KUTLU FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çalışan Kadına Yoksulluk Nafakası/Velayet

YazarMesaj
Semanur
Özel Üye
Semanur

Rep Gücü : 2246
Rep Puanı : 18

Çalışan Kadına Yoksulluk Nafakası/Velayet Empty
MesajKonu: Çalışan Kadına Yoksulluk Nafakası/Velayet   Çalışan Kadına Yoksulluk Nafakası/Velayet Icon_minitimePaz Kas. 07, 2010 1:16 pm

merhabalar ben 27 yaşındayım 6 yaşında bi oglum var eşim memur şiddetli geçimsizlik var ayrıca 1 yıl önce aldatıldım ama afettim ama ondan sonra kavgalar dahada sıklaştı ben boşanmayı düşünüyorum ben çalışıyorum ama geliri çok fazla degil ayrılsam tek başıma ayakta durabilecek kadar kazanmıyorum ama sigortalıyım eşimden nafaka alabilirmiyim alırsam nekadar alırım ayrıca velayeti bana verirlermi eşimin geliri daha yüksek istese alabilirmi bende oglumu bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkler

Boşanma davanızla birlikte, aile mahkemesi yargıcından şu an oturmakta olduğunuz evin ve içindeki eşyaların size ve çocuğunuza özgülenmesini talep edebilirsiniz.

Çocuğunuzun velayetini ve onun için nafaka talebiniz olmalı, oğlunuz anne bakımına ve şefkatine muhtaç yaştadır. Velayetin öncelikli olarak size verilmemesi için bir sebep görünmemektedir.

Kendiniz için nafaka isteyebilirsiniz.Asgari ücret almanız yoksulluğa düşmeyeceğiniz anlamına gelmez.Ama yine de şunu belirtmeliyiz ki, çoğunluk Yargıtay görüşleri aksi yönde, yani çalışan kadına nafaka taktiri uygun değildir noktasında. Yine de talep edilebilir.

Eşinizin gelirini ve yan gelirlerini varsa kanıtlamanız sizin lehinizedir.Sadece aldığı maaş değil de başkaca variyeti varsa ev, araba gibi mahkemeye bunları da bildiriniz.

Taktir edilecek nafaka miktarını arttırabilirsiniz böylelikle.Nafakanın miktarının ne olacağını söylemek ise mümkün değildir.Çünkü hukukumuz bunu sabit bir orana ve ya değere bağlamamıştır.

Bunun dışında açacağınız boşanma davasında maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Haklarınızın çeşitliliği karşısında mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki yardım almanızı tavsiye etmekteyiz.Hak ve zaman kaybına uğramazsınız. Ayrıca maddi durumunuz olmasa bile bulunduğunuz il Baro'suna yapacağınız başvuru ile size avukat tayin edilecektir.

1 sene önceki "aldatılma" hadisesinin Mahkemece boşanma nedeni olarak kabul edilemeyeceğini, "affetme" olgusunu yargılama sürecinde beyan etmeseniz dahi bunun Mahkemece varsayılacağını ve hukuken buna değer verileceğini belirtmek gerekir.

Aldatma olayının affı sebebi ile süre geçtikten sonra ,zina" sebebine dayanan boşanma davası kabul edilmez.

Fakat;
Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile açılan boşanma davasında, affedilmiş olsa bile aldatma vakıasının geçimsizliğe sebebp olduğu ileri sürülebilir.

1 sayfadaki 1 sayfası