bir kerre daha «Aaah!..» dedi. Onlara müştakım, onlara kavuşmak istiyorum, buyurdu.
Sonra Nebî -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz: -- Allah'ım, onları muhafaza et, muhaliflerine karşı onlara yardım et, kıyamette gözümü onlarla nûrlandır.
Dikkat edin, Allah'ın o velîleri ki, onlara korku yokdur, onlar mahzun da olmayacaklardır.» buyurmuşlar. (Yunus:62)
(Mahmud Sami Ramazanoğlu, Ashab-ı Kiram-2, sayfa:216-219.)

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

kardeşlerim hadisi Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com
@bdulKadir
Adminstratör
@bdulKadir

Rep Gücü : 10015189
Rep Puanı : 97

kardeşlerim hadisi Empty
MesajKonu: Geri: kardeşlerim hadisi   kardeşlerim hadisi Icon_minitimePerş. Tem. 20, 2023 10:43 am

Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh-’tan rivâyet edildiğine göre, bir gün Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, ashâbıyla birlikte kabristana gitti ve mevtâya şöyle hitap ve duâ buyurdu:
“–Allâh’ın selâmı üzerinize olsun ey mü’minler diyarının sâkinleri! İnşâallah bir gün biz de size katılacağız.”
Ardından şöyle bir temennîsini dile getirdi:
“–Kardeşlerimizi görmeyi çok isterdim. Onları ne kadar da özledim!”
Ashâb-ı kiram;
“–Biz Sen’in kardeşlerin değil miyiz, yâ Rasûlâllah?” dediler.
Fahr-i Kâinat -sallâllâhu aleyhi ve sellem-;
“–Sizler benim ashâbımsınız, kardeşlerimiz ise henüz gelmemiş olanlardır.” buyurdular.
Bunun üzerine ashab;
“–Ümmetinden henüz gelmemiş olanları nasıl tanıyacaksın, ey Allâh’ın Rasûlü?” dediler.
Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-;
“–Bir adamın alnı ve ayakları ak olan bir atı olduğunu düşünün. Adam bu atını hepsi de simsiyah olan bir at sürüsü içinde bulamaz mı?” diye sordu.
Sahâbe;
“–Evet, bulur, ey Allâh’ın Rasûlü!” dediler.
Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:
“–İşte onlar da abdestten dolayı yüzleri nurlu, el ve ayakları parlak olarak gelecekler. Ben önceden gidip havuzumun başında ikrâm etmek için onları bekleyeceğim.
Dikkat edin! Birtakım kimseler yabancı devenin sürüden kovulup uzaklaştırıldığı gibi benim havuzumdan kovulacaklar.
Ben onlara;
«–Gelin buraya!» diye nidâ edeceğim.
Bana;
«–Onlar Sen’den sonra hâllerini değiştirdiler, (Sen’in Sünnet’ini takip etmeyip başka yollara saptılar, büyük günahlar işlediler.)» denilecek.
Bunun üzerine ben de;
«–Uzak olsunlar, uzak olsunlar!» diyeceğim.” (Müslim, Tahâret, 39)
Diğer bir rivâyette de şöyle buyurulur:
“Bana denilecek ki:
«–Sen onların Sen’den sonra neler yaptığını bilmiyorsun!» Ben de;
«–Benden sonra (istikamet ve hâllerini) değiştirenler uzak olsunlar, uzak olsunlar!» diyeceğim.” (Müslim, Fedâil, 26)

Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...

kardeşlerim hadisi Sdfghj15
https://kutluforum.yetkinforum.com

kardeşlerim hadisi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Günün Hadisi
» Çocuklara vakfedilmiş Hadisi şerifler...
» Ey âdemoğlu! Hiç kimsenin gücünden ve sultanlığından korkma kudsi hadisi ve kaynağı
» Bedenimi yakın..tozlarını savurun..Allah sorar niçin Senin korkundan hadisi
» müminlere Kin gütmemek ve haset etmemek cennete götürür hadisi gış ve haset